Katalog

Anna Zawisza, 2013-08-12
Kolbuszowa

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

KONSPEKT DO ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA - 5- i 6-latki

- n +

KONSPEKT DO ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA - 5 i 6 latki

Temat: W marcu jak w garncu.


Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozumie cykliczność występowania kolejnych pór roku;
- posiada zdolności dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie na przełomie wiosny i zimy;
- zna ludowe przysłowia o marcu;
- wymienia poszczególne elementy pogody (deszcz, słońce, śnieg, temperatura);
- umie określać stany pogody za pomocą znaków umownych na kalendarzu pogody;
- wie, jaki jest prawidłowy sposób ubierania się w okresie przedwiośnia;
- rozumie znaczenie pogody w życiu ludzi.

Metody:
Słowna: rozmowa, objaśnienia, żywego słowa,
Percepcyjna: pokazu, obserwacji,
Czynne: zadań stawianych dziecku.

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Obrazki przedstawiające pory roku oraz deszcz, śnieg, słońce, chmury, wiatr, nagranie magnetofonowe komunikatu o pogodzie, gazetka okolicznościowa, przysłowia o marcu, kalendarz pogody, garnek, nagranie CD.

Literatura:
W. Dulemba „Cztery pory baśni. Zima”; Jedność dla Dzieci, Kielce 2006;
M. A. Szamańska, A. Koralczyk, K. Majewska: „Nauczanie sześciolatków” przewodnik metodyczny cz.2 JUKA , Warszawa 1999;
A. Kozera, A. Soból „Zabawa i nauka w grupie” w „Badanie gotowości szkolnej sześciolatków”; Centrum pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej, Warszawa 2006;
Cz. Cyrański, B. Florczuk, W. Żaba – Żabińska, „Sześciolatek. Bawię się i uczę” cz.4, MAC, Kielce 2004.



Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat pór roku.
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel ma przed sobą cztery ilustracje przedstawiające pory roku: wiosna, lato, jesień, zima i recytuje wyliczankę:
„Wiosna, lato, jesień, zima – powiedz, jeśli ta pora roku się kończy, to jaka się zaczyna?” (nauczycielka wskazuje wybrany rysunek). Wybrane dziecko podaje nazwę kończącej się pory roku i nazwę pory następującej po niej.
„Wiosna, lato, jesień, zima – powiedz, jaka pora roku się kończy, jeśli ta się zaczyna?”

2. Stworzenie sytuacji.
Nauczycielka pokazuje dzieciom garnek.
- Jak myślicie co to jest? Do czego służy?
- Co dodajemy do zupy?
- Po co przyniosłam garnek do sali?
- Co wspólnego z garnkiem mają: zima wiosna i marzec?

3. Słuchanie opowiadania W. Dulemby „Garniec” ze zbioru „ Cztery pory baśni”
4. Rozmowa na temat opowiadania:
- Komu i do czego potrzebny był garnek?
- Co zima i wiosna dodawały do garnka?

5. Wyjaśnienia znaczenia przysłów mówiących o marcowej pogodzie.
„W marcu jak w garncu”, „W marcu kłopot jest nie lada, to słonko świeci to deszcz pada”, „Marcowa pogoda, raz słonko, raz woda”
- Jak nazywamy okres między wiosną, a zimą? (przedwiośnie)
- jak należy ubierać się, gdy jest taka dziwna pogoda? (zwrócenie uwagi na sposób prawidłowego ubioru, tzw. na cebulkę – warstwowo)

6. Ćwiczenia oddechowe mające na celu pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy oddechowej.
Dzieci dostają kartkę papieru i dmuchają w nią.
- Wyobraźcie sobie, że jesteście marcowym wiaterkiem, który wieje raz bardzo delikatnie, to znów bardzo mocno, a chwilami wiatru nie ma wcale.

7. Zabawa przy muzyce. Ilustrowanie ruchem „gotowania zupy”.
8. Wysłuchanie z taśmy magnetofonowej komunikatu o pogodzie.
- O czym informował nas wysłuchany komunikat?
- Dla kogo taki komunikat może mieć znaczenie? (lotnik, kierowca, rybak, ogrodnik)
- Gdzie komunikaty o pogodzie możemy słyszeć?
- Za pomocą jakich symboli przedstawiona jest pogoda w telewizji?

9. Założenie kalendarza pogody.
10. Ilustrowanie kredkami marcowej pogody.
(Dzieci otrzymują karty z konturem garnka)
11. Zakończenie zajęć.






Wyświetleń: 1493


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.