Katalog

Beata Tulej, 2014-04-24
Lublin

Geografia, Konspekty

KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII W GIMNAZJUM - Kraje Europy Północnej

- n +

KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII W GIMNAZJUM

TEMAT LEKCJI: Kraje Europy Północnej.

CELE LEKCJI:

Cel ogólny:
Wykazanie związków między cechami środowiska przyrodniczego a głównymi kierunkami rozwoju gospodarczego krajów Europy Północnej.

Cele szczegółowe:
Uczeń:

1.wskazuje na mapie politycznej państwa skandynawskie i ich stolice
2.charakteryzuje środowisko przyrodnicze krajów skandynawskich na podstawie mapy ogólnogeograficznej, gospodarczej, stref klimatycznych
3.wskazuje na mapie gęstości zaludnienia największe ośrodki miejskie
4.odczytuje informacje z wykresów dotyczące produkcji energii
5.wykazuje związki między środowiskiem przyrodniczym a działalnością gospodarczą człowieka na podstawie map oraz informacji zawartych w podręczniku

METODY I FORMY PRACY:
Formy pracy: Praca indywidualna, zbiorowa,
Metody pracy: Rozmowa kierowana, praca z mapą, praca z podręcznikiem, praca z zeszytem

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Mapa ścienna „Europa”, atlas geograficzny, plansza „Rodzaje wybrzeży”, ilustracje, podręcznik, zeszyt ćwiczeń, książka Piotra Kraśko „Świat według reportera. Szwecja.”

PRZEBIEG LEKCJI:
Czynności organizacyjne:
sprawdzenie listy obecności,
podanie tematu i wyjaśnienie celu lekcji,
podyktowanie najważniejszych punktów lekcji,

Punkty do zeszytu:
1. Wyjaśnij czym są: fiordy, szkiery, gejzery, poldery i w których państwach skandynawskich występują?
2. Wymień 2 elementy środowiska przyrodniczego, które zadecydowały o nierównomiernym rozmieszczeniu ludności w krajach skandynawskich.
3. Podaj przykłady państw specjalizujących się w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.


Część wprowadzająca:
Wyjaśnienie pojęcia „kraje skandynawskie”,
zlokalizowanie państw i stolic na mapie,
wskazanie obszarów o największej i najmniejszej gestości zaludnienia oraz największych miast (podanie przyczyny)

Część główna:
Uczniowie uzupełniają tabelę, która składa się z 3 kolumn

1. Państwo i stolica
2. Element środowiska przyrodniczego
3. Działalność gospodarcza


Uczniowie powinni najwięcej informacji pozyskać z map, w drugiej kolejności z podręcznika lub od nauczyciela. Tabela obrazuje związki zachodzące między przyrodą a działalnością gospodarczą człowieka. Nauczyciel wyjaśnia takie pojęcia jak: fiordy, szkiery, poldery, gejzery.


Podsumowanie:
Nauczyciel zadaje pytania, uczeń rozpoznaje państwo na podstawie krótkiego opisu (nazwy państw mogą się powtarzać).

1.Na obszarach aktywnych wulkanicznie można tu spotkać gejzery - ………… (Islandia)
2.W pobliżu miast Kiruna i Gallivare eksploatowane są rudy żelaza - ………… (Szwecja)
3.W krajobrazie kraju najbardziej charakterystyczne są lasy i woda - ………… (Finlandia)
4.Bogactwem kraju są fiordy - doliny polodowcowe zalane przez wody morskie -(Norwegia)
5.Kraj, który najwięcej energii wytwarza w hydroelektrowniach - ………… (Norwegia)
6.Kraj nizinny, z dogodnymi warunkami do rozwoju rolnictwa - ………… (Dania)
7.Kraj „ognia i lodu” - ………… (Islandia)
8.Na terenie tego państwa występuje tajga (las iglasty) - ………… (Szwecja, Finlandia)
9.Państwo leżące na Półwyspie Jutlandzkim - ………… (Dania)
10.Dobrze rozwinięty przemysł celulozowo-papierniczy………… (Szwecja, Finlandia)
11.Działania zmierzające do ochrony środowiska - ………… (Szwecja)
12.Wysoko wyspecjalizowane, wydajne rolnictwo ………… (Dania)
13.Produkcja energii geotermalnej ………. (Islandia)
14.Wykorzystanie energii wiatrowej - ………… (Dania)
15.Na terenie tego kraju znajduje się czynny wulkan Hekla ……… (Islandia)
16.Oprócz rolnictwa kraj ten słynie z produkcji statków …………… (Dania)
17.W tym państwie znajduje się ośrodek wysokiej technologii Nokia ………..(Finlandia)
18.Kraj wyspiarski …………..(Islandia)
19.Państwo o największych zasobach ropy i gazu ziemnego w Europie………..(Norwegia)
20.U wybrzeży tego państwa występują szkiery (skaliste wysepki wygładzone przez lądolód)
……………. (Szwecja, Finlandia)

Zadanie domowe i ocena pracy uczniów

1.Przygotuj prezentację na temat: Gdybym mógł pojechać na wycieczkę do państwa skandynawskiego, wybrałbym … (max 15 – 20 slajdów) . Rozwiń temat i uzasadnij swój wybór.

2. Przeczytaj książkę Piotra Kraśko ”Świat według reportera. Szwecja” ( praca domowa dla chętnych).

Opracowała: mgr Beata Tulej
Wyświetleń: 2428


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.