Katalog

Marzena Łukowska, 2014-03-26
Wałbrzych

Język niemiecki, Konspekty

Konspekt z lekcji języka niemieckiego - lekcja powtórzeniowa

- n +

KONSPEKT LEKCJI
Klasa: III
Przedmiot: język niemiecki

Temat lekcji: Das kann ich! Ja to potrafię! (lekcja powtórzeniowa)

Cel ogólnokształcący: praca z uczniem zdolnym
Uczeń zdolny – uczeń aktywny w czasie zajęć, chętnie bierze udział w lekcji, posiada bogatszy niż pozostali uczniowie zasób słownictwa, szybko zapamiętuje nowe słówka, potrafi budować wypowiedzi zgodnie z regułami gramatycznymi.

Cel nadrzędny lekcji: Uczeń potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie: „Co robisz, aby żyć w zgodzie z naturą?”
Cele poboczne lekcji:
1. Uczeń rozumie:
- utrwalane słownictwo związane ze środowiskiem
- wypowiedzi pozostałych uczniów
2. Uczeń potrafi:
- zastosować w swoich wypowiedziach utrwalane
słownictwo
- wypowiedzieć się na temat ochrony środowiska

Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca zespołowa

Pomoce dydaktyczne:
- ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela (karteczki
z sałatą literową, karteczki z tabelką)
- rekwizyty przygotowane przez nauczyciela i uczniów
(karty z napisami, torby, reklamówki, puszki,
butelki, papier)

Metody pracy: aktywna świadomościowo – praktyczna

Przebieg lekcji:

Faza wstępna

- Nauczyciel wita się z uczniami, następnie sprawdza
obecność uczniów na lekcji.
- Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy: „Das kann
ich!”
- Uczniowie otrzymują od nauczyciela karteczki z
ćwiczeniem.Zadaniem uczniów jest znalezienie i
wykreślenie w sałacie literowej wyrazów związanych z
zanieczyszczeniem środowiska.
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie odczytują wykreślone
wyrazy,które są jednocześnie odpowiedzią na pytanie: „Co
zanieczyszcza środowisko?”.
- Uczniowie słabsi mają wypisane polskie odpowiedniki
wyszukiwanych wyrazów.
- Uczniowie zdolni potrafią wykonać ćwiczenie co najmniej w
80%,chętnie zgłaszają się do zaprezentowania swoich
odpowiedzi.
Czas: 10 min.

Faza główna

- Uczniowie prezentują przygotowane przez siebie na lekcję
powtórzeniową ćwiczenie „Konferencja prasowa” na temat
ochrony środowiska.
Jeden uczeń (zdolny) odgrywa rolę eksperta od ochrony
środowiska, który udziela odpowiedzi na pytania
kierowane przez pozostałych uczniów (podaje rady, jak
żyć w zgodzie z naturą).
W tym ćwiczeniu uczeń zdolny posługuje się rekwizytami,
ułatwiającymi zrozumienie używanego słownictwa.
- Po prezentacji uczniowie wykonują ćwiczenie przygotowane
przez nauczyciela, w którym z informacji uzyskanych z
poprzedniego ćwiczenia określają i wypisują w tabeli, co
ludzie robią dobrze (gut), a co źle (falsch), czyli w
jaki sposób chronią i w jaki sposób
zanieczyszczają swoje środowisko.
- Uczniowie słabsi mają podane gotowe zdania, które mają
jedynie odpowiednio przyporządkować.
- Uczniowie zdolni samodzielnie wypisują zdania.
Czas:20 min.

Faza końcowa

- Uczniowie przygotowują krótkie wypowiedzi na temat
ochrony środowiska, a mianowicie udzielają odpowiedzi na
pytanie: „Co robisz, aby żyć w zgodzie z naturą?”
- Uczniowie słabsi otrzymują od nauczyciela pomocne
słownictwo.
- Uczniowie zdolni pracują wykorzystując znane i utrwalane
słownictwo, ich wypowiedzi są przygotowane zgodnie z
regułami gramatycznymi.
Czas:15 min.

Wyświetleń: 1031


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.