Katalog

Wiesława Wanda Stojanow
Ekonomia, Scenariusze

Bankowy Fundusz Gwarancyjny - ustalanie kwoty gwarantowanej

- n +

Bankowy Fundusz Gwarancyjny - ustalanie kwoty gwarantowanej
Scenariusz lekcji z finansów dla uczniów klasy czwartej liceum ekonomicznego o specjalizacji: finanse i rachunkowość

Czas lekcji: 45 minut

Cele lekcji:

Po zakończeniu lekcji uczniowie będą umieli:
  • zdefiniować pojęcie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz jego zadania w oparciu o ustawę o BFG
  • ustalić, komu i w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości należy się wypłata gwarantowanej sumy z BFG
  • wykorzystać tabele przyszłej wartości jednostki kapitału ulokowanego na procent składany oraz tabele kursów wymiany walut

    W czasie lekcji będą kształtowane następujące umiejętności ucznia:
    A/ właściwe interpretowanie przepisów ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
    B/ wyrażanie własnych opinii i poglądów oraz podejmowanie decyzji
    C/ praca samodzielna oraz grupowa
    D/ wykorzystywanie tabel przyszłej wartości jednostki kapitału ulokowanego na procent składany oraz tabel kursów walutowych w celu obliczenia sumy gwarantowanej kwoty z BFG
    E/ wyciąganie wniosków co do efektywności inwestowania własnego kapitału

    Metody nauczania stosowane w czasie lekcji:
    1/ pogadanka
    2/ wykład
    3/ burza mózgów
    4/ problemowa - sytuacyjna (zespołowa)

    Środki dydaktyczne wykorzystywane w trakcie zajęć:
  • ustawa o BFG
  • tabele przyszłej wartości jednostki kapitału ulokowanego na procent składany
  • tabele kursów walutowych
  • kalkulatorki

    Przebieg lekcji:

    1/ metodą pogadanki nauczyciel rozpoczyna lekcję o BFG. Na początku zadaje uczniom pytania na temat bezpieczeństwa lokat bankowych a następnie zachęca do podejmowania dyskusji oraz próby wyciągania wniosków,

    2/ metodą wykładu nauczyciel wprowadza uczniów w problematykę niewypłacalności banków wobec swoich deponentów i zapoznaje ich z historią powstawania BFG,

    3/ dzieli uczniów na grupy, wręcza wybrane fragmenty ustawy o BFG celem zapoznania się z nimi a szczególnie zwraca ich uwagę na zasady wypłacania
    gwarantowanej kwoty,

    4/ praca uczniów w zespołach oraz prezentacja wniosków przez ochotników - liderów grup na tablicy. Pozostali uczniowie przysłuchują się, uzupełniają oraz weryfikują otrzymane dane celem wypracowania wspólnego stanowiska co do
    zasady ustalania i wypłacania gwarantowanej sumy środków pieniężnych deponentom banku w razie ogłoszenia jego upadłości,

    5/ nauczyciel rozdaje przygotowane zadanie opisujące pewne zdarzenie deponenta i zleca jego rozwiązanie:

    Klient - deponent banku komercyjnego "A" w Zielonce złożył depozyt w wysokości 47.000,- PLN, 20.000,- USD oraz 15.000,- euro na okres trzech lat przy odpowiednich stopach procentowych w skali roku: 15 %, 1,5 %, 0,8 % i kapitalizacji półrocznej. Bank po upływie dwóch lat ogłosił upadłość. W dniu ogłoszenia upadłości banku średni kurs euro wynosił 3,98 zł, a 1 dolara 4,00 zł. Uzasadnij, czy deponent poniesie straty na skutek upadłości banku. Wykonaj stosowne wyliczenia.

    6/ praca w grupach - uczniowie rozwiązują wspólnie zadania, wykorzystując :
    - ustawę o BFG
    - tabele kursów walutowych
    - tabele przyszłej wartości jednostki kapitału ulokowanego na procent składany
    - kalkulatorki

    7/ grupa, która skończy jako pierwsza zadanie, prezentuje otrzymane wyniki na tablicy, interpretuje je oraz ocenia efektywność lokaty deponenta,

    8/ pozostałe grupy obserwują, porównują dane ze swoimi obliczeniami i zgłaszają ewentualne poprawki,

    9/ ocena i podsumowanie pracy uczniów przez nauczyciela oraz omówi
    enie pracy domowej pod kątem utrwalenia nabytych wiadomości na lekcji.

    Opracowanie: Wiesława Wanda Stojanow

  • Wyświetleń: 1602


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.