Katalog

Magdalena Iskra, 2013-05-28
Nowosielec

Matematyka, Konspekty

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum Środek symetrii figury.

- n +

: Środek symetrii figury.
Cele lekcji:

Poziom wiadomości Poziom umiejętności
A B C D
- środek symetrii,
- figura środkowosymetryczna, - warunek środkowsymetryczności (obrót o 1800),
- warunek środkowsymetryczności czworokątów,

- wskazywanie liter alfabetu środkowsymetrycznych,
- wykazywanie, że figura jest środkowsymetryczna,
- tworzenie figur środkowsymetrycznych,
- znajdowanie czworokątów śrdokowsymetrycznych, - wykazanie, że jeżeli figura ma więcej niż jeden środek symetrii, to musi mieć ich nieskończenie wiele,


Niezbędne do opanowania nowych treści:
Poziom wiadomości Poziom umiejętności
- symetria względem punktu,
- rodzaje figur płaskich,
- litery alfabetu - konstrukcja figur symetrycznych względem punktu,
- dostrzeganie prawidłowości,
- manualne układanie figur z patyków

Planowany przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie zadania domowego.
2. Wprowadzenie definicji środka symetrii.
3. Wykonanie ćwiczeń związanych z znajdywaniem środka symetrii.
1. Znajdowanie figur środkowosymetrycznych wśród figur płaskich.
4. Podsumowanie. Zadanie pracy domowej.

Czynności nauczyciela Czynności ucznia
2. Sprawdzenie zadania domowego poprzez wykonanie ćwiczenia.
Ćw.1
Narysuj trójkąt i zaznacz wewnątrz trójkąta punkt. Następnie znajdź trójkąt symetryczny względem tego punktu.
- Co można zauważyć, patrząc na figurę powstałą z obu trójkątów?


3. Wprowadzenie definicji środka symetrii. Zapisują temat lekcji.









Wykonują konstrukcję.
Zapisują:
Jeżeli figura jest symetryczna sama do siebie względem punktu S, to punkt ten nazywamy środkiem symetrii tej figury.
Figurę z środkiem symetrii nazywamy środkowosymetryczną.

Zauważają , że obracając figurę środkowosymetryczną o 1800 wokół punktu S otrzymamy tę samą figurę.
4. Wykonanie ćwiczeń związanych z znajdywaniem środka symetrii.
Przedstawia kolejno numery zadań.
Określa sposób sprawdzenia czy figura jest środkowosymetryczną.
Zapisuje uczniów najbardziej aktywnych.
Zad.1 str. 207.



Zad.2 str.207


Zad.3 str.208 Uczniowie wypisują litery alfabetu:
ABCDEFGHIJKLMNOPRSTWXYZ
Następnie podchodzą i podkreślają te, które według nich mają środek symetrii.
Próbują ułożyć kilka wyrazów środkowsymetrycznych.

Dostają zapałki i z nich próbują ułożyć figury środkowsymetryczne. Próbują wykazać , że są to figury środkowsymetryczne.

Kolejno uczniowie wskazują na znaki firm samochodowych, które posiadają środek symetrii.

5. Znajdowanie figur środkowosymetrycznych wśród figur płaskich.
Zadaje pytania:
- Ile środków symetrii ma odcinek?
- Ile środków symetrii ma linia prosta?
- Czy trójkąt równoboczny posiada środek symetrii?
- Jaki warunek muszą spełniać przekątne czworokątów, aby miały środek symetrii? Wykonują tabelkę
Figura Ilość środków symetrii
Odcinek 1
Prosta nieskończenie
Równoległobok 1

Rysują równoległobok.
Zauważają, jak znaleźć środek symetrii – poprzez narysowanie przekątnych.
Zapisują:
Czworokąt posiada środek symetrii, jeżeli przekątne dzielą się na pół.
Podsumowanie
- Jak nazywamy punkt, względem którego figura jest symetryczna sama do siebie?
- Jak sprawdzić czy figura jest środkowosymetryczną?
Wystawia oceny uczniom najbardziej aktywnym.
Zadanie domowe.
Zad.1-3 str. 209
Zad.7, 10 str.208 i 209, Wydawnictwo GWO Odpowiadają na zadane pytania.
Zapisują numery zadań domowych.
Wyświetleń: 1268


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.