Katalog

Magdalena Klaisek, 2013-06-21
Bażanowice

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Muzyka jest jak powietrze, jest wszędzie

- n +

PROWADZĄCE: MAGDALENA KLAISEK
GRUPA: 3, 4, 5, 6- LATKI
TEMAT KOMPLEKSOWY: MUZYKA JEST JAK POWIETRZE, JEST WSZĘDZIE

TEMAT ZAJĘCIA: „MUZYKA JEST JAK POWIETRZE, JEST WSZĘDZIE” - spotkanie z gitarzystą zespołu Ustrońsky na ogólnoprzedszkolnym zajęciu w ramach obchodów Światowego Dnia Muzyki
- prezentacja przyniesionych przez gościa instrumentów, rozmowa na temat jego pracy
- wspólne śpiewanie piosenek, zabawy przy akompaniamencie gitary elektrycznej
- podsumowanie zdobytych podczas całego tygodnia wiadomości na temat muzyki, instrumentów, dźwięków.

CELE ZAJĘCIA: - integracja dzieci ze wszystkich grup wiekowych
wdrażanie dzieci do właściwego zachowywania się podczas wizyty zaproszonego gościa
rozwiązywanie zagadek słuchowych
wspólne śpiewanie piosenek
poznanie na czym polega praca muzyka- gitarzysty
kształtowanie umiejętności swobodnej improwizacji do muzyki

POMOCE: instrumenty, nuty, stroje, ilustracje, pluszowe krowy, emblematy nutek, magnetofon, płyty CD, treśc wiersza


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1 PRZYWITANIE- wszystkich dzieci i gościa-
gitarzystę zespołu Ustrońsky.

2 „CO TO JEST MUZYKA?”- rozmowa z dziećmi na temat obchodzonej uroczystości,
próba odpowiedzi na pytanie dotyczące muzyki. Wspólne ustalenie, że muzyka to:
piosenka, ruch, instrumentacja.

3 „PIOSENKI GRUPOWE”- śpiewanie piosenek przygotowanych przez poszczególne grupy przy akompaniamencie gitarowym naszego gościa.

4 „MUZYKA JEST WSZĘDZIE”- słuchanie wiersza E. Zechenter- Spławińskiej pod tym samym tytułem, rozmowa na temat treści wiersza, ilustrowanie jego treści ruchem.

5 „CO TO ZA DŹWIĘK?” - zagadki słuchowe, rozpoznawanie i nazywanie przedmiotów, zwierząt itp. wydających nagrane dźwięki.

6 „ABY GRAC TRZEBA DOBRZE NUTY ZNAC” - wspólne zastanowienie się, co potrzebuje muzyk, aby zagrac na instrumencie piosenkę, melodię, której nie zna- NUTY.
- wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Skaczące nutki”.

7 „WYSOKIE I NISKIE DŹWIĘKI” - zabawa ruchowa z reakcją na dźwięki grane w skrajnych rejestrach
gdy słychac dźwięki wysokie- dzieci chodzą po sali we wspięciu na palcach
gdy grane są dźwięki niskie- dzieci wykonują przysiad.

8 „CZAS DLA GOŚCIA SPECJALNEGO” - prezentacja przyniesionych przez gościa egzotycznych instrumentów, próby gry na nich
rozwiązanie zagadki, na jakim instrumencie gra nasz gośc
zapoznanie dzieci z instrumentem- GITARA, sposobem gry
zagranie przez naszego gościa kilku utworów zróżnicowanych pod względem nastroju, tempa, dynamiki, gatunku muzycznego. Dopasowanie do nich ilustracji przedstawiających LAS, SPOKOJNE MORZE, BURZĘ.

9 „JAKIE JESZCZE ZNASZ INSTRUMENTY?” - zagadki słuchowe, rozpoznawanie i nazywanie instrumentów po wydawanych dźwiękach
- naśladowanie ruchem gry na rozpoznanych instrumentach.

10 „ZATAŃCZ RAZEM Z NAMI” - improwizacje ruchowe do wybranych utworów z podziałem na grupy wiekowe
- poziom trudności dostosowany do wieku dzieci.

11 „JAKA TO MELODIA?” - rozpoznawanie piosenek dziecięcych oraz fragmentów muzyki ze znanych bajek po melodii granej na gitarze.

12 „MAŁA ORKIESTRA” - prezent dla gościa
- instrumentalizacja wybranego utworu muzycznego przez dzieci z najstarszej grupy.

13 „CZAS SIĘ POŻEGNAC” - wręczenie dzieciom nagród za grzecznośc- muzyczne krowy Milka
podziękowanie gościowi za przyjęcie naszego zaproszenia i udział w zajęciach
pożegnanie się.
Wyświetleń: 1713


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.