Katalog

Małgorzata Dwojak, 2013-05-28
Wrocław

Matematyka, Scenariusze

Gry i zabawy kształcące sprawność rachunkową oraz myślenie logiczne

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI

OPRACOWANIE: Małgorzata Dwojak

TEMAT: Gry i zabawy kształcące sprawność rachunkową oraz myślenie logiczne.

PRZEDMIOT: dodatkowe zajęcia z matematyki dla uczniów zdolnych

KLASA: III

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- zna stare matematyczne zadanie „wilk, koza, kapusta”,
- umie znaleźć dopełnienie podanej liczby do 35,
- umie odgadnąć, jaka to liczba dwucyfrowa, wiedząc przez jakie dwie liczby jest podzielna,
- umie znaleźć dopełnienie podanej liczby do 42,
- wie, że są dwie liczby – 1 i 0, które pomnożone przez siebie dają samą siebie,
- umie ułożyć „zagadkę” o liczbie,
- umie pracować w grupie.

FORMY: praca wspólnym frontem, praca indywidualna

METODY: pogadanka, burza mózgów, inscenizacja

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: piłka, kartki z narysowaną kozą, kapustą, wilkiem lub z odpowiednimi napisami


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Czynności organizacyjne.


Proszę, by uczniowie wyszli na środek klasy i ustawili się w kole. Podaję jednemu z dzieci piłkę. Wybrany uczeń mówi jakąś liczbę i podaje piłkę osobie stojącej obok. Dziecko, które otrzymało piłkę, mówi, ile brakuje do 35. Jeśli odpowie poprawnie, mówi wybraną przez siebie liczbę i podaje piłkę następnemu uczniowi. Jeśli ktoś się pomyli, to pomagam, naprowadzam tak długo, aż dziecko poda właściwy wynik.
Gdy wszyscy już odpowiedzą, to powtarzamy ćwiczenie z tą zmianą, że uczniowie podają dopełnienie do liczby 42.

Mówię uczniom, iż dziś zadam im bardzo stare zadanie matematyczne o wilku, kozie i kapuście.

Proszę 3 uczniów na środek i rozdaję kartki. Jeden uczeń otrzymuje kartkę z narysowaną kapustą, drugi z kozą, a trzeci z wilkiem. Ustalamy, gdzie będzie znajdowała się rzeka i jej oba brzegi. Ustawiam trójkę uczniów na jednym z brzegów.
Proszę kolejnego ucznia, którego „mianuję” przewoźnikiem. Wyjaśniam, że koza, wilk i kapusta są bezpieczne, gdy jest przewoźnik, ale nie można zostawić kozy z kapustą, bo koza zje kapustę oraz kozy z wilkiem, bo wówczas wilk zje kozę. Zadaniem przewoźnika jest, by wszyscy cali dostali się na drugi brzeg. Ma on łódkę, która pomieści tylko przewoźnika
i jedno ze zwierząt lub przewoźnika i kapustę.
Proszę, by uczniowie zaproponowali kolejne działania przewoźnika.

Uczniowie zastanawiają się, proponują kolejne etapy.

Jeśli dzieci nie mogą poradzić sobie z rozwiązaniem, podpowiadam, iż przewoźnik może któreś ze zwierząt przewieźć dwa razy i by zwrócili uwagę na to, że wilk nie je kapusty.

Po wielkiej burzy mózgów i dobrej zabawie ustalamy, że przewoźnik najpierw ma przewieźć kozę, zostawić ją i wrócić po kapustę. Gdy kapusta znajdzie się już na drugim brzegu, przewoźnik jeszcze raz zabiera kozę i płynie tam, gdzie czeka wilk. Zostawia kozę i zabiera wilka. Na drugim brzegu zostawia wilka z kapustą i płynie po kozę.

Proszę, by uczniowie zmienili się rolami i odtworzyli całe rozwiązanie.

Uczniowie odtwarzają rozwiązanie.

Zadaję uczniom „zagadki” dotyczące liczb.

Jest to liczba dwucyfrowa, która jest podzielna przez 4 i przez 5.

Uczniowie odpowiadają, iż jest to liczba 20.

Jaka to liczba, która pomnożona przez sama siebie daje samą siebie. Nadmienię, że są dwie takie liczby.

Uczniowie mówią, że tę własność ma liczba 0 i liczba 1.

Zgadnijcie, jaka to liczba. Gdy dodam do niej 12, otrzymam 31.

Uczniowie odpowiadają, iż jest to 19.

Proszę, by każdy uczeń wymyślił zagadkę o wybranej liczbie.

Uczniowie zapisują zagadki.

Proszę, by uczniowie odczytali swoje zagadki. Wybrane dziecko czyta zagadkę, a pozostali odpowiadają, jaka to liczba.

Najbardziej aktywnych nagradzam „plusami”.
Wyświetleń: 1305


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.