Katalog

Agnieszka Jastrzemska-Czenkusz, 2014-01-30
Toruń

Język angielski, Różne

Korpus językowy jako narzędzie pomocne w nauce języków obcych

- n +

Opanowanie języka obcego jest bardzo złożonym i czasochłonnym procesem. Składa się z wielu istotnych elementów. Na niektóre nie mamy wpływu, jak np., talent, ale jest to tylko cześć tego wielowarstwowego i skomplikowanego procesu. Innymi elementami są między innymi poznanie dużego zasobu słownictwa oraz umiejętność posługiwania się nim. Język ewaluuje, więc trudno osobie, która uczy się go jako języka obcego być na zawsze bieżąco. Większość uczniów rzadko ma dostęp do „żywego” języka; często u uczących się pojawiają się wątpliwości dotyczące prawidłowego zastosowania słów, szczególnie na poziomie wyższym. Jednocześnie należy podkreślić, że niemożliwe jest poznanie i prawidłowe zastosowanie terminologii z każdej dziedziny. Nauczyciele języków obcych nieustannie poszukują metod i narzędzi, które pomogłyby szybciej i skuteczniej uczyć się języków. Jednym z takich narzędzi jest z pewnością korpus językowy. Czym jest korpus językowy?
Według autorów projektu Narodowego Korpusu Języka Polskiego korpus językowy to zbiór tekstów, w którym szukamy typowych użyć słów i konstrukcji oraz innych informacji o ich znaczeniu i funkcji. Bez dostępu do korpusu nie da się dziś prowadzić badań językoznawczych, pisać słowników ani podręczników języków obcych, tworzyć wyszukiwarek uwzględniających polską odmianę, tłumaczy komputerowych ani innych programów zaawansowanej technologii językowej. Korpus jest niezbędny do pracy językoznawcom, ale korzystają zeń często także informatycy, historycy, bibliotekarze, badacze literatury i kultury oraz specjaliści z wielu innych dziedzin humanistycznych i informatycznych ¹ .
Wiele państw posiada swoje korpusy narodowe. Korpus zawiera na bieżąco aktualizowane słownictwo oraz pokazuje użycie wyrazów, które może być nawet pomocne dla osób których językiem ojczystym jest dany język, ponieważ użycie jest prezentowane w wielu dziedzinach. Dużą zaletą jest łatwa obsługa, gwarancja rzetelności informacji oraz brak opłat przy korzystaniu z korpusu. Nauczyciele mogą pokazać uczniom, część funkcji, ale uczniowie z pewnością nie będą mieli problemów z obsługą a poznanie zalet korpusu pomoże im znaleźć wiele odpowiedzi na pytania związane z użyciem języka obcego. Jest wiele korpusów językowych, można łatwo odnaleźć je wpisując hasło „korpus językowy” w wyszukiwarkę internetową i dopasować do swoich potrzeb. Poniżej lista przykładowych stron, gdzie możemy znaleźć korpusy językowe:
http://www.natcorp.ox.ac.uk/>
http://icame.uib.no/brown/bcm.html>
http://www.ru.nl/celex/>/
http://childes.psy.cmu.edu>
http://corpora.uni-leipzig.de/download.html>

Przypisy:
¹ Bańko M., i in., Narodowy Korpus Języka Polskiego, 2007-2012, [online].
Wyświetleń: 473


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.