Katalog

Dorota Kasperek, 2014-04-01
Bielsko- Biał

Pedagogika, Konspekty

Drużynowe zawody

- n +

Scenariusz zajęcia
„Drużynowe zawody” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych w formie wyścigu rzędów
Prowadząca: Dorota Kasperek
Grupa wiekowa: 5 – latki
Cele ogólne:
Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych
Cele szczegółowe:
Cele kształcące:
 uważnie słucha 3/3
 aktywnie uczestniczy w organizowanych zabawach ruchowych w sali 5/4
Cele poznawcze:
 nabywa świadomość, że systematyczne ćwiczenia mogą wpływać na zdobywanie nowych umiejętności i poprawę sprawności ruchowej 5/3
Cele wychowawcze:
 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują 1/1
 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) 1/2
 przestrzega zasady zachowania zapewniające porządek i bezpieczeństwo podczas zabaw ruchowych 5/4
Formy:
 zbiorowa
 grupowa
Metody:
 słowne: objaśnienia i instrukcje do zadań i zabaw;
 oglądowe: obserwacja i pokaz, przykład osobisty nauczyciela;
 czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną aktywnością dziecka.
Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem piosenki, odtwarzacz, szarfa, pachołki, piłki, woreczki, pojemniki do rzutów do celu
Przebieg:
I część wstępna
 Zbiórka w szeregu, odliczanie.
 „Piosenka gimnastyczna” – rozgrzewka połączona ze śpiewem piosenki
Najpierw w górę trzy podskoki - hop, sa, sa
Potem dwa skłony na boki - raz i dwa
W górę ręce, prosto nogi – stój jak my,
I opuszczaj do podłogi – raz, dwa, trzy.
 „Berek” – zabawa ożywiająca orientacyjno-porządkowa Wybrana osoba – Berek - zakłada szarfę. Na sygnał dzieci biegają po wyznaczonym terenie (dywanie). Zadaniem Berka jest dotknięcie jak największej liczby dzieci, pozostałe dzieci uciekają, w taki sposób, żeby nie zostać złapanymi. Osoba złapana zatrzymuje się i ustawia w wyznaczonym miejscu. Zabawę powtarzamy kilka razy zmieniając Berka.
 Podział dzieci na drużyny.
II część główna – wyścig rzędów
 Bieg po prostej do pachołka, obiegnięcie pachołka, powrót do drużyny biegiem, zmiana zawodnika przez dotkniecie dłonią
 Bieg z piłką po prostej do pachołka, obiegnięcie pachołka, powrót do drużyny biegiem, zmiana zawodnika przez podanie piłki
 Bieg w podporze tyłem z woreczkiem umieszczonym na brzuchu do pachołka, za pachołkiem wzięcie woreczka do rąk i powrót biegiem, zmiana zawodnika przez podanie woreczka
 Podskoki obunóż z woreczkiem umieszczonym między kolanami do pachołka, za pachołkiem wzięcie woreczka do rąk i powrót biegiem, zmiana zawodnika przez podanie woreczka
 Podskoki obunóż do oznaczonego miejsca, wzięcie woreczka i rzut do celu (skrzyni), obiegniecie skrzyni i powrót do drużyny biegiem, zmiana zawodnika przez podanie ręki
 Bieg z woreczkiem umieszczonym na głowie do pachołka, za pachołkiem wzięcie woreczka do rąk i powrót biegiem, zmiana zawodnika przez podanie woreczka
* po ukończeniu każdego biegu zawodnicy każdej z drużyn siadają w siadzie skrzyżnym; drużyna która ukończy zadanie jako pierwsza otrzymuje 2 punkty, za drugie miejsce 1 punkt ** w konkurencji z rzutem, za każdy trafiony drużyna otrzymuje dodatkowy punkt
 Podliczenie punktów i przyznanie miejsc
III część kończąca
 „Defilada sportowców” – ćwiczenie uspakajające z el. marszu Rytmiczny marsz po obwodzie koła ze zwróceniem uwagi na prawidłową postawę ciała (plecy proste, łopatki ściągnięte)
 „Uspokój oddech” – ćwiczenie oddechowe W siadzie skrzyżnym wdech z uniesieniem rąk do góry, wydech z opuszczeniem. Zwrócenie uwagi na prawidłowy tor oddychania – wdech nosem, wydech ustami.
 Podsumowanie zajęć, przypomnienie, że systematyczne ćwiczenia pomagają w nabywaniu nowych umiejętności i rozwijają już nabyte, podkreślenie roli współpracy podczas zawodów drużynowych.
Wyświetleń: 809


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.