|
|
Katalog Barbara Urbańska-Siuta, 2013-06-13 Jarosław Język angielski, Konspekty Konspekt lekcji z języka angielskiego z elementami OKLekcja: język angielski Data: 7.05.2013r. Klasa: IV Temat: Is there an armchair in the living room? Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: Uczniowie na bieżąco poznawali nazwy mebli, sprzętów domowych, pomieszczeń w domu oraz konstrukcję 'There is / are...' - Jest... Są... Cele lekcji: 1. uczeń zna słownictwo z zakresu pomieszczeń i mebli 2.uczeń potrafi zastosować konstrukcję 'There is / are...' 3.uczeń potrafi opisać pomieszczenia w j. angielskim Cele sformułowane w języku ucznia: 1. będziesz znał nazwy mebli i pomieszczeń domowych 2. będziesz potrafił opisać pomieszczenie w domu Nacobezu • znam nazwy 10 pomieszczeń domowych • umiem określić położenie mebli i sprzętów domowych w domu • znam konstrukcję 'There is / are... i umiem budować poprawne zdania z jej użyciem Kluczowe pytanie dla uczniów: Jakie wyrażenia musisz znać, żeby opisać pomieszczenie w domu? Przebieg lekcji (metody i aktywności): 1. Czynności organizacyjne • przywitanie uczniów • sprawdzenie obecności • sprawdzenie zadania domowego 2. Wprowadzenie do tematu lekcji • podanie tematu lekcji i jej celów • podanie nacobezu(wklejenie do zeszytu) • zadanie pytania kluczowego 3. Utrwalenie materiału • przypomnienie i utrwalenie mebli i nazw pomieszczeń N-l przy pomocy kart obrazkowych prosi uczniów o nazwanie mebli. Następnie uczniowie utrwalają nazwy pomieszczeń na tablicy interaktywnej. Wylosowany przez n-la uczeń dopasowuje odpowiedni wyraz do pomieszczenia. Po wykonaniu ćwiczenia n-l pyta uczniów gdzie znajdują się poszczególni członkowie rodziny – ćwiczenie na tablicy. 4. Prezentacja N-l prosi uczniów, aby spojrzeli na domek dla lalek i mebelki znajdujące się na stoliku. Uczniowie losują kartki ze zdaniami (np. There's a table in the kitchen next to the window.) i umieszczają odpowiedni mebel w domku. N-l pyta pozostałych uczniów czy mebel został wstawiony prawidłowo, jeśli nie zadaniem uczniów jest pomoc w umieszczeniu mebelka w odpowiednim miejscu (ocena koleżeńska). 5. Ćwiczenie • N-l zadaje pytania odnośnie miejsca położenia mebelka, wybrani uczniowie udzielają krótkiej odpowiedzi. Następnie uczniowie w parach zadają pytania odnośnie swoich pokojów i starają się uzyskać jak najwięcej informacji na temat pokoju sąsiada z ławki. • Uczniowie prezentują czego dowiedzieli się o pokojach swoich kolegów (4 zdania). • Uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenia na słownictwo i struktury gramatyczne w podręczniku Self-evaluation - Samoocena. Następnie wspólnie sprawdzamy zadania, a uczniowie zaznaczają odpowiednią rubrykę [Już potrafię.] [Jeszcze ćwiczę.] 6. Podsumowanie lekcji N-l podsumowuje lekcję metodą niedokończonych zdań. Dziś nauczyłem się... Przypomniałem sobie.... Zrozumiałam... 7. Zadanie i omówienie pracy domowej Zeszyt ćwiczeń - test podsumowujący dział. Strona internetowa Oxford English Online - ćwiczenia interaktywne utrwalające materiał. Notatki i dodatkowe ćwiczenia: Dodatkowe ćwiczenia na wypadek problemów ze sprzętem. Sposób sprawdzenia stopnia osiągnięcia celów przez uczniów: • odpowiedzi uczniów • poprawne wypełnienie strony w podręczniku z samooceną • zdania podsumowujące Praca domowa: Zeszyt ćwiczeń - test podsumowujący dział. Uczniowie utrwalają materiał przed testem właściwym, samodzielnie oceniają zakres swojej wiedzy. Strona internetowa Oxford English Online - ćwiczenia interaktywne utrwalające materiał. Uczniowie mają 5 dni na wykonanie zadań interaktywnych, następnie zadania są wysyłane bezpośrednio do n-la, który sprawdza poprawność wykonania zadań. Uczniowie otrzymują informację zwrotną bezpośrednio po wykonaniu zadań. W przypadku prawidłowego wykonania zadania uczniowie otrzymują ocenę. Za pomocą strony internetowej n-l może prosić ucznia o ponowne wykonanie zadania w przypadku nie zrozumienia jego treści bądź też wyjaśnić dlaczego zadanie nie jest do końca poprawnie wykonane. Wszyscy uczniowie mają dostęp do Internetu dlatego pozwoliłam sobie również na taką formę zadawania pracy domowej. Materiały i pomoce dydaktyczne: • Podręcznik i zeszyt ćwiczeń 'Steps in English' • tablica interaktywna, oprogramowanie do podręcznika • karty obrazkowe • plakaty z konstrukcją 'There is/are', przyimkami miejsca • domek dla lalek, mebelki • kartki ze zdaniami opisującymi położenie mebelków w domku • patyczki z imionami uczniów Rady dla nauczycieli korzystających z tego scenariusza. Przede wszystkim należy pamiętać, że sprzęt jest zawodny i dlatego podłączenie sprzętu i sprawdzenie czy wszystko działa należy wykonać przed zajęciami. Sugerowałabym również przygotowanie dodatkowych ćwiczeń, kart pracy na wypadek braku prądu. Uczniowie uwielbiają wszelkie nowinki technologiczne, zwłaszcza pracę na tablicy interaktywnej. Dlatego, aby zapobiec ciągłemu zgłaszaniu się i robieniu szumu w trakcie lekcji niezastąpionym sposobem wybierania uczniów do tablicy są patyczki z imionami. Wyświetleń: 2334
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |