Katalog

Magdalena Sikorska Baranczenko, 2013-05-28
Wrocław

Sztuka, Referaty

Sztuka i zabawa - warsztaty szkoleniowe

- n +

Magdalena Sikorska Baranczenko


Sztuka i zabawa – jak zachęcić dziecko do tworzenia.


Artyści, tworząc dzieła sztuki, posługują się wieloma przyborami i materiałami. Nie trzeba być wybitnym artystą, by wykonać ciekawą pracę plastyczną. Oglądając w poszczególnych zadaniach obrazy najwspanialszych artystów poznamy ich styl, technikę, materiały. A potem sami spróbujemy stworzyć arcydzieło.


ZADANIE 1. Kolory ciepłe i zimne.

Ciepłe, ale łagodne i rozświetlone kolory sugerują ranek lub wczesne południe na obrazie Paula Gauguina „Jeźdźcy na plaży”. Odzwierciedlają radość życia i intensywność przeżyć.
Za pomocą różnych zestawień kolorów stworzymy obrazy o różnych nastrojach. Jaki jest nastrój obrazu?
Etap 1.
Wykonaj rysunek, w którym przedstawione będzie to, co lubisz robić. Zrób dokładna kopię tego rysunku na kartce tej samej wielkości. Pierwszy rysunek pomaluj tylko ciepłymi kolorami ( czerwienie, żółcienie, oranże).
Etap 2.
Drugi rysunek pomaluj kolorami zimnymi (błękity, zielenie, szarości i odcienie lawendowe) i popatrz, jak różne są obie prace. Jakie te barwy budzą w tobie uczucia? Które kolory wolisz?
ZADANIE 2. Kompozycja w trzech wymiarach.

Na przykładzie dzieła Paula Cezanna „Morze w Estaque” poznamy sposób zaprojektowania obrazu – kompozycję.
Obraz został podzielony na trzy wyraźnie oddzielone plany: pierwszy, na którym są drzewa i pas ziemi; środkowy, gdzie znajdują się domy; plan najdalszy, który stanowi morze i niebo.
Etap 1.
Wnętrze małego pudełka na dnie i do połowy ścianek zamaluj na niebiesko-to będzie morze, reszta powierzchni będzie niebem.
Etap 2.
Wytnij arkusz papieru nieco mniejszy od poprzedniej ścianki pudełka. Na nim namaluj akwarelami domy i drzewa. Wytnij namalowany obrazek wzdłuż górnych linii kompozycji. Dół arkusza przyklej taśmą w połowie wnętrza pudełka.
Etap 3.
Na przednią ściankę pudełka zrób ramkę i narysuj na niej drzewa. Przyklej ramkę do przedniej części pudełka. Powstał trójwymiarowy obraz.


ZADANIE 3. Kolaż abstrakcyjny.

Świat w obrazach Paula Gauguina jest bardzo kolorowy, a kształty są uproszczone. Patrząc na małe fragmenty kompozycji „Matamoe” i analizując jej barwy i formy wykonamy wspaniały kolaż
Etap 1.
W kartce papieru wytnij otwór. Przyłóż ją do reprodukowanego obrazu i wybierz najbardziej ci odpowiadający fragment widoczny w wyciętym „wizjerze”
Etap 2.
Pomaluj arkusze kartonu na kolory widoczne w wybranym fragmencie obrazu i poczekaj, aż wyschną.
Etap 3.
Wykreśl na poszczególnych kartonach kształty form widocznych w „wizjerze”. Ułóż wycięte formy na białym kartonie i przyklej ja we właściwej konfiguracji.


ZADANIE 4. Technika mieszana.

Tuner kładł kolory grubo, tworząc bogatą fakturę, często zamiast pędzla malował szpachelką. Jeśli użyjemy kleju, bibułki i farby, powstanie bogaty fakturowo, a zarazem niemal przejrzysty obraz.
Etap 1.
Wyciśnij nieco kleju na arkusz kartonu. Zgnieć bibułkę i umieść ją na kartonie. Rozprowadź jeszcze trochę kleju na powierzchni i pozostaw do wyschnięcia.
Etap 2.
Na tak fakturowanej powierzchni namaluj dowolny pejzaż pozwalając kolorom zlać się ze sobą.


ZADANIE 5. Plastyczne owoce.

„Martwa natura z profilem Lawala” – tę martwą naturę Gauguin namalował swobodnymi pociągnięciami szerokiego pędzla, owoce są na niej bardzo plastyczne, a ich bryła wyrazista. My możemy zrobić modele tych owoców z papieru i kleju i ułożyć z nich martwą naturę.
Etap 1.
Ugnieć z gazety formy owoców i utrwal je taśmą klejącą.
Etap 2.
Paski wycięte z gazety zanurz w miksturze z kleju i wody, a następnie owiń nimi wykonane owoce. Poczekaj aż wyschną.
Etap 3.
Każdy z owoców pomaluj na naturalne kolory.
Etap 4.
Kiedy farba wyschnie, ułóż kompozycję.


ZADANIE 6. Ruchome figurki cyrkowe.

Cyrkowcy na obrazie Georgesa Seurata „Cyrk” wyglądają, jakby byli zawieszeni na linkach przymocowanych do szczytu namiotu. Artysta wykonał go techniką (sam ją opracował) zwaną pointylizmem, polegajacą na kładzeniu farby drobnymi, regularnymi kropkami czystych barw.
Etap 1.
Skopiuj z obrazu Seurata figury cyrkowych artystów i zwierząt na kolorowy karton. Potem je wytnij.
Etap 2.
Kolorowymi pisakami nanieś na figurki z obu ich stron gęste kropki. Zauważ jakie nowe kolory powstaną, gdy kropki różnych barw będą ze sobą sąsiadować.
Etap 3.
Do figurek przyczep różnej długości nici, których końce umocuj do patyczka i całość zawieś w swoim pokoju.





Opracowano na podstawie książki Sue Lacey
„SZTUKA I ZABAWA”.
Wyświetleń: 406


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.