Katalog

Tomasz Balik, 2013-08-26
Jelenia Góra

Język niemiecki, Karty pracy

Zadania leksykalne dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, które mogą wykonać w każdym niemieckim mieście w ramach "warsztatów językowych" o nazwie "Deutsch im Alltag"

- n +

Dzielimy wszystkich uczniów na zespoły, w zależności od ich wieku i opanowania języka, na grupy od 2 do 5 osób.
Rozdajemy zadana wydrukowane wcześniej na kartkach wraz z mapkami danego miasta. Czas pracy uczniów 3 godziny.

GRUPA 1
1. Opisz zasadę kupowania i płacenia za miejsca parkingowe w automatach parkingowych + darmowy postój? +w jakie dni bez opłat? Jaka jest taryfa?.
2. Jak wygląda oznaczenie drogi jednokierunkowej? Narysuj i opisz znak
3. W sklepach produkty są najczęściej dość dobrze oznakowane i opisane. Wypisz nazwy 10 produktów z branży drogeryjno-kosmetycznej. Unikaj wyrazów/zapożyczeń anglojęzycznych.
4. Spisz DOKŁADNIE łacińską sentencję z płyty w Grubej Wieży – nr 4 na mapie.
5. Ustal nazwę i adres 3 budynków zaznaczonych długopisem na otrzymanej mapie jako numer 3 i 4
6. Spisz z tablicy rozkładu jazdy określenia „przyjazd/odjazd/przesiadka/rodzaje pociągów, inne kluczowe słowa – dworzec jest na końcu ulicy Berliner-Strasse
7. Znajdź i zapisz 5 różnych haseł/napisów, które oznaczają, że nie wolno zastawiać wjazdu, np. wjazdu na podwórko, do bramy, odholowanie pojazdu, itp.
8. Znajdź w sklepie napis, który mówi, że w sklepie wolno chodzić tylko z koszykiem/bez jedzenia.
9. Znajdź w sklepach niemieckie określenia na: „wejście”, „wyjście”, „pchać”, „ciągnąć”, „winda”, „wyjście awaryjne oraz gaśnica”
10. Gorlitz zwie się miastem wierz. Znajdź i zapisz 4 różne nazwy wierz, do jakich należą budynków, jakie są ich adresy, może historia (zapisane często na metalowych tablicach informacyjnych dla turysty)


GRUPA 2
1. Dowiedz się, gdzie w centrum znajduje się kino i jaki jest repertuar na najbliższy weekend. Zapytaj, ile kosztuje bilet w weekend i czy są jakieś zniżki.
2. Udaj się do miejscowego biura IT – informacji turystycznej i przynieś min. jeden folder/mapkę od mieście, czyli materiały dla turystów.
3. Opisz jak zorganizowana jest komunikacja z polską częścią miasta, jak często kursują autobusy, płata za przejazd? Informacje na przystankach
4. W sklepach produkty są najczęściej dość dobrze oznakowane i opisane. Wypisz nazwy 10 produktów z branży papierniczej, 10 z drogeryjno-kosmetycznej i 15 z odzieżowej.
5. Jak nazywa się pomnik znajdujący się na Placu Pocztowym?
6. Dowiedz się i narysuj na kartce, jak wygląda herb miasta Görlitz
7. Ustal nazwę i adres 3 budynków zaznaczonych długopisem na otrzymanej mapie jako numer 5 i 6
8. Dowiedz się w informacji kolejowej, jakie istnieją połączenia z Görlitz do Berlina (przesiadki, ceny biletu, zniżki dla uczniów, godziny odjazdu i przybycia)dworzec jest na końcu ulicy Berliner-Strasse
9. Spisz godziny otwarcia informacji turystycznej, opisz jej czerwony szyld. Numer 1
10. Znajdź 3 różne kościoły, spisz ich dokładny adres oraz nazwę (znajdziesz w wejściu głównym)!


GRUPA 3
1. Znajdź napisy i zapisz 5 różnych haseł, które oznaczają, że nie wolno zastawiać wjazdu, np. wjazdu na podwórko, do bramy itp. zakaz postoju.
2. W sklepach produkty są najczęściej dość dobrze oznakowane i opisane. Wypisz nazwy 5 produktów z piekarni lub cukierni oraz 10 różnych przedmiotów elektronicznych ze stoisk RTV. Unikaj wyrazów/zapożyczeń anglojęzycznych. Znasz rodzajniki tych rzeczowników?
3. Dowiedz się o połączenia kolejowe z Görlitz do Monachium (przesiadki, cena biletu, zniżki)
4. Ustal gdzie znajduje się kino/biblioteka/teatr w Görlitz? Zapisz adres, nazwę, repertuar/jak czynne?
5. Znajdź w sklepach niemieckie określenia na: „wejście”, „wyjście”, „pchać”, „ciągnąć”.
6. Ustal nazwę i adres 3 budynków zaznaczonych długopisem na otrzymanej mapie jako numer 1 i 2
7. W biurze informacji turystycznej poproś o kalendarz imprez lub plan miasta.
8. Spisz jakieś informacje umieszczone po polsku/ dla polaków. Podaj gdzie je znalazłeś?
9. Znajdź i opisz jakieś muzeum lub galerię sztuki – gdzie jest, co i jak długo wystawia?
10. Zdobądź pięć różnych ulotek, prospektów, katalogów, gazetek reklamowych itp. Przekaż je nauczycielowi. Nie mogą się powtarzać i być monotematyczne.
Wyświetleń: 692


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.