Katalog

EWA sZCZEPANSKA, 2013-05-29
Tychy

Matematyka, Scenariusze

FUNKCJA LINIOWA RÓWNOLEGŁOŚĆ I PROSTOPADŁOŚĆ PROSTYCH.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE I ż
DNIA 31.01.2013r

Temat lekcji: Funkcja liniowa, równoległość i prostopadłość prostych.

CELE GŁÓWNE:
Wykształcenie umiejętności rozpoznawania i obliczania równań prostych równoległych i prostopadlych;
Kształtowanie u uczniów postawy dociekliwości, dokładności i logicznego myślenia
Kształcenie umiejętności pracy w grupie.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna pojęcie funkcji liniowej
Uczeń potrafi zapisać równanie funkcji liniowej o danych współczynnikach
Uczeń potrafi sporządzić wykres funkcji ,
Uczeń umie sprawdzić rachunkowo, czy punkt o danych współrzędnych należy do wykresu funkcji
Uczeń umiejętnie ustala i uzasadniania, że wykresy funkcji liniowych są równoległe, bądź prostopadłe
Uczeń potrafi zapisać równanie prostej równoległej i prostopadłej

METODY:
Słowna: pogadanka,
Praktyczna: uczeń poprzez rozwiązywanie wielu przykładów nabywa sprawności rachunkowej.
FORMY PRACY:
Praca z całym zespołem klasowym
Praca samodzielna
Praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Podręcznik
Tablica
Karty pracy

PRZEBIEG LEKCJI:

FAZA WSTĘPNA:
czynności porządkowo-organizacyjne,
sprawdzenie pracy domowej,
przypomnienie pojęć potrzebnych do realizacji tematu
dyskusja z uczniami i uświadomienie im celu lekcji

FAZA ZASADNICZA:
Ćwiczenia w grupach I. (zadania załącznik I)
Po zakończeniu pracy wybrani uczniowie prezentują rozwiązania.
Wspólne wnioski , sformułowanie twierdzenia o równoległości prostych.
Ćwiczenia w grupach II. (zadania załącznik II)
Po zakończeniu pracy wybrani uczniowie prezentują rozwiązania.
Wspólne wnioski , sformułowanie twierdzenia o prostopadłości prostych.
Rozwiązywanie zadań.( Załącznik III )

FAZA KOŃCOWA:

Podsumowanie lekcji i ocena pracy
Zadanie pracy domowej.( Załącznik IV)









Załącznik I.
Grupa 1.Narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy podanych funkcji:
y=2x+3 ,y=2x-1 ,y=2x
Grupa 2.Narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy podanych funkcji:
y=-3x+2 ,y=-3x- 2 ,y=-3x
Grupa 3.Narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy podanych funkcji:
y=3/4 x+3 ,y=3/4 x-4 ,y=3/4 x
Załącznik II.
Grupa 1.Narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy podanych funkcji:
y=3/4 x+3 ,y=-4/3 x-1
Grupa 2.Narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy podanych funkcji:
y=1/2 x+3 ,y=-2x+2
Grupa 3.Narysuj w jednym układzie współrzędnych wykresy podanych funkcji:
y=3x+1 ,y=-1/3 x-4
Załącznik III
Zadanie 1 .Podaj przykłady prostych prostopadłych i prostych równoległych.
Zadanie 2. Napisz równanie prostej przechodzącej przez punkt A(3,2) i równoległej do danej prostej:(ćwiczenie 3 str.156)
y=3x-5
y=1/3 x+2
Zadanie 3. Napisz równanie prostej przechodzącej przez punkt B(-1,2) i prostopadłej do danej prostej:(ćwiczenie 7 str.158)
y=3/2 x-5
y=-2x+2
Zadanie 4.Wyznacz m tak, aby proste y=mx-3 i y=-2x-1
były prostopadłe,
były równoległe.
Załącznik IV Zadanie domowe:
Wśród podanych prostych znajdź pary prostych równoległych i prostopadłych: k:x-y+7=0, l:-x+y+11=0 , m: 2x-3y+1=0 ,n: 3x-2y-7=0, p:-4x+6y-17=0, r: 2x+ 2y-1=0
Wyświetleń: 1178


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.