Katalog

Paweł Kordowski, 2013-07-15
Giżycko

Historia, Konspekty

Konspekt lekcji historii 2 klasy liceum

- n +

Paweł Kordowski

Konspekt lekcji historii w drugiej klasie LO.

Temat: Wojny polsko – rosyjski w XVII wieku.

CELE:

Uczniowie powinni:

- Zapamiętać następujące postaci: Władysław IV Waza, Dymitr Samozwaniec, Borys Godunow, Wasyl Szujski, Michał Romanow;

- Potrafić zaprezentować przebieg działań wojennych;

- Znać przyczyny wojen polsko – rosyjskich w XVII w.;

- Potrafić scharakteryzować sytuację w Polsce przed wojnami;
- Umieć przedstawić postanowienia pokoju andruszowskiego;

- Wiedzieć jakie były skutki wojen polsko – rosyjskich dla Rzeczypospolitej;


Metody:

- elementy rozmowy nauczającej;

- elementy wykładu;

- elementy pracy pod kierunkiem ;

Środki dydaktyczne:

- podręcznik, M. Gładysz, Historia I część druga, Rumia 2002,
- mapa;
- atlas historyczny;
- źródło;


PRZEBIEG LEKCJI UWAGI
Wprowadzenie do tematu lekcji.
1 Przywitanie klasy, czynności organizacyjno-porządkowe.
2 Powtórzenie materiału nawiązującego do tematu lekcji :
- Jakie były przyczyny wojen polsko – szwedzkich w XVII w ?
- Podaj postanowienia pokoju oliwskiego?
3 Zapisanie tematu lekcji:
Wojny polsko – rosyjskie w XVII wieku.

Realizacja nowego materiału.
4 Przy pomocy tekstu z podręcznika wiedzy poza źródłowej uczniowie ustalają przyczyny wojen polsko – rosyjskich.
Notatka z lekcji:
1 Przyczyny wojen:
a) kontynuacja wojen prowadzonych od XV w.
b) Rosja dążyła do zbierania ziem ruskich;
c) Projekty kurii rzymskiej liczącej na unię katolicyzmu z prawosławiem;
d) Rosja dążyła do wywalczenia dostępu do morza Bałtyckiego;
e) Osłabienie Rosji po śmierci Iwana IV Groźnego;
6 Uczniowie samodzielnie przy użyciu atlasu i podręcznika analizują przebieg „dymitriad”. Następnie prezentują przygotowany materiał.

7 Analiza tekstu źródłowego dotyczącego wypraw na Moskwę. Uczniowie zapoznają się z autentyczną relacją z tamtych wydarzeń.

7 Następnie nauczyciel charakteryzuje przebieg wojen polsko – rosyjskich w II poł. XVII w.
8 Uczniowie wraz z nauczycielem dyskutują nad skutkami wojen polsko – rosyjskich.
Następny punkt notatki:
2 Przebieg konfliktu:
a) interwencja nieoficjalna 1604 – 1605
b) interwencja oficjalna 1609 – 1619
- rozejm w Dywilinie 1619
- pokój w Polanowie
c) wojna polsko – rosyjska po 1654 roku
- ugoda w Perejasławiu
- rozejm w Andruszowie 1667 r.
Podsumowanie lekcji.
9 Rekapitulacja pierwotna:
- Podaj jakie były przyczyny wojen polsko – rosyjskich?
- Scharakteryzuj przebieg „dymitriad”.
10 Ocena pracy uczniów.



Wyświetleń: 1858


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.