Katalog

Kamila Urbaniak, 2013-05-23
Bydgoszcz

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Zestaw zabaw ruchowych prowadzonych metodą A i M Kniessów z wykorzystaniem kręgli;

- n +

Kamila Urbaniak



SCENARIUSZ ZAJĘĆ


1. Grupa wiekowa: 4-latki;

2. Treści programowe:

-Wykorzystanie naturalnej potrzeby ruchu dziecka w ćwiczeniach i zabawach opartych na metodzie A. M. Kniessów;
- Zachęcanie dzieci do wszelkich zabaw związanych z ruchem;
- Kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni i możliwości wyżycia się;

3. Czas trwania zajęcia: 15- 20 min.;

4. Temat zajęć:
Zestaw zabaw ruchowych prowadzonych metodą A i M Kniessów z wykorzystaniem kręgli;

5. Cele edukacyjne:
Dziecko:
- potrafi maszerować w kole;
- potrafi wykonać ćwiczenia za wzorem nauczyciela;
- wskazać podstawowe części własnego ciała;
- ćwiczy zręczność i koordynację ruchową;
- ćwiczy wszystkie grupy mięśniowe;
- potrafi improwizować do muzyki;
- prawidłowo reaguje na zmianę muzyki;

6. Metody nauczania:
- praktycznego działania;
- metoda twórcza A i M Kniessów;

7. Formy organizacyjne:
- zbiorowa;
- indywidualna;

8. Środki dydaktyczne:
- po 2 kręgle dla każdego dziecka;
- strój sportowy;
- kaseta magnetofonowa z nagraną muzyką;

9. Miejsce ćwiczeń:
- sala zabaw;


10. Literatura:
- Cz. Cyrański, M.Kwaśniewska: Moje przedszkole. Program wychowania przedszkolnego, Kielce 2003;
- R. Przyborowska- Wynimko: Nowe rytmy, Gdańsk 2004.

11. Przebieg zajęć:

1. Rytmizowanie słowa dzień – do – bry z uderzaniem rękoma o siebie. – Powitanie gościa.

2. Marsz po obwodzie koła – n-l rozdaje kręgle dzieciom.

3. Marsz po obwodzie koła:
- na palcach – uderzanie kręglami o siebie nad głową (4 x); powtarzamy 3x
- na piętach – uderzanie kręglami o siebie z tyłu (4x);

4. Rytmiczne uderzanie kręglami o siebie ( dzieci stoją w rozsypce w lekkim rozkroku, ręce wyprostowane):

- 4x przed sobą;
- 4x nad głową; powtarzamy 3x
- 4x o uda;

- 4x z prawej strony;
- 4x z lewej strony; powtarzamy 3x
- 4x z tyłu;

5. Ćwiczenia rąk w staniu.
Rytmiczne wymachy do przodu:
- jedną ręką 4x;
- drugą ręką 4x;
- raz jedną, raz drugą, na zmianę 4x; powtarzamy 2x
- obiema naraz 4x;

6. Skłony tułowia do przodu i rytmiczne uderzanie o podłogę:

- 4x przy lewej nodze;
- 4x na środku, między nogami; powtarzamy 3 x
- 4x przy prawej nodze;
- wyprost, 4x nad głową;

7. Uderzanie pod kolanami:

- 1x pod jednym, 1x pod drugim na zmianę;
- 2x pod jednym, 2x pod drugim,

8. Ruchy naprzemienne – prawy łokieć do lewego kolana, lewy łokieć do prawego kolana;

9. Rytmiczne podskoki do szybkiej muzyki w różnych kierunkach z uderzaniem kręglami o siebie.

10. Ćwiczenia w siadzie rozkrocznym:

- 4x skłon do lewej stopy;
- 4x skłon między nogami; powtarzamy 2x
- 4x skłon do prawej stopy;
- wyprost;

11.Ćwiczenie stóp w siadzie rozkrocznym z toczeniem kręgli po podłodze ( od jednej stopy do drugiej);

12.Ćwiczenie w leżeniu na plecach, 1 kręgiel między stopami, drugi leży obok, podnoszenie i opadanie nóg z trzymaniem kręgla.

13. Ćwiczenie w leżeniu na brzuchu, 1 kręgiel trzymany za głową, lekkie unoszenie głowy ( 2x – przerwa); powtarzamy 4 x

14. Relaksacja- swobodne leżenie w dowolnej pozycji, odpoczywanie.

15. Ćwiczenie oddechowe „Ognisko”- dzieci odkładają kręgle w jedno miejsce, tworząc stos (ognisko), i rozdmuchują ogień.

16. Marsz po obwodzie koła- zakończenie zajęcia.


Wyświetleń: 1121


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.