Katalog

Grażyna Góralczyk, 2013-05-27
Orzysz

Przyroda, Scenariusze

Scenariusz lekcji przyrody ,,Energoszczędny dom"

- n +

Scenariusz lekcji na temat - Energooszczędny dom.

Cele: uczeń po zajęciach
-wie jak postępować aby jego dom był energooszczędny
- potrafi rozpoznawać klasę sprzętów energooszczędnych
- rozumie konieczność oszczędzania energii w najbliższym otoczeniu

Czas jedna godzina lekcyjna
Metody i formy pracy: pogadanka, burza mózgów, elementy gry dydaktycznej, test, elementy pokazu.
Środki dydaktyczne: test energetyczny, folder klas efektywności energetycznej, panel z żarówkami( tradycyjne i energooszczędne), latarka z energooszczędnymi diodami LED, linijka, kalkulator z panelami solarnymi, oświadczenie o zaangażowaniu na rzecz Ziemi.

Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza- Przygotowanie środków dydaktycznych

Faza wprowadzająca:
Podanie tematu - Energooszczędny dom
Ustalenie co to jest energia w rozumieniu uczniów – w oparciu o burzę mózgów.
Rozwiązanie testu energetycznego i jego omówienie.

Faza realizacji:
1. Rozdanie zespołom zadań- zdania do ułożenia i określenie zasad pracy
2. Prezentacja panelu z żarówkami i podanie pierwszej z zasad poszanowania energii
WYMIENIAMY ŻARÓWKI NA ENERGOOSZCZĘDNE
3. Etykieta z klasami efektywności energetycznej i ustalenie kolejnej zasady
KUPUJEMY SPRZĘT O WYSOKIEJ KLASIE ENERGETYCZNEJ
4. Prezentacja pozostałych środków dydaktycznych ( latarka, linijka )-
5. Odczytanie i omówienie pozostałych zasad
KORZYSTAMY Z ENERGII SŁONECZNEJ I INNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII ODNAWIALNEJ.
WYŁĄCZAMY ŚWIATŁO I URZĄDZENIA ZE STANU CZUWANIA
GOTUJEMY ZAWSZE POD PRZYKRYWKĄ
Z PRALKI I ZMYWARKI KORZYSTAMY GDY SĄ PEŁNE
ZMNIEJSZAMY TEMPERATURĘ O 1 STOPIEŃ
WIETRZYMY KRÓTKO ALE INTENSYWNIE
GRZEJNIKI ZAWSZE SĄ ODSŁONIĘTE
6. Wyciągnięcie wniosku – dlaczego powinniśmy oszczędzać energię (propozycje uczniów) i ukierunkowanie na następujące cele: chronimy Ziemię, oszczędzamy pieniądze, oszczędzamy surowce, z których powstaje energia.
7. Podpisanie oświadczenia, ocena aktywności uczniów

Faza podsumowania:
1. Głośne odczytanie oświadczenia.
2. Podanie pracy domowej- na karcie formatu a4 opracuję w postaci rysunku lub znaczka graficznego zachęcającego do poszanowania energii.


Opracowała - Grażyna Góralczyk
załącznik
WYMIENIAMY ŻARÓWKI NA ENERGOOSZCZĘDNE.

KUPUJEMY SPRZĘT O WYSOKIEJ KLASIE ENERGETYCZNEJ.

KORZYSTAMY Z ENERGII SŁONECZNEJ I INNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII ODNAWIALNEJ.

WYŁĄCZAMY ŚWIATŁO I URZĄDZENIA ZE STANU CZUWANIA.

GOTUJEMY ZAWSZE POD PRZYKRYWKĄ.

Z PRALKI I ZMYWARKI KORZYSTAMY GDY SĄ PEŁNE.

ZMNIEJSZAMY TEMPERATURĘ O 1 STOPIEŃ C.

WIETRZYMY KRÓTKO ALE INTENSYWNIE.

GRZEJNIKI ZAWSZE SĄ ODSŁONIĘTE.

Wyświetleń: 741


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.