![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | FORUM | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Anna Gąsior, 2013-06-28 Chorzów Zajęcia zintegrowane, Konspekty Witaminowa bomba - warzywa i owoceTemat: Witaminowa bomba – warzywa i owoce Prowadzący: mgr Anna Gąsior Miejsce realizacji: świetlica szkolna Czas zajęć: 1,5 h Cel główny: zapoznanie dzieci z rolą warzyw i owoców w diecie człowieka Cele szczegółowe: Dzieci: znają zalety jedzenia warzyw i owoców, i potrafią je wymienić; porównują możliwości wykorzystania warzyw i owoców w tworzeniu prostego jadłospisu; przygotowują proste danie z owocami; rozwijają swoją samodzielność poprzez doskonalenie czynności samoobsługowych /krojenie, mieszanie/; współpracują w zespole; uczestniczą w zabawach zespołowych; Metody: pogadanka, wykład burza mózgów praktyczna zabawa integracyjna Środki dydaktyczne: sztućce, miseczki, warzywa i owoce papier, flamastry, treść wiersza, przykładowy jadłospis Przebieg zajęć: Wprowadzenie do zajęć: 1. Przywitanie dzieci 2. Zapoznanie z tematem – przeczytanie wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: “Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze.” “Cóż się dziwić, mój szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku!” Rzecze na to kalarepka: “Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!” Groch po brzuszku rzepę klepie: “Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?” “Dzięki, dzięki, panie grochu, Jakoś żyje się po trochu. Lecz pietruszka – z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może.” “A to feler” - Westchnął seler. Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: “Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony?” Burak tylko nos zatyka: “Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą.” “A to feler” - Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli: “Gdzie się pani tu gramoli?!” “Nie bądź dla mnie taka wielka” - Odpowiada jej brukselka. “Widzieliście, jaka krewka!” - Zaperzyła się marchewka. “Niech rozsądzi nas kapusta!” “Co, kapusta?! Głowa pusta?!” A kapusta rzecze smutnie: “Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!” “A to feler” - Westchnął seler. 3. Rozmowa z dziećmi o warzywach występujących w wierszu. Nauczyciel pyta także o znane im owoce. Krótki wykład o znaczeniu warzyw i owoców w diecie człowieka. Rozwinięcie: 1. Nauczyciel pokazuje dzieciom przykładowy jadłospis /zał. 1/. 2. Dzieci pod okiem nauczyciela przygotowują w grupach krótki jadłospis, w którym wykorzystują omawiane produkty. Dodatkowo dzieci otrzymują listę pozostałych produktów, które mogą wykorzystać /zał.2/. 3. Rozmowa na temat wykonanych jadłospisów 4. Zabawa integrująca grupę: Sałatka owocowa 5. Dzieci w grupach tworzą sałatkę owocową z przygotowanych przez nauczyciela produktów /jabłka, pomarańcze, brzoskwinie, banany, rodzynki, czereśnie, arbuz/. 6. Uporządkowanie stanowisk Zakończenie zajęć: 1. Wspólne zjedzenie wcześniej przygotowanej sałatki owocowej. Zał. 1. JADŁOSPIS Śniadanie: kanapka z masłem, szynką i pomidorem, szklanka soku owocowego II śniadanie: jogurt z pokrojonymi kawałkami brzoskwiń Obiad: filet z kurczaka, ziemniaki, mizeria, woda mineralna Podwieczorek: jabłko lub banan Kolacja: Kanapka z masłem, twarożkiem, z rzodkiewką, szklanka herbaty Zał. 2. Lista przykładowych produktów: ryż, ziemniaki, chleb graham, chleb razowy, masło, ryba, kurczak, kotlet mielony, jajko, szpinak, jabłka, gruszki, banany, truskawki, pomarańcze, brzoskwinie, ogórki, pomidory, buraki, kapusta, jogurt, mleko, szynka, ser żółty, twaróg, bułki. Zgłoś błąd Wyświetleń: 971
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |