Katalog

Grażyna Kozłowska, 2014-02-27
Opole

Informatyka, Scenariusze

Usługi sieciowe - scenariusz lekcji informatyki w klasie III gimnazjum

- n +

Usługi sieciowe
- scenariusz lekcji informatyki w klasie III gimnazjum
Czas lekcji: 225 min
ZAŁOŻENIA METODYCZNE
1. Cele ogólne:
- poznanie nowych i utrwalanie znanych zasad pracy w sieci,
- stworzenie 10-cio minutowych prezentacji multimedialnych
 Rodzaje sieci komputerowych (definicja sieci, elementy sieci, podział ze względu na obszar jak i sposób przekazu, przykłady znanych sieci),
 Topologie sieci
 Poczta elektroniczna
 Netykieta
 Usługi internetowe (bankowość elektroniczna, sklepy internetowe, komunikatory, gry online, fora dyskusyjne, grupy dyskusyjne, telekonferencje, transfer plików (FTP, P2P))
 Przeglądarki i wyszukiwarki internetowe
 Zagrożenia w Internecie
 Bezpieczeństwo w sieci
 Słownik internauty
 Nowe technologie
 E-learning
2. Cele edukacyjne
a) kształcenia
Uczeń:
 identyfikuje pojęcia: LAN, MAN, WAN, Internet, intranet, karta sieciowa, serwer, stacja robocza, protokół, router, switch, hub, skrętka, światłowód
 rozróżnia podstawowe modele konfiguracji sieci
 wylicza i omawia różne usługi sieciowe
 zna zasady kultury obowiązującej wszystkich w Internecie
 uświadamia sobie niebezpieczeństwa korzystania z sieci
 zna procedury bezpieczeństwa w sieci
 posługuje się i rozumie terminologię internetową
 podaje zalety i wady przykładowych nowych technologii
 omawia rolę szybkiego dostępu do informacji
 wymienia zalety i wady przeglądarek i wyszukiwarek
 poznaje zalety nauczania na odległość we współczesnym świecie


b) wychowania:

 kształtowanie otwartej postawy na zmieniające się technologie,
 rozwijanie kreatywności i umiejętności pracy zespołowej,
 przestrzeganie podstawowych zasad życia społecznego w kontaktach na odległość.
3. Metody pracy:
 elementy pogadanki,
 praca z podręcznikiem,
 praca z komputerem,
 praca w małych grupach,
 podział ról,
 dyskusja.
4. Środki dydaktyczne:
 podręcznik,
 tablica,
 komputer,
 oprogramowanie,
 rzutnik multimedialny,


TOK LEKCJI

1. Wprowadzenie
a) przypomnienie różnych znanych form korzystania z sieci,
b) rozmowa z uczniami na temat ich biegłości i zakresu w pracy w sieci,
c) przedstawienie zagadnień przygotowanych przez nauczyciela
d) przydzielenie tematów poszczególnym grupom ( 2-3 osobowym) wg zainteresowań uczniów

2. Realizacja
a) nauczyciel omawia zakres treści dla poszczególnych zagadnień
b) nauczyciel odpowiada na pytania uczniów dotyczących realizacji
c) uczniowie poszukują informacji w Internecie
d) uczniowie konsultują się z nauczycielem na bieżąco

3. Podsumowanie
a) uczniowie przechodzą do drugiego etapu zadania - tworzenia prezentacji multimedialnej,
b) nauczyciel nadzoruje postępy pracy uczniów,
c) uczniowie po skończonej pracy na forum klasy przedstawiają swoje prezentacje jednocześnie je omawiając.



Wyświetleń: 623


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.