Katalog

Magdalena Klaisek, 2013-06-20
Bażanowice

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

scenariusz zajęcia walentynkowego

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z dnia 14 lutego 2011 r.
wszystkie grupy


PROWADZĄCA: MAGDALENA KLAISEK
GRUPA: 3, 4, 5, 6- LATKI
TEMAT KOMPLEKSOWY: BAWIMY SIĘ NA BALU
TEMAT ZAJĘCIA: „W MIŁOŚCI NIGDY NIKT SIĘ NIE NUDZI”- udział dzieci
w uroczystości przedszkolnej z okazji walentynek
„Nasze emocje”- pokazywanie za pomocą mimiki, gestu różnych stanów
emocjonalnych
„Moje serce”- układanie puzzli z kilku elementów
„Szalony taniec”- zabawy taneczne do muzyki Twist& Shout
„Serca i serduszka”- określanie materiałów, z jakich zostały zrobione serca.

CELE ZAJĘCIA: - integracja dzieci ze wszystkich grup wiekowych
- kształtowanie umiejętności naśladowania ruchem prostych czynności,
wyrażania uczuć za pomocą gestu i mimiki
- rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania materiałów,
z których zostały wykonane serca ( papier, glina, styropian, tkanina,
drewno, plastik )
- rozwijanie logicznego myślenia
- kształtowanie umiejętności swobodnej improwizacji do muzyki

POMOCE: magnetofon, płyty CD, serca wykonane z różnorodnych materiałów,
serduszkowe confetti, tekst wiersza, kostka do gry z wyrysowanymi twarzami
dzieci przedstawiającymi różne stany emocjonalne, puzzle- serca, lampka
zapachowa, lizaki


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1 PRZYWITANIE- wszystkich dzieci i pań.

2 „JAKIE MAMY ŚWIĘTO?”- rozmowa z dziećmi na temat obchodzonej uroczystości,
co oznacza słowo „walentynki”, wspólne zastanowienie się komu możemy okazywać miłość, w jaki sposób możemy pokazać rodzicom, że ich kochamy itp.

3 „CAŁUSKI”- zabawa integracyjna na przywitanie do piosenki pod tym samym tytułem
wzajemne przywitanie się na różne sposoby ( machnięcie ręką, skinienie głową,
przytulenie, całuski itp. )

4 „MIŁOŚĆ JEST...”- słuchanie wiersza o miłości, obsypanie dzieci serduszkowym
confetti, rozmowa na temat treści wiersza, ilustrowanie jego treści ruchem.

5 „NASZE EMOCJE” - zabawa w formie dramy
turlanie kostką z narysowanymi buźkami dzieci przedstawiającymi różne stany
emocjonalne ( strach, radość, smutek, złość, zdziwienie )
okazywanie uczuć za pomocą mimiki i gestu.

6 „MOJE SERCE” - układanie puzzli z kilku elementów
wybranie po jednym reprezentancie z każdej grupy wiekowej, dostosowanie skali
trudności do wieku
rysowanie serc rękami w powietrzu, naśladowanie dłońmi bicia serca

7 „TANIEC- POŁAMANIEC” - taniec w grupach według ilości zebranego wcześniej
serduszkowego confetti do muzyki Twist & Shout
naśladowanie ruchów nauczycielki oraz swobodne improwizacje do muzyki.

8 „SERCA DO PRZYTULANIA” - określanie wielkości uszytych z materiału serc
układanie serc według wielkości od najmniejszego do największego.

9 „SERCA I SERDUSZKA” - oglądanie serduszek wykonanych z różnych materiałów
określanie rodzaju materiału, z jakich zrobione są serca ( papier, plastik, gips,
drewno, tkanina, styropian ), określanie ich charakterystycznych cech ( twarde,
miękkie, lekkie, ciężkie, gładkie, chropawe itp. ).

10 „ZAPACH MIŁOŚCI” - ćwiczenie oddechowo- relaksacyjne
wdychanie zapachu lampki zapachowej
zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabawy z ogniem i właściwą technikę wdychania zapachu ( nagarnianie powietrza nad świeczką dłonią do siebie ).

11 „TANIEC Z PRZYJACIELEM” - zabawy muzyczno- ruchowe do znanych piosenek
dziecięcych w parach.

12 „MIŁOŚĆ JEST W PTAKACH” - ćwiczenie oddechowe w grupach wiekowych
dmuchanie na piórka, aby jak najdłużej utrzymały się w powietrzu
zwrócenie uwagi na wdech nosem i wydech ustami.

13 „SŁODKIE SERCE MAM” - obdarowanie dzieci lizakami w kształcie serc
pożegnanie się.
Wyświetleń: 680


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.