Katalog

Marzena Łukowska, 2014-03-26
Wałbrzych

Język niemiecki, Konspekty

Konspekt z lekcji języka niemieckiego z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

- n +

Konspekt lekcji języka niemieckiego
z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Klasa: I gimnazjum

Temat lekcji: Mein Stundenplan. (Mój plan lekcji).

Cele lekcji:
1. Opisywanie swojego planu lekcji.
2. Kształtowanie umiejętności mówienia na podstawie
zilustrowanego planu lekcji Olivera.
3. Kształtowanie umiejętności formułowania pytań z zaimkami
pytającymi was? (co), wann? (kiedy?).
4. Kształtowanie umiejętności udzielania odpowiedzi.

Cel sformułowany w języku ucznia:
Uczeń potrafi zadawać pytania o plan lekcji oraz udzielać odpowiedzi na takie pytania.

Ustalenie z uczniami „nacobezu” – na co dziś zwracamy szczególną uwagę?
A. Czy potrafisz poprawnie i zrozumiale wymawiać nazwy
przedmiotów szkolnych oraz dni tygodnia?
B. Czy potrafisz poprawnie pod względem gramatycznym i
fonetycznym formułować pytania o zajęcia szkolne?
C. Czy potrafisz poprawnie odpowiadać na pytania dotyczące
planu lekcji?

Materiał leksykalny: nazwy przedmiotów szkolnych, nazwy dni tygodnia, opisywanie planu lekcji.

Materiał gramatyczny: zaimki pytające „was?”, „wann?”, odmiana czasownika „haben”.

Pomoce dydaktyczne: rysunki, plakat, książka ćwiczeń
Magnet 1, kartki z ćwiczeniami.

Formy pracy : frontalna – plenum, indywidualna, praca w parach

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie do lekcji:

Nauczyciel podaje cele lekcji w języku ucznia oraz ustala wraz z uczniami kryteria oceniania (nacobezu), następnie uczniowie zapisują temat lekcji.
W celu sprawdzenia opanowania słownictwa z zakresu nazw przedmiotów szkolnych nauczyciel pokazuje rysunki symbolizujące wybrane przedmioty szkolne, a wybrani uczniowie podają ich niemieckie określenia.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 13 ( str. 46, zeszyt ćwiczeń), polegające na odgadnięciu nazw przedmiotów szkolnych i prawidłowym ich zapisaniu.
Po odczytaniu przedmiotów szkolnych nauczyciel zapisuje na tablicy określenia, u uczniowie samodzielnie sprawdzają poprawność zapisu i piszą sobie krótką informację zwrotną.
Czas: 10 minut

Prezentacja nowego materiału i praca nad nim:

Nauczyciel przypina na tablicy plakat, ilustrujący plan lekcji Olivera i zadaje uczniom pytania o zajęcia lekcyjne. Na podstawie przedstawionych symboli uczniowie nazywają zajęcia, jakie Oliver ma w poszczególne dni.
Po omówieniu planu lekcji Olivera nauczyciel prosi uczniów o wskazanie nowych słówek pojawiających się na planie lekcji, a następnie wyjaśnia je.
Czas: 10 minut

Utrwalenie nowego materiału:

Uczniowie automatyzują poznane struktury i słownictwo odpowiadając pisemnie na pytania dotyczące planu Olivera przygotowane przez nauczyciela.
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie dokonują oceny koleżeńskiej – wymieniają się zeszytami i w oparciu o odpowiedzi zapisane przez nauczyciela na tablicy sprawdzają, czy kolega/ koleżanka prawidłowo wykonał/-a ćwiczenie. Następnie zapisują w zeszycie kolegi/ koleżanki informację zwrotną. Następnie uczniowie wymieniają się zeszytami i niektóre komentarze czytają na głos.
Czas: 10 minut

Podsumowanie i praca domowa:

Podsumowaniem lekcji jest opisanie swojego tygodniowego planu lekcji (ćwiczenie 19, str.48, zeszyt ćwiczeń), a następnie w parach zadawanie pytań o plan lekcji oraz udzielanie odpowiedzi.
Czas: 15 minut.

Na zakończenie lekcji nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdań podsumowujących, zaczynających się od słów:
Umiem już …………..
Dowiedziałem się jak …………….
Muszę jeszcze ………….
Wyświetleń: 2603


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.