Katalog

Joanna Marcinczyk, 2014-04-25
Kaliska

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji - Ein wahrer Freund bewährt sich in der Not. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

- n +

Konspekt zajęć
Klasa: I gimnazjum/ III.1
Czas: 45 minut
Nauczyciel: Joanna Marcinczyk
Temat lekcji: Ein wahrer Freund bewährt sich in der Not.
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Tworzymy ciąg dalszy historyjki.

Zakres materiału:
Głównym zagadnieniem na dzisiejszej lekcji będzie utrwalenie słownictwa pozwalającego opisać osobę, przypomnienie przymiotników określających cechy charakteru oraz wyglądu zewnętrznego, a także budowanie zdań podrzędnych ze spójnikiem weil – wprowadzonych za pomocą historyjki obrazkowej.

Cele ogólne:
Przypomnienie słownictwa dotyczącego opisu osoby – charakter, wygląd zewnętrzny,
Przypomnienie szyku w zdaniach podrzędnych po spójniku weil,

Cele operacyjne:
Uczeń utrwala słownictwo dotyczące opisu osoby – charakter, wygląd zewnętrzny,
Uczeń umie budować zdania podrzędne ze spójnikiem weil,

Cele dydaktyczno-wychowawcze:
Rozwijanie umiejętności zastosowania wiedzy i umiejętności w praktyce

Pomoce dydaktyczne:
Karta pracy
Podręcznik: www.weiter deutsch - 1
Płyta CD-ROM do podręcznika
Słowniki

Formy pracy: cała klasa, indywidualna, w grupach
Część wstępna
Nauczyciel wita uczniów, sprawdza liczbę obecności.
1. Nauczyciel wiesza na tablicy kartki z nazwami cech. Każdy uczeń otrzymuje kolorową karteczkę z przymiotnikiem, który musi dopasować do jednej z kategorii na tablicy. W ten sposób uczniowie zostają podzieleni na grupy i siadają przy stolikach oznaczonych odpowiednimi kolorami.
2. Jeden z uczniów zapisuje na tablicy datę, nr i temat lekcji w języku niemieckim.
N-el zapisuje temat w języku niemieckim i polskim.
N-el tłumaczy, że głównym zagadnieniem na dzisiejszej lekcji będzie utrwalenie słownictwa dotyczącego opisu osoby oraz przypomnienie szyku w zdaniach podrzędnych,

3. N-el sprawdza zadanie domowe, które polegało na opisaniu zwierzątka domowego na podstawie pytań zawartych w podręczniku
3-5 uczniów czyta zadanie domowe na forum klasy ( poprawna wypowiedź +), reszta zostawia na koniec lekcji zeszyty do sprawdzenia
Część główna
1. N-el prezentuje uczniom zadanie. Za pomocą rzutnika wyświetla rozsypanki literowe, w których kryją się przymiotniki. Zadanie uczniów polega na tym, aby w ciągu 2 minut ułożyć jak najwięcej słów. Zwycięska grupa nagrodzona zostaje +
2. N-el wyjaśnia zadania D/ 42 oraz D1/ 43 z podręcznika. Uczniowie maja za zadanie dopasowanie opisów do historyjki obrazkowej oraz wybranie zakończenia. Uczniowie rozwiązują zadanie, wskazani czytają rozwiązanie, tłumacza ogólny sens dopasowanych wypowiedzi.
3. N-el rozdaje karty pracy.
N-el zapisuje na tablicy początek zdania:
Er ist mein Freund, weil …. oraz dokończenie zdania – przypomina w ten sposób zasady budowania zdań podrzędnych.
Uczniowie w grupach zapisują na kartkach rozwiązania. Chętni podchodzą do tablicy interaktywnej i wpisują właściwe rozwiązania.
Uczniowie rozwiązują 3 pierwsze przykłady z zadania (karta pracy)
Część końcowa
1. Nauczyciel podsumowuje lekcję zadając uczniom pytania:
Pyt.1 Welchen Wortschatz haben wir heute wiederholt?
Jakie słownictwo powtórzyliśmy dziś?
Pyt.2 O czym musimy pamiętać budując zdanie podrzędne?
2. N-el tłumaczy uczniom zadanie domowe (karta pracy- pozostałe zdania) i zbiera zeszyty.
3. Nauczyciel dziękuje uczniom za lekcję, żegna ich.

Arbeitsblatt Karta pracy
GRAMMATIK. Gramatyka.
Sätze mit weil. Zdania ze spójnikiem weil (ponieważ)
Er ist mein Freund, weil …………………………….
Er hilft mir.
Er ist mein Freund, weil er mir hilft.


1. Er hat immer Zeit für mich.
Er ist mein Freund, weil …………………………….

2. Ich mag ihn.
3. Er geht mit mir ins Kino.
4. wir spielen Fuβball zusammen.
5. Er verbring mit mir viel Zeit.
Wyświetleń: 708


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.