Katalog

Magdalena Klaisek, 2013-06-21
Bażanowice

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Muzyka, która łączy

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z dnia 17 kwietnia 2013 r.
grupa: Odkrywcy


PROWADZĄCA: MAGDALENA KLAISEK
GRUPA: 5, 6- LATKI

TEMAT ZAJĘCIA: „MUZYKA, KTÓRA ŁĄCZY” - zabawy muzyczno- ruchowe do
piosenki pt. „Wiosenny bal”
gra na instrumentach perkusyjnych oraz prezentacja układu tanecznego
doskonalenie umiejętności matematycznych.

CELE ZAJĘCIA: - wdrażanie dzieci do czynnego uczestnictwa w zajęciach muzycznych
rozwijanie logicznego myślenia, koncentracji uwagi
kształtowanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
kształtowanie umiejętności estetycznego i rytmicznego poruszania się przy muzyce

POMOCE: płyty CD, pianino, wyrazy do globalnego czytania, plansze dydaktyczne
łąki i lasu, obrazki owadów, kwiatek z tekturowej rolki, karteczka
z treścią zaproszenia, krążki, koperty z zadaniami, emblematy biedronek i
motyli oraz innych owadów, cyfry, puzzle, zielona tkanina, instrumenty
perkusyjne ( dzwoneczek, trójkąty, janczary, marakasy ), szary papier z
kolorowymi kwiatami, owady z kolorowego papieru


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1 „PRZYWITANIE”- wszystkich dzieci i gości piosenką „Witamy”.

2 „NA ZIELONEJ POLANIE”- słuchanie piosenki pt. „Wiosenny bal”
rozmowa na temat treści piosenki
wyszukanie ilustracji nawiązującej do treści piosenki
wyszukanie obrazków owadów występujących w piosence, podanie ich nazw, zawieszenie obrazków na gazetce
globalne czytanie wyrazów: BAL, OWADY.

3 „ZAPROSZENIE”- zabawa na koncentrację uwagi połączona z cwiczeniem
oddechowym
ostrożne podawanie kwiatka z tekturowej rolki w kręgu
wąchanie kwiatka ( zwrócenie uwagi na wdech nosem i wydech ustami )
wyjęcie przez nauczycielkę, z łodygi kwiatka, karteczki z zaproszeniem
odczytanie treści zaproszenia przez wybrane dziecko.

4 „BAL OWADÓW OGŁOSZONY”- zabawa ruchowa z reakcją na dźwięki grane w
skrajnych rejestrach
na dywanie rozłożone kartki z różnymi wyrazami
na dźwięki grane w dolnym rejestrze dzieci klękają wokół wyrazu BAL
na melodię piosenki „Wiosenny bal” dzieci spacerują po sali w rozsypce
na dźwięki grane w górnym rejestrze dzieci robią koło wokół wyrazu OWADY.

5 „PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO BALU”- zabawa naśladowcza przy muzyce
każde dziecko otrzymuje krążek ( to lusterko )
podczas słuchania utworu F. Gosseca „Menuet” dzieci naśladują ruchy nauczycielki.

6 „BILETY WEJŚCIÓWKI- ZADANIÓWKI”- podział dzieci na 3 grupy, przydzielenie
zadań każdej z grup
BIEDRONKI- przeliczanie kropek na grzbietach biedronek, przyporządkowanie odpowiednich cyfr
MOTYL- układanie puzzli z 8 elementów
PSZCZOŁY- porządkowanie pszczółek wg wielkości, rosnąco ( od najmniejszej do największej ), przeliczenie ilości pszczółek.

7 „PREZENTACJA GOŚCI”- zabawa ruchowa do piosenki „Wiosenny bal”
podczas zwrotek dzieci idą po kole trzymając zieloną tkaninę
na refren dzieci klękają i kładą tkaninę na podłogę. Nauczycielka kładzie na tkaninie emblemat owada, dzieci oznaczone tym samym kolorem wchodzą na łąkę ( tkanina ) i prezentują swój strój.

8 „DILI, DILI, A ORKIESTRA GRA”- prezentacja orkiestry balowej
gra na instrumentach perkusyjnych ( dzwoneczek, trójkąty, janczary, marakasy ) do utworu „Kołysanka kuchenna”
zwracanie uwagi na gesty dyrygenta ( nauczycielki ).

9 „DZIŚ WIOSENNY BAL”- prezentacja układu tanecznego wg choreografii nauczycielki
do utworu „Tiger” ( twist&shout- największe przeboje lat 50 i 60 ).

10 „CZAS SIĘ POŻEGNAC”- ewaluacja zajęcia przez dzieci, na ścianie zawieszony
pas szarego papieru z kolorowymi kwiatami
dzieci wybierają emblemat owada z kolorowego papieru
jeśli zajęcie im się podobało przymocowują owada nad kwiatkami
jeśli zajęcie im się nie podobało przymocowują owady nisko, ukryte w trawie.

11 „NA ZIELONEJ POLANIE BYŁ WIOSENNY BAL”- ruchowa interpretacja piosenki
( nauczycielka śpiewa piosenkę w formie przeszłej )
pożegnanie gości.
Wyświetleń: 982


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.