Katalog

Katarzyna Cioch, 2013-11-25
Bytom

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć - Odloty ptaków

- n +

Scenariusz zajęć
Prowadząca: Katarzyna Cioch
Grupa: „Jeżyki”
Temat zajęć: Odloty ptaków
Cel ogólny:
- zaznajomienie z gatunkami ptaków odlatujących na zimę i tych pozostających w Polsce,
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu,
- doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania,
- potrafi w prawidłowej kolejności ułożyć historyjkę obrazkową,
- potrafi wymienić ptaki odlatujące na zimę i te pozostające w Polsce,
- umie podzielić wyraz na sylaby i powiedzieć ile ich jest,
- domalowuje i dokleja brakujące elementy ptaszka.
Metody:
- oparte na działaniu
 ułożenie historyjki obrazkowej,
 klasyfikowanie ptaków,
 naśladowanie lotu ptaków,
 wykonanie pracy plastycznej.
- oparte na słowie
 powitanie z dziećmi,
 omówienie opowiadania „O gościach, co nie poszli na ucztę” H. Zdzitowieckiej,
 „Ile sylab?” – zabawa dydaktyczna
Środki dydaktyczne:
- treść opowiadania,
- historyjka obrazkowa,
- symbol „zimy” i „ciepłych krajów”,
- ilustracje ptaków,
- farby,
- pędzle,
- niebieskie kartki,
- kubek z wodą,
- chusteczki nawilżane,
- piórka,
- ruchome oczka,
- magiczny klej,
- odznaki - ptaszki.
Formy:
- grupowa,
- indywidualna.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was…”
Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy..
2. Wysłuchanie opowiadania L. Krzemienieckiej „O gościach, co nie przyszli na ucztę”.
3. Rozmowa inspirowana treścią opowiadania
Gdzie mieszkał Hałabała?
Jak ubrany był Hałabała?
Kogo Hałabała zaprosił na ucztę?
W jaki sposób Hałabała zawołał swoich gości na ucztę?
Kogo spotkał Hałabała w lesie zamiast swoich gości?
Gdzie poleciały zaproszone na ucztę ptaki?
4. „O gościach, co nie przyszli na ucztę” – ułożenie historyjki obrazkowej.
5. „Ptaki odlatujące na zimę i te pozostające w Polsce” – klasyfikowanie ilustracji.
6. „Ile sylab?” – zabawa dydaktyczna - podział nazw ptaków na sylaby, wskazanie ilości sylab w wyrazie.
7. „Małe ptaszki, duże ptaki” – zabawa z elementami ruchu.
8. „Ptaszek” – praca plastyczna – tworzenie ptaszka poprzez odbicie na kartce pomalowanej farbą stopy, domalowywanie brakujących elementów (dziobka, nóżek, brzuszka), doklejanie oczka, piórek.
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach – nagrodzenie dzieci poprzez naklejenie na koszulki odznaki – ptaszka.
Wyświetleń: 1240


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.