Katalog

Konrad Guzik, 2014-03-31
Iwonicz

Informatyka, Arkusze

Poczta elektroniczna i jej znaczenie

- n +

Poczta elektroniczna i jej znaczenie

Klasa IV TE

Konspekt lekcji

Czas lekcji: 2 x 45 min

Cel ogólny:

Doskonalenie umiejętności zapisu informacji, przesyłania i odbierania wiadomości przy użyciu poczty elektronicznej.

Cele operacyjne:

Uczeń zna:
- pojęcie poczty, poczty elektronicznej,

Uczeń potrafi:
- utworzyć konto pocztowe,
- wysyłać wiadomości e-mail, e-mail z załącznikiem,
- utworzyć listę kontaktów,
- logować się na serwerze www.wp.pl, www.onet.pl, www.interia.pl, www.o2.pl,
- korzystać z zasobów serwera WP,
- zna budowę adresu e -mail,
- rozumie pojęcia e- mail, adres poczty elektronicznej,
- wymieniać i omawiać elementy okna "Nowa wiadomość",
- przesyłać i odbierać wiadomość przy użyciu poczty elektronicznej,
- sprawdzać swoją skrzynkę pocztową,
- wysyłać wiadomość zawartą na dyskietce (jako załącznik),
- wymieniać foldery używane w poczcie elektronicznej,
- wymieniać wady i zalety poczty elektronicznej,
- wykonywać samodzielnie polecenia nauczyciela zawarte na kartach ćwiczeń,


Metody nauczania:

elementy wykładu, prezentacja, praca z tekstem, ćwiczenia na komputerze, praca z nośnikiem informacji.

Środki dydaktyczne:

stanowiska komputerowe w sieci z dostępem do Internetu (stałe łącze), przeglądarka internetowa Internet Explorer, Mozilla Firefox, edytor tekstu Word, zestawy poleceń i dyskietki.

Formy organizacyjne:

praca z całą grupą, samodzielna praca ucznia pod kierunkiem nauczyciela.

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Logowanie się uczniów na swoje konta - poziom C.
3. Przypomnienie wiadomości dotyczących zakładania kont pocztowych (znaczenie małych i dużych liter w nazwie konta, haśle, podpowiedź do hasła) oraz budowy adresu e -mail.
4. Uruchomienie przeglądarki Internet Internet Explorer.
5. Logowanie się uczniów na serwer WP.
6. Omówienie elementów okna "Nowa wiadomość" (adresat, adresaci otrzymujący kopie wiadomości, ukryci adresaci otrzymujący kopie wiadomości, temat).
7. Uczniowie wysyłają wiadomości - ćwiczenie nr 1.
8. Uczniowie odbierają wiadomości - ćwiczenie nr 2.
9. Uczniowie wysyłają odpowiedź na list otrzymany od administratora w postaci załącznika - ćwiczenie nr 3.
9. Omówienie folderów używanych w poczcie elektronicznej (skrzynka nadawcza, odbiorcza, elementy wysłane, usunięte, kopie robocze).
10. Porządkowanie wiadomości w skrzynce pocztowej z wykorzystaniem folderów poczty elektronicznej.
11. Omówienie błędów popełnianych przez uczniów podczas samodzielnych ćwiczeń.
12. Ocena aktywności pracy uczniów na lekcji.

Ćwiczenie nr 1

Prześlij koleżance siedzącej obok poniższą wiadomość:

Przyjadę dziś do Ciebie. Będziesz w domu?

Wybierz odpowiedni adres e - mail koleżanki podany na tablicy.



Ćwiczenie nr 2

Sprawdź skrzynkę pocztową. Odbierz wiadomość od koleżanki.
Przeczytaj treść listu. Wiadomość przenieś do kosza. Kosz opróżnij.

Ćwiczenie nr 3

Przeczytaj list od administratora. Odpowiedź prześlij jako załącznik na adres: kguzik@ppp.pl

Wyświetleń: 439


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.