Katalog

Małgorzata Nodzak, 2014-03-28
Kutno

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej w grupie dzieci 3,4 – letnich

- n +

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej w grupie dzieci 3,4 – letnich

Temat: „Poznajemy prostokąt.”
Prowadząca: Małgorzata Nodzak


Cel ogólny:
- Zapoznanie dzieci z figurą geometryczną, jaką jest prostokąt.

Cele operacyjne:
- przelicza boki prostokąta,
- wskazuje boki dłuższe i krótsze w prostokącie,
- rysuje palcem prostokąt po śladzie,
- odnajduje swoją parę wg koloru prostokąta,
- rozwiązuje zagadki słowne i obrazkowe,
- rozpoznaje prostokąt wśród innych kształtów,
- wycina prostokąt,
- nazywa różne figury geometryczne.

Metody:
- problemowa,
- aktywizująca,
- praktyczna,
- podająca.

Formy pracy:
- zabawa dydaktyczna,
- zabawa ruchowa,
- indywidualna,
- zespołowa,
- zbiorowa.

Pomoce do zajęć:
- kształt prostokąta wycięty z kolorowego papieru,
- plansze z konturem prostokąta dla każdego dziecka,
- po dwa prostokąty w takim samym kolorze,
- ilustracje do zagadek tekstowych,
- kształty różnych figur geometrycznych wycięte z kolorowego papieru,
- mozaika geometryczna,
- tamburyno,
- przebranie dla Królowej Geometrii.

Przebieg zajęcia:
Część wstępna:
Powitanie. Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka wita się z nimi śpiewając: „Dzień dobry dzieci”. Dzieci na tę samą melodię odpowiadają: „Dzień dobry pani”.

Część główna:
1. Zabawa dydaktyczna „Poznaję prostokąt”. Dzieci zajmują miejsca na dywanie. Nauczycielka przebrana za Królową Geometrię zaprasza dzieci do swojego królestwa. Prezentuje dzieciom prostokąt (zawiesza na tablicy):
- Omówienie wyglądu figury – 4 boki różnej długości (dzieci przeliczają i wskazują boki długie i krótkie) i 4 wierzchołki (dzieci po raz kolejny przeliczają);
- Porównanie kształtu kwadratu i prostokąta –wskazywanie różnic przez dzieci.
- Każde dziecko otrzymuje planszę z konturem prostokąta i rysuje palcem prostokąt
po śladzie.
2. Zabawa „Znajdź swoją parę”. Wszystkie dzieci otrzymują prostokąty. Biegają dowolnie po sali, na sygnał dobierają się w pary, szukając takiego samego koloru prostokąta.
3. Zagadki słowne i obrazkowe „Wygląda jak prostokąt”. Nauczycielka prosi dzieci
o pomoc w odnalezieniu magicznych figur – prostokątów w sali. Udziela dzieciom wskazówek, jak wyglądają i do czego służą. Następnie dzieci łączą rozwiązanie zagadki
z jej ilustracją umieszczoną na tablicy.
4. Zabawa ruchowa: „Właściwy krok”. Na dywanie leży ścieżka ułożona z różnych kształtów. Zadaniem dzieci jest iść tylko po prostokątach.
5. „Prostokąt” – wycinanie po liniach prostych. Dzieci otrzymują kartki z narysowanym prostokątem i wycinają figurę.
6. Zabawa dydaktyczna „Zamek Królowej Geometrii”. Dzieci w grupach układają
przy stolikach zamek Królowej Geometrii z klocków mozaiki geometrycznej.
Na zakończenie wymieniają figury, z jakich zbudowały zamek.

Część końcowa:
1. Dzieci wypowiadają się na temat, co najbardziej podobało się im na dzisiejszych zajęciach.
2. Zaproszenie dzieci do kręgu – podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie wierszem:
„ Gdy krasnoludki się rozstają
na pożegnanie hura wołają”.

Opracowała: Małgorzata Nodzak
Wyświetleń: 921


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.