Katalog

Katarzyna Chawałkiewicz, 2014-03-31
Węgrów

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Moja przyjaciółka książka

- n +


Opracowała
mgr Katarzyna Chawałkiewicz

„Moja przyjaciółka książka”

Cel główny: poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji
Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań książką,
- zapoznanie dzieci z książką i jej budową,
- wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych,
- wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek,
- rozpoznawanie znanych baśni,
- stymulowanie procesów wyobraźni i twórczego działania.
Cele operacyjne:
- rozumie pojęcia książka, okładka, obwoluta, karta tytułowa, spis treści, rozdział,
- zapamiętuje nazwy i układ elementów tworzących książkę,
- potrafi wskazać odpowiedni element w książce,
- rozumie rolę poszczególnych elementów książki – informacyjną, ochronną, zdobniczą,
- wymienia znane tytuły książek,
- rozpoznaje wybrane książki po okładce,
- zgodnie współdziała w grupie,
- przyporządkowuje akcesoria do odpowiednich postaci.
Formy pracy: zespołowa, indywidualna,
Metody: oglądowa, rozmowa kierowana, pogadanka, objaśnienie i instruktaż, zabawy dydaktyczne i ruchowe, ćwiczenia praktyczne.
Pomoce: książki w których występuje strona tytułowa i spis treści, książki klejone i szyte nićmi, książki z różnymi rodzajami opraw ( np. sztywna, miękka, lakierowana, płócienna, z obwolutą), książeczki w wybranymi baśniami, pantofelek, piernik, koszyczek, buty, krasnoludek, wędka z magnesem, papierowe rybki, lalki, papierowe ślady stóp.

Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do tematu -rozwiązanie zagadki:
Choć nie ma zamka ani kluczyka,
często otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści. (książka)


2. Słuchanie fragmentów wiersza „Zaproszenie do podróży”
Szeroka i wielka jest ziemia
i morza są głębokie
Przestrzeni dal nieprzebyta,
że trudno ją objąć wzrokiem.
A do tych lądów dalekich
Droga się wije jak wstążka
każdy pójść może tym szlakiem
drogowskaz jeden to książka
Skoro książka ma być przyjacielem dzieci to muszą ją bliżej poznać. Przedstawienie się książki przy pomocy wiersza T.Kubiaka: „Ja jestem książka”
Ja jestem książka, twój przyjaciel szczery.
Na moich kartkach rysunki, litery.
Na mych rysunkach ptaki, pola, rzeki,
Kwiaty sprzed domu i księżyc daleki.[...]
Ja jestem książka twój przyjaciel mądry
Ja cię prowadzę przez morza i lądy.
Wędruję z tobą w świat, krajem wzdłuż Wisły,
Lasem zielonym i polem złocistym.
Uczę cię szukać na stawie łabędzi.
Pod świerkiem szyszek, pod dębem żołędzi.
3. Wyszukiwanie przez dzieci zalet książki, np.:
Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo.
Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
Książka rozwija myślenie.
Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
Książka skłania do namysłu nad tym, co słuszne a co nie, co dobre, a co złe.
4. Oglądanie książek – objaśnienie budowy książki.
Odszukiwanie i porównywanie wszystkich elementów książki: obwoluty, okładki, karty tytułowej, części głównej (tekstowej), spisu treści. Zwrócenie uwagi na wielkość książek (format), objętość, czy jest szyta, czy klejona. Określanie roli poszczególnych elementów książki dla czytelnika i dla samej książki. Porównywanie i wskazywanie różnic pomiędzy tymi elementami w różnych książkach.
5. „Co nie pasuje?” – wyszukiwanie prawdziwych informacji o książce.
Okładka
- może być sztywna lub miękka,
- występuje w środku książki,
- chroni książkę przed zniszczeniem,
- podzielona jest na rozdziały,
Karta tytułowa
- zawiera informacje o autorze i ilustratorze,
- chroni książkę przed zniszczeniem,
- podaje podstawowe informacje o książce
- zawiera całą treść książki,
Spis treści
- występuje przeważnie na końcu książki,
- stanowi główną część książki,
- informuje o rozdziałach książki
- zawiera ilustracje do książki.
6. Rozpoznawanie wybranych książeczek po okładkach (Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Kopciuszek, Złota rybka, Jaś i Małgosia).
7. Zabawy ruchowe do rozpoznanych baśni:
- odszukiwanie po śladach Jasia i Małgosi,
- rozpoznawanie po dotyku, co ma w koszyczku Czerwony Kapturek,
- budowanie wieży dla Śpiącej królewny,
- poszukiwanie pantofelka Kopciuszka (podawanie sobie w kole za plecami bucika, rozpoznawanie przez dziecko stojące w środku, gdzie jest bucik),
- łapanie złotej rybki (papierowe rybki ze spinaczami) na wędkę z magnesem
7. „Kto to zgubił?” - dzieci przyporządkowywanie przez dzieci przedmiotów z bajek do odpowiednich postaci (np. pantofelek, piernik, koszyczek, buty, krasnoludek).







Wyświetleń: 573


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.