Katalog

Marta Rzepnicka, 2013-05-27
warszawa

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

scenariusz zajęć

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA




OPRACOWAŁA: Marta Rzepnicka
DATA:18.10.2012r.
GRUPA WIEKOWA: 4 - latki

TEMAT KOMPLEKSOWY: warzywa – poznajemy charakterystyczne cechy warzyw.

TEMAT DNIA: Rozróżnianie i nazywanie wybranych warzyw.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- poszerzenie wiadomości zdobytych na temat warzyw,
- doskonalenie sprawności umysłowych : spostrzegania, porównywania, klasyfikowania, analizy i syntezy.

CELE OPERACYJNE:
- rozróżnia i nazywa niektóre warzywa,
- klasyfikuje przedmioty w oparciu o wybrane cechy,
- wie jakie znaczenie mają warzywa dla zdrowia,
- kształcenie umiejętności dokładnego wypełniania konturów,
- doskonalenie sprawności palców poprzez wylepiane plasteliną obrazka.

METODY:
- czynna
- słowna

FORMY:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karton z wyciętym otworem, warzywa (marchew, ogórek, sałata, pomidor, ziemniak, burak, cebula, kapusta, pietruszka),płyta CD, magnetofon, kartki z konturami warzyw.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zajęcia wprowadzające

Dzieci razem z prowadzącym siadają w kole. Prowadzący dyskretnie przekazuje dziecku siedzącemu z prawej strony następującą informację: Warzywa i owoce są bardzo smaczne i zdrowe. Następnie dzieci kolejno podają sobie tę informację, a ostatnie wstaje i wypowiada zdanie jakie on usłyszał. Należy zaznaczyć, aby dzieci wyraźnie przekazywały dane zdanie.
2. „Warzywa” – zagadki dotykowe.

Nauczycielka wnosi do sali karton z wyciętym otworem. Dzieci kolejno wkładają przez otwór dłonie do skrzynki i próbują za pomocą dotyku odgadnąć, jakie to jest warzywo. Następnie opisują wygląd wybranego warzywa (kolor, twardość). Odpowiadają na pytanie, do czego można użyć tego warzywa.

3. „Sałatka warzywna” – zabawa ruchowa.

Dzieci otrzymują emblematy warzyw i tworzą koło. Gdy gra muzyka dzieci tańczą w kole trzymając się za ręce. Na przerwę w muzyce nauczycielka wymienia nazwę warzywa i dzieci z danym emblematem wchodzą do środka koła. Przy kolejnej przerwie w muzyce nauczycielka wymienia inne warzywo i dzieci w środku koła wymieniają się.

4. Przyporządkowanie liści odpowiednim warzywom.

Jakie warzywo zgubiło ten liść ? (sałata, kapusta, pietruszka, burak)

5. Zapoznanie dzieci z wierszem Jana Brzechwy pt.: „Na straganie”

Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."

"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"

Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"
Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"
"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może."

"A to feler" - Westchnął seler.

Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"

Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."

"A to feler" - Westchnął seler.

Naraz słychać głos fasoli:
"Gdzie się pani tu gramoli?!"
"Nie bądź dla mnie taka wielka" - Odpowiada jej brukselka.
"Widzieliście, jaka krewka!" - Zaperzyła się marchewka.
"Niech rozsądzi nas kapusta!"
"Co, kapusta?! Głowa pusta?!"

A kapusta rzecze smutnie:
"Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"

"A to feler" - Westchnął seler.

Rozmowa z dziećmi na temat wiersza oraz warzyw tam występujących.

6. „Warzywa” – wylepianie przez dzieci konturów warzyw plasteliną.

Dzieci otrzymują kartki z zaznaczonymi konturami warzyw (marchew, cebula, buraki, ogórki, papryka). Ich zadaniem jest wypełnienie konturów za pomocą plasteliny.

7.Podsumowanie zajęć
Wspólne podsumowanie zajęć – dyskusja na temat:
Dlaczego należy jeść dużo warzyw, co zawierają?

Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.




Wyświetleń: 2543


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.