Katalog

Anna Kuptel, 2013-05-27
Białystok

Różne, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH: GRUPA TO MY

- n +

Cele zajęć:
- integracja grupy
- ustalenie norm i zasad grupowych
- rozwój umiejętności komunikacyjnych
- zaspokojenie potrzeb bezpieczeństwa, uznania i bycia w grupie
- tworzenie okazji do współpracy
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Metody pracy:
- dyskusja
- burza mózgów
- praktycznego działania
- waloryzacyjna: ekspresyjna
- zabawa integracyjna
- praktycznego działania
Środki dydaktyczne:
- arkusze szarego papieru
- kredki
- gazety
- mazaki


Przebieg zajęć:
Powitanie. Poinformowanie dzieci o formie zajęć i zasadach pracy.

1. Zabawa „Czy jesteś dzisiaj z nami?”.
Uczestnicy siedzą w kręgu, twarzą do środka. Osoba prowadząca wskazuje ucznia, od którego zacznie się powitanie i zadaje pytanie całej grupie : czy np. Rafał jest dziś z nami?, Rafał odpowiada: tak, jestem dzisiaj z wami. Grupa z entuzjazmem wykrzykuje: o! Rafał jest dziś z nami, witamy go brawami. Wówczas następują oklaski. Zabawa trwa do momentu, gdy przywitane zostaną wszystkie osoby.

1. Zabawa ”Nadajnik – zagłuszasz – odbiornik”
Grupa dzieli się na trzy zespoły. Osoba A – nadajnik wymyśla hasło, które próbuje przekazać osobie B – odbiornikowi, stojącemu po przeciwnej stronie sali. Zadaniem osób stojących w środku jest uniemożliwienie odbioru informacji.
Zespoły zmieniają się rolami tak, aby każdy był w trzech rolach. Omówienie ćwiczenia.

2. Prowadzący rozmawia z dziećmi na temat norm i zasad:
- jak wyglądałby świat, gdyby każdy robił co chciał?
- po co są normy i zasady?
Należy uzmysłowić dzieciom, iż dzięki nim nasze życie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, dlatego na zajęciach też powinny obowiązywać.
Dzieci mówią kolejno jakie zasady sprawiają że czułyby się bezpiecznie i dobrze podczas zajęć.
Na dużym arkuszu papieru należy spisać zasady i normy grupowe, a następnie umieścić go w widocznym miejscu. Każdy z uczestników składa swój podpis



3. Zabawa ”Podobieństwa”
Uczestnicy stoją w kręgu robiąc „ dziwną minę”, jeżeli dotyczy ich stwierdzenie wypowiadane przez prowadzącego np.: mam jasne włosy, boję się burzy, nie lubię mówić o sobie, lubię czekoladę, wstydzę się nieznajomych, kocham zwierzęta itp.


4. ”Nasza grupa”
Przed rozpoczęciem pracy prowadzący dzieli duże arkusze papieru na kwadraty. Na każdym z arkuszy musi znaleźć się ich tyle , ile osób liczy grupa. Każdy kwadrat jest numerowany w dolnym rogu. Jeden z arkuszy należy pociąć na kwadraty, drugi pozostawić cały umieszczając na nim napis ”Nasza grupa”. Zadaniem dzieci jest narysowanie swojego portretu i podpisanie go swoim imieniem. Po zakończeniu pracy dzieci siadają w kręgu i kolejno pokazują swoje rysunki. Prowadzący pyta pozostałe dzieci o to, co ładnego jest w danym rysunku. Po omówieniu jest on przyklejany na dużym arkuszu pod właściwym numerem. W ten sposób powstaje portret grupy.
Zakończeniem ćwiczenia jest rozmowa prowadzącego z dziećmi o tym co, oznacza bycie jedną grupą.

5. ”Na tratwie”
Prowadzący układa na podłodze duży arkusz papieru i przedstawia grupie jako tratwę na pełnym rekinów oceanie. Dzieci ”płyną na trawie”, która niestety zaczyna się rozpadać (prowadzący odrywa kawałki papieru). Uczestnicy muszą jak najdłużej utrzymać się na rozpadającej tratwie.
Omówienie:
- co czuliście w trakcie zabawy?
- co poprawiłoby wasze samopoczucie?

6. Podsumowanie zajęć
- „Pogodynka” -Dzieci siedząc w kręgu opowiadają o swoim samopoczuciu, o tym co im się podobało na zajęciach, a co nie. Następnie każde z nich przykleja obok swojego imienia umieszczonego na arkuszu papieru odpowiedni symbol – słońce – bardzo się podobało, słońce za chmurką – trochę się podobało, chmurka – nie podobało się w ogóle.
Wyświetleń: 759


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.