Katalog

Joanna Kramarz, 2013-06-03
Warszawa

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć świetlicowych

- n +

Konspekt zajęć świetlicowych

Temat: Dokarmiamy ptaki.

Cel ogólny: Kształtowanie przyjaznego stosunku do zwierząt. Uświadomienie konieczności niesienia pomocy ptakom w okresie zimy.
Cele operacyjne:
Wiadomości:
●uczeń nazywa ptaki przylatujące do karmnika, opisuje ich wygląd, wie czym można je dokarmiać;
●uczeń wymienia cechy charakteryzujące zimę.
Umiejętności:
●uczeń potrafi aktywnie słuchać czytany tekst;
●uczeń umie wymienić i rozpoznać ptaki przylatujące do karmnika;
●uczeń sprawnie posługuje się plasteliną, kredkami, klejem, watą;
●uczeń potrafi sprawnie poruszać się z zachowaniem środków ostrożności.

Formy pracy:
●praca z całą grupą;
●praca indywidualna.

Metody pracy:
●czynna – zajęcia praktyczne;
●oglądowa – pokaz ilustracji przedstawiających ptaki przylatujące do karmnika; pokaz pokarmu, którym można dokarmiać ptaki;
●słowna – czytanie wiersza, rozmowa, instruktaż.

Pomoce dydaktyczne:
●ilustracje ptaków przylatujących do karmnika;
●tekst wiersza G. Koby pt.: Ptaszki;
●płyta CD z nagraniem śpiewu ptaków;
●kartki z narysowanymi konturami karmnika i ptaków, plastelina, kredki, klej, wata, ziarna;
●pokarm dla ptaków (ziarna zbóż, płatki owsiane, kasza, mak itp.)



Przebieg zajęć:

1.Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc.
2.Poinformowanie dzieci o temacie zajęć.
3.Odczytanie wiersza G. Koby pt.: Ptaszki.

Ptaszki
Biało wszędzie, zimno wszędzie,
co to będzie, co to będzie?
Fruwają ptaszki, fruwają
i pożywienia szukają.

Biegają ptaszki dookoła,
a tu nagle ktoś je woła:
- Chodźcie tu do Karolinki,
ona sypie okruszynki.

Wszystkie ptaki się zleciały,
o wróblach zaś zapomniały.
O są! Ćwierkają już z daleka!
Chodźcie. Coś dobrego na was czeka!

Sikorki słoninkę już dzióbią,
Wróbelki pszeniczkę zjadają,
a jemiołuszki się zastanawiają,
co „dobrego” wybrać mają.

A wtem gile przyleciały
i wszystko powyjadały!
Karmnik opustoszał w mig,
lecz nie zmartwił się tym nikt.

Tak dzieci ptaszki dokarmiały,
że lekcje odrobić zapomniały.

4 Omówienie z dziećmi przeczytanego wiersza z prezentacją ilustracji ptaków występujących w wierszu.
- O jakiej porze roku jest usłyszany wiersz?
- Jakie ptaki przyleciały do karmnika? (Prezentacja ilustracji ptaków. Przypomnienie dzieciom wyglądu wróbla, sikorki, gila, jemiołuszki).
- Kto przywołał ptaki do karmnika?
- Co dziobały sikorki?
- Co jadły wróble?
- Nad czym zastanawiały się jemiołuszki?
- Jakie ptaszki wyjadły wszystko z karmnika? (Prezentacja pokarmu dla ptaków).
- Kto zatroszczył się o ptaki?

5.Zabawa dydaktyczno – ruchowa: Ptaki w karmnikach z wykorzystaniem płyty CD ze śpiewem ptaków.
Nauczyciel włącza płytę CD ze śpiewem ptaków. Dzieci biegają po sali między rozłożonymi na podłodze obręczami. Na przerwę w śpiewie ptaków nauczyciel pokazuje cyfrę np. 3, a dzieci – ptaki wchodzą do obręczy tylko po troje. Zabawę powtarzają po 3 – 4 razy,nauczyciel każdorazowo pokazuje inną cyfrę.

6.Praca plastyczna: Ptaki w karmniku – collage.
Dzieci otrzymują karton z narysowanymi konturami karmnika i ptaków. Wyklejają je plasteliną, kolorują kredkami świecowymi, przyklejają na karmnik watę i ziarna.

7.Omówienie prac dzieci.

8.Porządkowanie miejsca pracy, mycie rąk.

9. Podsumowanie i podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowała: Joanna Kramarz
SP175 w Warszawie
Wyświetleń: 1305


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.