![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Małgorzata Wasiewska, 2014-03-11 Iława Fizyka, Scenariusze scenariuszSCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Elektryczność i magnetyzm – powtórzenie. Klasa: III gimnazjum Czas trwania lekcji: 1 godzina lekcyjna Cel główny lekcji: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości obejmujących dział "Elektryczność i magnetyzm". Cele operacyjne: Uczeń wie: – kiedy ciała naelektryzowane odpychają się a kiedy przyciągają – co to są przewodniki i izolatory – jakie materiały przyciągają się z magnesem a jakie nie Uczeń umie: – podać przykład przewodnika i izolatora – podać jednostki napięcia i natężenia elektrycznego – za pomocą podanych symboli opisać prosty obwód elektryczny – scharakteryzować oddziaływanie na siebie biegunów magnesu – wyszukać w podanym tekście zastosowanie elektromagnesu Materiały i środki dydaktyczne: – zeszyty przedmiotowe, podręczniki, karty pracy, magnesy ( w tym pęknięty magnes), szpilki, plastik, mosiądz, nikiel, miedź, plansza z obwodem elektrycznym Metody pracy: – dyskusja – burza mózgów – samodzielna (indywidualna) – grupowa – doświadczenia Przebieg lekcji: 1. Część przygotowawcza: - powitanie uczniów, sprawdzenie obecności - podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z głównym celem lekcji 2. Część realizacyjna: - uczniowie wspólnie z nauczycielem przypominają podstawowe wiadomości na temat elektryzowania się ciał - nauczyciel wymienia poznane wielkości fizyczne a uczniowie określają ich jednostkę - nauczyciel wraz z uczniami przypomina charakterystykę przewodników i izolatorów, uczniowie samodzielnie podają ich przykłady - uczniowie na podstawie tabeli umieszczonej w podręczniku str. 31, omawiaja obwód elektryczny przedstawiony na planszy oraz przypominają o jakich formach energii mówimy przy silniku elektrycznym - uczniowie wypełniają karty pracy, sprawdzające znajomość oddziaływania niektórych materiałów na magnes - uczniowie wypełniają karty pracy związane z utrwaleniem oddziaływań na siebie magnesów – ćwiczenie na umiejetność korzystania przez uczniów z własnych notatek - uczniowie połączeni w grupy wyszukują w podanym tekście zastosowanie elektromagnesu 3. . Część podsumowująca: - nauczyciel na podsumowanie zajęć rozdaje do rozwiązania krzyżówkę tematyczną a w przypadku pozostałego czasu zadaje pytania podsumowujące - przypomnienie o przygotowaniu się do sprawdzianu - ocena pracy uczniów na lekcji Doświadczenie 1 PLANSZA – OBWÓD ELEKTRYCZNY Ćwiczenie 1 1. Paweł wziął kilka przedmiotów wykonanych z różnych metali i sprawdził, że magnes sztabkowy przyciąga przedmioty wykonane: a) z żelaza i miedzi c) z żelaza i niklu b) ze srebra i aluminium d) z aluminium i złota 2. Adam i Tomek przecięli magnes sztabkowy i sprawdzili, że każda część przeciętego magnesu: a) nie ma właściwości magnetycznych c) ma dwa bieguny magnetyczne N i S b) ma tylko biegun magnetyczny S d) ma tylko biegun magnetyczny N 3. Do różnych blaszek zbliżano magnes. Które blaszki będą przez magnes przyciągane? a) stalowa i miedziana c) miedziana i niklowa b) aluminiowa i stalowa d) niklowa i stalowa Ćwiczenie 2 ( uzupełnianie tekstu – umiejętność korzystania przez uczniów z notatek własnych) Każdy magnes ma dwa bieguny: ___________ i ____________. Biegun północny oznaczamy literą___________ i kolorem___________, a biegun ___________ lietrą _________ i kolorem ___________. Nie można ich od siebie oddzielić. Jeżeli podzielimy magnes na dwie częsci, to każda z nich stanie się całym ____________ z _____________ biegunami. Ćwiczenie 3 – karty pracy Uczniowie w grupach wyszukują z podanego tekstu zastosowanie elektromagnesu. W zeszytach zapisują 8 wyszukanych przykładów: Elektromagnesy znajdują się w prądnicach czyli urządzeniach do wytwarzania prądu elektrycznego. Elektromagnesy znajdują się w automatycznych bezpiecznikach domowej instalacji elektrycznej i W telewizorach odchylają one wiązki elektronów, które padają na ekran i tworzą obraz telewizyjny. W telefonie elektromagnes porusza membraną słuchawki, dzięki czemu powstaje słyszany przez nas dźwięk. W głośniku zmienny sygnał elektryczny pochodzący ze wzmacniacza dociera do elektromagnesu, który na przemian przyciąga i odpycha magnes z membraną co powoduje drgania i wytwarzanie dźwięku. Elektromagnesy wchodzą w skład głowic zapisujących i odczytujących informacje na magnetycznych nośnikach: taśmach magnetofonowych, dyskach twardych komputerów i dyskietkach. W dzwonku elektrycznym po włączeniu prądu elektromagnes przyciąga młoteczek do dzwonka. Ruch młoteczka przerywa obwód elektryczny i sprężynujący młoteczek powraca do poprzedniej pozycji. Wówczas prąd zaczyna znowu płynąć i sytuacja się powtarza. dzwonek dzwoni tak długo, aż prąd zostanie wyłączony. Potężne elektromagnesy są często używane w składnicach złomu. Po wyłączeniu prądu pole znika i wtedy unoszony ładunek spada. Podobnie w stoczniach służą do transportu blach stalowych, a w halach produkcyjnych utrzymują ciężkie części stalowe obróbce mechanicznej. Elektromagnesy nadprzewodzące mają również ogromne zastosowanie w medycynie. Są istotną częścią komputerowych tomografów, które dzięki wykorzystaniu magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) pozwalają uzyskać bezdotykowo obrazy wnętrza ludzkiego ciała. Badanie tomograficzne polega na umieszczeniu pacjenta w nadprzewodzącej cewce i włączeniu silnego pola magnetycznego. KRZYŻÓWKA PODSUMOWUJĄCA: 1. Jest jednostką natężenia prądu elektrycznego. 2. Materiały, które nie przewodzą prądu elektrycznego to................... 3. Płynie w obwodzie elektrycznym. 4. Podstawowe elementy budowy elektromagnesu to zwojnica i ................... . 5. Magnesy oznaczamy kolorem czerwonym i ............................... 6. Jednostka ładunku elektrycznego. 7. Jest dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego. 8. Ma dwa bieguny magnetyczne. 9. Metal ten przyciąga się z magnesem. 10. Zwojnica z rdzeniem to................... . 11. Przykładem izolatora jest ............... . PYTANIA PODSUMOWUJĄCE ( do wykorzystania dowolna ilość w zależności od pozostałego czasu) 1. Jakie działanie mają ciała naelektryzowane jednoimiennie i różnoimiennie? 2. Papier, plastik, szkło to? 3. Jak nazywamy przyrządy do mierzenia natężenia prądu i napięcia prądu elektrycznego? 4. Czy prąd elektryczny płynie w obwodzie otwartym czy w zamkniętym? 5. W silniku elektrycznym następuje przemiana energii elektrycznej w ..................? 6. Jakie znasz rodzaje magnesów? 7. Jakie właściwości ma magnes przecięty na pół? 8. Wymień przykłady zastosowania magnesów w życiu codziennym Zgłoś błąd Wyświetleń: 1109
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |