Katalog

Agnieszka Michalska, 2014-04-14
Elbląg

Język polski, Konspekty

konspekt lekcji dla klas 4 " Wędrówka śladami Warsa i Sawy "

- n +

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV c
PRZEPROWADZONEJ DNIA 28 LUTEGO 2014 ROKU

prowadzący: mgr Agnieszka Michalska

TEMAT : Wycieczka śladami Warsa i Sawy. Legenda o powstaniu Warszawy.

czas :45 minut

Cele lekcji:

wiadomości ucznia:
poznaje treści legendy o Warsie i Sawie
utrwala znajomości pojęć: legenda, świat przedstawiony w utworze literackim, bohater literacki, fantastyka, uosobienie
poznaje legendarne powstanie miasta Warszawa
poznaje wcześniejsze stolice Polski
rozpoznaje cechy gatunkowe legendy
wie, gdzie rozgrywa się akcja legendy

umiejętności ucznia:
czyta ze zrozumieniem
czyta głośno z właściwym tempem i intonacją
odszukuje informacje w tekście literackim ( podaje elementy świata przedstawionego w utworze literackim )
opowiada treść legendy ( w oparciu o chronologiczny układ wydarzeń )
odróżnia fantastykę od realizmu, prawdę od fałszu
dostrzega budowę wiersza
tworzy wyrazy pokrewne
formułuje pytania do tekstu ( stosuje gwiazdę pytań )
posługuje się prawidłową i logiczną konstrukcją zdania podczas wypowiadania się w mowie i piśmie
poprawnie używa znaków interpunkcyjnych
umiejętnie wnioskuje i argumentuje swoje zdanie
wskazuje położenie Warszawy na mapie Polski

postawy ucznia:
pracuje w zespole
dba o kulturę i poprawność języka podczas budowania wypowiedzi ustnej i pisemnej
chętnie i otwarcie wyraża własne sądy , opinie
aktywnie i świadomie uczestniczy w toku lekcji
rozwija wrażliwość słuchową.

Metody pracy:
praca z tekstem literackim
układanie rozsypani ( chronologiczny układ wydarzeń )
praca z mapą Polski
rozmowa kierowana
metoda oglądowa – fotografie przedstawiające atrakcje turystyczne Warszawy
słuchanie muzyki
metoda aktywizująca – uczeń w roli asystenta nauczyciela

Formy pracy:
indywidualna
praca asystenta nauczyciela ( praca z uczniem zdolnym )
w parach


Środki dydaktyczne
podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego” Słowa na start 4” strony 140-143
kolorowe kartki
klej
utwór muzyczny „ Sen o Warszawie”
mapa Polski
rozsypanka
zestawienie informacji na temat legendy, klechdy i podania
tekturowa figura syreny


Realizacja treści nauczania przewidzianych w podstawie programowej:
doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
wyszukiwanie informacji w tekście,
wskazywanie cech gatunkowych legendy,
utrwalenie pojęcia bohater literacki, uosobienie,
wskazanie w tekście lirycznym uosobienia, określenie jego znaczenia,
korzystanie z różnych źródeł informacji ( tekst literacki i liryczny, fotografie Warszawy, utwór muzyczny Czesława Niemena „ Sen o Warszawie”,
doskonalenie umiejętności budowania poprawnej wypowiedzi ustnej i pisemnej,
korzystanie z nowoczesnych technologii informacyjno - komunikacyjnych

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca
czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, wprowadzenie do tematu lekcji i jego tematu w dzienniku lekcyjnym, na tablicy
głośne odczytanie tekstu przez uczniów ( „ Wars i Sawa”, podręcznik s. 140-141 ,
ocena techniki i tempa czytania uczniów oraz zastosowania do znaków interpunkcyjnych zgodnie z Przedmiotowym Systemem Oceniania.


Faza realizacyjna:

krótka rozmowa na temat wrażeń po przeczytaniu tekstu
próba ustalenia, czy historia przedstawiona w tekście wydarzyła się na prawdę
uczniowie poznają inne określenia legendy ( materiały dla ucznia )
wskazanie Warszawy na mapie Polski
praca z tekstem, wyszukiwanie informacji podanych wprost lub pośrednio – uczniowie odpowiadają na pięć podstawowych pytań do tekstu ( gwiazda pytań, tj. co?, kto? gdzie?, kiedy?, z jakim skutkiem? ) PRACA Z WYKORZYSTANIEM PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ
zapisanie w zeszytach odpowiedzi na powyższe pytania
omówienie zadania wraz z nauczycielem
uczniowie układają samodzielnie trzy pytania do tekstu, rozpoczynające się od zaimków pytających - jakie?, dlaczego? czy? jak? co? ( zapisanie pytań w zeszycie)
omówienie zadania – odczyt kilku wypowiedzi uczniów, podanie propozycji pytań przygotowanych przez nauczyciela; korekta ewentualnych błędów
zadanie do realizacji w parach – układanie wydarzeń legendy w kolejności chronologicznej
omówienie zadania, pokaz poprawnie wykonanego zadania
podanie informacji- ciekawostki na temat poprzednich stolic polskich
zabawa pod hasłem „zabawa wyobraźni” ( metoda twórczego myślenia)
, nauczyciel podaje instrukcję do ćwiczenia „ Co by było, gdyby syreny istniały?” lub „ Co by się stało, gdybyś potkał syrenkę?”. Uczniowie wypowiadają się na forum klasy.
Ćwiczenie językowe – uczniowie tworzą po jednym wyrazie pokrewnym do wyrazów związanych z treścią legendy; omówienie zadania
przypomnienie i wskazanie cech gatunkowych legendy na podstawie poznanego tekstu ( schemat )
zapoznanie się uczniów z wierszem Juliana Tuwima „ Warszawa”, krótkie omówienie utworu, wskazanie uosobienia w tekście
zwrócenie uwagi na zdjęcia i reprodukcje obrazów zamieszczonych w podręczniku
krótki pokaz slajdów przedstawiających atrakcje turystyczne Warszawy „ Śladami Warsa i Sawy. Zapraszam na spacer po Warszawie”.
odsłuchanie fragmentu utworu muzycznego w wykonaniu Czesława Niemena „ Sen o Warszawie”; krótki komentarz nauczyciela
prezentacja herbu Warszawy, omówienie jego elementów



Faza podsumowująca:
ćwiczenie na podsumowanie zajęć - tabela ze stwierdzeniami, spośród których należy wybrać stwierdzenia prawdziwe i fałszywe ( praca indywidualna, zadanie wykonuje wybrany, chętny uczeń )
dokonanie ewaluacji zajęć ( metoda „ sygnalizacji świetlnej” )
Podanie polecenia zadania domowego: zaprojektuj i narysuj w zeszycie własną pieczęć i herb. Spróbuj uwzględnić w projekcie cechy charakterystyczne dla Twojej osoby.
Ocena pracy uczniów na zajęciach: zaangażowanie w wykonywanie zadań, aktywność lub jej brak, kreatywność, oryginalność wypowiedzi ustnych i ich poprawność językowa, dobór słownictwa i świadomość jego zastosowania.
Pożegnanie uczniów.


Wyświetleń: 1442


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.