Katalog

dominika przybylska, 2013-10-15
łódź

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

wiatr

- n +


TEMAT: Wiatr jest wokół nas.
CELE OGÓLNE: Wspieranie samodzielnych działań dziecka w różnych dziedzinach aktywności. Wdrażanie u dzieci norm i zasad obowiązujących na terenie grupy.
CELE OPERACYJNE: dziecko: dla grupy diagnozowanej: Kacper P., Kornel, Michał, Filip, Natalia, Julia Z.
utrzymuje porządek w swojej sali,
przestrzega zasad zgodnego funkcjonowania w grupie,
dba o bezpieczeństwo swoje i innych,
przestrzega zasad umiejętnego prowadzenia rozmów: czekanie na swoją kolej, nie wyśmiewanie się z wypowiedzi innych,
aktywnie uczestniczy w zajęciu (Filip)
reaguje na polecenia nauczycielki,
rzetelnie wywiązuje się z powierzonych zadań.
Dla pozostałych dzieci: dziecko:
wypowiada się pełnym zdaniem.

METODY: czynna, słowna, oglądowa.
FORMY PRACY: z całą grupą, w grupach, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: papierowe łódeczki, wachlarzyki, czapeczki, piłeczki ping-pongowe, słomki, paski bibuły, płyta z muzyką, przybory do grania: butelki, szyszki, drewniane i metalowe łyżki, tarka, klocki, folia, gazety, puszki z grochem, ilustracje, zagadki.


PRZEBIEG:
1.Powitanie „Witam wszystkich tych, którzy...”.
2.Zabawa integracyjna „Iskierka”. Przypomnienie Kodeksu Przedszkolaka.
3.Zagadka słowna o wietrze.
4.Słuchanie nagrania z taśmy magnetofonowej „Wiatr”.
5.Określanie za pomocą czasowników co robi wiatr.
6.Wspólne zastanowienie się nad tym co to jest wiatr. Zaproszenie dzieci do stolika. Zabawy badawcze:
wprawianie łódeczek w ruch za pomocą wachlarzyka,
wyścig czapeczek,
dmuchanie przez rurkę na piłeczkę ping-pongową,
dmuchanie na paski bibuły.
Nadmuchanie i wypuszczenie powietrza z balonu przez nauczycielkę w kierunku dzieci.
7.Rodzaje wiatrów – rozmowa przy ilustracjach.
8.Cechy powietrza – dmuchanie na rękę, w butelkę.
9.Piosenka „Wietrzyk psotnik” - wygrywanie rytmu za pomocą butelek.
10.Opowiadanie nauczycielki o wietrze – ilustrowanie przez dzieci treści przy użyciu niekonwencjonalnych przyborów do grania.
11.Zabawa ruchowa ze wstążkami – reakcja na zmianę tempa.
12.Zabawy z chustą animacyjną
13.Rysowanie pastelami – „Jesteś wiatrem”.
14.Prezentacja prac.
15.Dokończ zdanie „Wiatr jest...”.
16.Przyznanie symboli za udział w zajęciach.
Wyświetleń: 766


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.