![]() |
![]() |
Katalog Anna Grabowska, 2013-05-27 ciechocinek Muzyka, Konspekty Konspekt lekcji muzyki w klasie II gimnazjum "Czy opera musi być nudna?"Konspekt lekcji muzyki w klasie II gimnazjum Nauczyciel muzyki: Anna Grabowska Jedna godzina w tygodniu 1. Temat lekcji: Czy opera musi być nudna? 2. Cele lekcji: 3. Cele : uczeń poznaje podstawową budowę dzieła operowego, potrafi wyłonić z oglądanego dzieła jego podstawowe elementy takie jak : - partie wokalne (aria, duet), partie orkiestrowe ( uwertura, intermezzo), uczeń rozwija percepcję muzyki przez jej słuchanie i oglądanie kształci umiejętność ogólnej analizy fragmentu dzieła muzycznego, kształci szacunek dla dorobku kulturalnego innych narodów, wyrabia wrażliwość muzyczną i artystyczną – odbiór dzieła scenicznego. 4. Metody: słuchanie (percepcja) muzyki, pogadanka, oglądanie scen operowych 5. Środki dydaktyczne:, nagrania video wybranych fragmentów operowych, odtwarzacz multimedialny, projektor multimedialny, komputer, karty pracy – streszczenie libretta opery „Carmen” Georga Bizeta. 6. Literatura: „Świat muzyki” – W. Panek Podręcznik dla uczniów, Podręcznik dla nauczyciela - „Świat muzyki” – W. Panek, „Percepcja muzyki” – W. Świderski, 7. Czas trwania zajęć:1 lub 2 godziny lekcyjne w zależności od tempa pracy uczniów 8. Przebieg lekcji: a) czynności organizacyjno-porządkowe • Sprawdzenie obecności uczniów b) podanie tematu lekcji c) Wspólne przypomnienie znaczenia pojęć takich jak: aria, duet, , partia chóralna, z jednoczesnym poznawaniem treści – libretta, budowy opery i oglądaniem przykładowych fragmentów muzycznych - Uwertura Obejrzenie fragmentu muzycznego Uwertura „ Carmen” - Akt I Zapoznanie z treścią libretta aktu I opery Wysłuchanie i obejrzenie fragmentu arii tytułowej bohaterki opery „Carmen” G. Bizeta; „Habanera” Lamour est un oiseau rebelie ( miłość jest niesfornym ptakiem) Wysłuchanie i obejrzenie fragmentu duetu operowego : Don Jose i Carmen scena kuszenia sierżanta w więzieniu Akt II Zapoznanie treścią libretta aktu II opery Wysłuchanie i obejrzenie fragmentu arii Escamilla – Torreadora „Votre toast” „Toreador song” Zwrócenie uwagi na kolejny element opery – partie chóralne Akt III Zapoznanie z treścią libretta aktu III opery Wysłuchanie i obejrzenie fragmentu duetu operowego – Don Jose i Micaella „Parle moi, de ma mere” ( powiedz mi co u mojej matki) Akt IV Zapoznanie z treścią libretta aktu IV opery Wysłuchanie i obejrzenie finałowego fragmentu duetu operowego Don Jose i Carmen „"C'est toi! C'est moi!" W przypadku wolnej pracy klasy temat lekcji będzie realizowany na 2 godzinie lekcyjnej. !!!!! d) Praca domowa W kilku zdaniach opisz wrażenia z obejrzanych fragmentów opery i odpowiedz na pytanie zadane w temacie lekcji. d) Podsumowanie, ocena pracy uczniów i zakończenie lekcji: Podziękowanie za wspólną pracę. Wyświetleń: 2226
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |