Katalog

Agnieszka Kuriata, 2013-10-14
Puchaczów

Matematyka, Konspekty

Przykłady graniastosłupów prostych

- n +

Agnieszka Kuriata

KLASA:

DZIAŁ TEMATYCZNY:

TEMAT:

PROGRAM:



VI Szkoły Podstawowej

Graniastosłupy

Przykłady graniastosłupów prostych

Liczę z Pitagorasem


BAZA:
 Uczeń wie, co to jest prostopadłościan
 Uczeń wie, że sześcian to prostopadłościan, którego wszystkie krawędzie mają równe długości
 Uczeń wie, co to znaczy, że figury są przystające
 Uczeń zna podstawowe własności wielokątów
 Uczeń zna pojęcie czworokąta, prostokąta, kwadratu, trójkąta, równoległoboku, rombu i trapezu
 Uczeń potrafi wskazać wierzchołek, ścianę i krawędź w prostopadłościanie.

CELE:
 Uczeń wie co to jest graniastosłup prosty
 Uczeń wie, że prostopadłościan to graniastosłup prosty czworokątny
 Uczeń wie, że w graniastosłupie prostym wszystkie krawędzie boczne mają równe długości
 Uczeń zna nazewnictwo graniastosłupów prostych (trójkątne, czworokątne itd.) oraz wie, że nazewnictwo to bierze się od kształtu podstawy graniastosłupa
 Uczeń umie wskazać podstawy i ściany boczne graniastosłupa prostego
 Uczeń umie, na podstawie nazwy graniastosłupa, wskazać liczbę jego ścian bocznych

METODY:
 Podająca (wprowadzenie pojęcia graniastosłupa prostego, podstawy, ściany bocznej; wprowadzenie nazewnictwa graniastosłupów prostych)
 Poszukująca (poszukiwanie podstaw w prostopadłościanie i zastanawianie się jak będzie z sześcianem, nazywanie kolejnych graniastosłupów, formułowanie wniosku, że wszystkie krawędzie boczne w graniastosłupie prostym mają takie same długości i są prostopadłe do podstaw, rozróżnianie graniastosłupów prostych od innych figur przestrzennych)
 Praktyczna (zadania)

ZASADY:
 Poglądowości
 Przystępności w nauczaniu
 Świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie uczenia się i nauczania
 Trwałości wiedzy
 Systematyczności (pojawia się cały czas, gdy wiąże znane już pojęcia z nowymi)

POMOCE DYDAKTYCZNE:
 Kartki pt. „Przypomnienie wiadomości” i „Utrwalenie wiadomości”
 Figury przestrzenne dostępne w pracowni matematycznej (prędzej sprawdziłabym jakie figury są w tej pracowni, i jeśli którejś figury z tych wykorzystywanych przeze mnie w konspekcie zabrakłoby, zrobiłabym ją samodzielnie z kartonu przed lekcją).

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG LEKCJI:

1. Czynności wstępne:
Przywitanie się z uczniami
Sprawdzenie listy obecności
Sprawdzenie pracy domowej
Zapisanie tematu lekcji: „Przykłady graniastosłupów prostych”


2. Część przypominająca:

ZASADA PRZYSTĘPNOŚCI W NAUCZANIU
Rozdaję uczniom kartki pt. „Przypomnienie wiadomości”.
Mówię, że mogą je wypełniać samodzielnie lub przy pomocy książki.
Zaznaczam, że pierwsze 3 osoby, które wypełnią tę kartkę całkowicie poprawnie dostaną piątki. Daję im na to ok. 10 minut, a w tym czasie sprawdzam obecność i pracę domową, biorąc zeszyty od trzech wybranych osób.


3. Część wprowadzająca:

ZASADA POGLĄDOWOŚCI
Z pracowni matematycznej biorę wszystkie dostępne graniastosłupy proste i pokazuję je uczniom. Nazywam je graniastosłupami prostymi.
Na graniastosłupie prostym, który nie jest prostopadłościanem pokazuję następujące rzeczy:
 gdzie graniastosłup prosty ma podstawy, przy czym zaznaczam, że podstawy te są przystającymi wielokątami;
 gdzie graniastosłup prosty ma ściany boczne, przy czym zaznaczam, że ściany boczne są prostopadłe po podstaw.
Następnie biorę prostopadłościan i ustawiam go w wybranym przeze mnie położeniu. Proszę wybranego ucznia o wskazanie podstaw i ścian bocznych. Następnie zmieniam położenie tego prostopadłościanu i proszę kolejnego ucznia, aby wskazał teraz podstawy i ściany boczne.

ZASADA ŚWIADOMEGO I AKTYWNEGOUDZIAŁU UCZNIÓW W PROCESIE UCZENIA SIĘ I NAUCZANIA
Formułuję wspólnie z uczniami wniosek:
W prostopadłościanie każda ściana boczna może być podstawą.
Pytam czy tak samo jest z sześcianem? Jeśli uczniowie nie odpowiedzą od razu pytam ich, czy każdy sześcian jest prostopadłościanem.

Następnie wprowadzam nazewnictwo graniastosłupów prostych. A mianowicie mówię, że graniastosłupy mają swoje nazwy, które pochodzą od kształtu ich podstaw.
Biorę do ręki graniastosłup, którego podstawą jest trójkąt i mówię, że taki graniastosłup prosty nazywamy graniastosłupem trójkątnym.

ZASADA ŚWIADOMEGO I AKTYWNEGOUDZIAŁU UCZNIÓW W PROCESIE UCZENIA SIĘ I NAUCZANIA
Następnie biorę graniastosłup o podstawie w kształcie czworokąta i pytam uczniów, jak się on nazywa. Spodziewana odpowiedź: Czworokątny.
Tak samo robię jeszcze z kilkoma dostępnymi graniastosłupami. Gdy uczniowie mają problem, sama podaję prawidłową odpowiedź.




ZASADA ŚWIADOMEGO I AKTYWNEGOUDZIAŁU UCZNIÓW W PROCESIE UCZENIA SIĘ I NAUCZANIA
Następnie rozdaję wszystkie graniastosłupy wybranym przypadkowo przez siebie uczniom. Proszę ich o zmierzenie wszystkich krawędzi bocznych, przy czym zaznaczam, że uczniowie, którzy dostali prostopadłościany mają sobie wybrać jego jedno położenie. Po chwili pytam po kolei o wyniki. Proszę wybranego ucznia o sformułowanie wniosku związanego z otrzymanymi wynikami. Jeżeli sobie nie poradzi pytam, kto mu pomoże i wybieram osobę chętną, jeśli się zgłosi, a jeśli nikt nie będzie chętny sama formułuję wniosek:
W graniastosłupie prostym wszystkie krawędzie boczne mają tę samą długość.
Następnie proszę o dokładne przyjrzenie się tym graniastosłupom i odpowiedzenie na pytanie: Czy w graniastosłupie prostym krawędzie boczne są prostopadłe do podstaw?
Oczekiwana odpowiedź: Tak.
Jeśli uczniowie będą mieli problem z odpowiedzią na te pytanie, zapytam ich co to znaczy, że proste są prostopadłe (to znaczy, że między nimi jest kąt prosty).

ZASADA ŚWIADOMEGO I AKTYWNEGOUDZIAŁU UCZNIÓW W PROCESIE UCZENIA SIĘ I NAUCZANIA
I ZASADA POGLĄDOWOŚCI
Następnie wezmę z pracowni dowolny walec, stożek i ostrosłup i pokazując je po kolei będę pytała czy są to graniastosłupy proste. Do odpowiedzi będę wyznaczała osoby chętne, a jeśli takich nie będzie będę odpowiadała sama.
Spodziewana odpowiedź w każdym przypadku: Nie.
Do każdej odpowiedzi będę prosiła o wyjaśnienie (w przypadku walca należy powiedzieć, że nie da się wskazać tu ścian bocznych, w przypadku ostrosłupa, że ma tylko jedną podstawę, natomiast w przypadku stożka, że ma tylko jedną podstawę lub, że nie da się wskazać ścian bocznych.

ZASADA TRWAŁOŚCI WIEDZY
Na koniec rozdaję uczniom kartki pt. „Utrwalenie wiadomości”. Proszę o wypełnienie ich i wklejenie do zeszytu jako notatkę. Jeśli nie zdążą zrobić tego na lekcji muszą dokończyć to w domu.
„PRZYPOMNIENIE WIADOMOŚCI”
I część: Uzupełnianie
Uzupełnij poprawnie poniższe zdania:
1) Wielokąt, który ma 7 wierzchołków nazywamy _________________.
2) Odcinek, który łączy dwa wierzchołki wielokąta, ale nie jest jego bokiem nazywamy ____________.
3) Czworokąt, który ma cztery kąty proste to _____________.
4) Figury, które mają taki sam kształt i wielkość nazywamy ________________.

II część: Zadania ABCD
Zaznacz poprawną odpowiedź (tylko jedna odpowiedź w każdym pytaniu jest poprawna):
1) Dwudziestokąt ma 20 kątów oraz:
A. 20 boków i 19 wierzchołków B. 19 boków i 20 wierzchołków
C. 20 boków i 20 wierzchołków D. 19 boków i 19 wierzchołków

2) Trójkąt, którego boki mają długość 20 cm, 10 cm i 5 dm, ma obwód:
A. 35 cm B. 3,5 dm C. 80 cm D. 5,3 dm

3) Zapis 8 cm x 2 cm oznacza, że:
A. Boki prostokąta mają długość 8 cm i 2 cm
B. Przekątne prostokąta mają długość 8 cm i 2 cm
C. Prostokąt ma pole 8 cm2 i obwód 2cm
D. Prostokąt ma obwód 8cm i pole 2cm2

III część: Zdania Prawda – Fałsz
W miejsce … wpisz P, jeżeli uważasz, że zdanie jest prawdziwe lub F, jeżeli uważasz, że zdanie jest fałszywe:
1) Sześcian to prostopadłościan, który ma wszystkie boki równe. …
2) Każdy prostopadłościan ma 6 ścian, 8 krawędzi i 15 wierzchołków. …
3) Każdy romb jest trapezem. …

Teraz napisz poprawnie zdania, które uważasz za fałszywe:
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
IV część: Rysunki
Uzupełnij miejsca kropek na poniższych rysunkach następującymi wyrazami: wierzchołek, kwadraty, trapezy, ściana, prostokąty, równoległoboki, krawędź, czworokąty, romby.
Wyświetleń: 967


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.