Katalog

Iwona Kowalczuk, 2013-05-14
Białystok

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Wokół Świąt Wielkanocnych – warsztaty plastyczne.

- n +

Temat: Wokół Świąt Wielkanocnych – warsztaty plastyczne.

Cele ogólne:
•poszerzanie wiadomości dzieci o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych
•doskonalenie sprawności dłoni w pracy plastycznej,
• wywoływanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie,
•wzmacnianie więzi emocjonalnej, społecznej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym.

Cele szczegółowe (dziecko):
• zna symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych,
•potrafi ustalić związki przyczynowo-skutkowe w historyjce,
•zgodnie uczestniczy w zadaniach zespołowych,
•współdziała w grupie,
•rozwiązuje zagadki,
• wykonuje wspólnie z rodzicami pracę przestrzenną.

Metody:
• słowna- rozmowa, objaśnienia,
• swobodnej ekspresji,
• czynnościowa – bezpośredniego działania dziecka,
• aktywizująca


Formy pracy:
• grupowa,
• indywidualna,
• zespołowa

Przebieg:
1.Powitanie zabawą integracyjną „Polka wiosenna”.
2.Historyjka obrazkowa „ Przygoda zajączka Szaraczka”.
Na tablicy umieszczone są 3 obrazki:
I obrazek: Zajączki malują jajka.
II obrazek: Zajączek wiezie pisanki na taczce. Nagle najeżdża na wystający kamień, wskutek czego wypadają mu pisanki.
III obrazek: Z pisanek wykluwają się kurczęta w takie same wzorki, jakie były na skorupkach.
n-ka odsłania I obrazek i mówi:
Zbliżały się Święta Wielkanocne. Zajączki miały pełne ręce pracy, bo im kury z okolicy niosły jajka. Kto je zliczy? ( chętne dziecko liczy). Każda z kurek chciała, aby jej jajko kolorową było bajką. Więc zajączki pędzlem w lewo, pędzelkiem w prawo – taka praca jest zabawą. Te w kwiatuszki, tamte w paski, uwijały się Szaraczki.
- przeliczanie pisanek, wymienianie co jest na której? Która jest ta, co są na niej kwiatki? Która to , co są na niej paski? Jako która leży ta w zygzaki? Schowanie jednej- której brakuje?
Nagle ( nauczycielka odsłania drugi obrazek):
- Kto opowie co dalej się wydarzyło?
- Dlaczego zajączkowi wypadły pisanki?
- Co odczuwał zajączek?

Jednak to nie koniec przygody, bo oto ( odsłania trzeci obrazek):
- Co się stało?
- A co teraz przeżywał zajączek?
- Dlaczego zajączki miały pełne ręce pracy?
- Czy wiecie, co to jest pisanka?
- Jakie jeszcze znacie zwyczaje wielkanocne?

3. „Szukaj brakującej połówki” – zabawa wraz z udziałem rodziców; Spośród porozcinanych sylwet kolorowych jajek z różnymi wzorami rozmieszczonymi w sali, należy odnaleźć jak największą ilość pasujących do siebie jaj.
4.Zabawa przy piosence ”Siedzi sobie zając” – z rodzicami w parach
5.„Kurczątka”- śpiew i ilustracja paluszkowa
6.„Musztra kurczaków”- zabawa ruchowa przy muzyce
7.Masażyk relaksacyjny – piórkowy (z rodzicami) – L. Delibes „Noturno” z baletu „Coppelia”
8.„Symbole Wielkanocy”- zagadki
Długie uszy, szare futro, trochę jest nieśmiały,
i z ogonkiem jak pomponik, cały dzień po lesie goni. (zajączek)
Co niesiemy do kościoła tydzień przed światami,
Wiedzą o tym chyba wszyscy. Chroni nas przed chorobami, (palma)

Co to jest? Kolorowe, malowane, i kraszone i pisane,
Na Wielkanoc darowane, (pisanki)

9.„Ozdoby wielkanocne”- praca przy stolikach. Podział na cztery zespoły (kolorowe zajączki)
I-Wykonują pocztówki
II-Zajączki-
III-Pisanki z balonów
IV-palmy
10.„Zajączki”- zabawa ilustracyjna
11.Podziękowanie za udział w spotkaniu, złożenie życzeń- rozdanie koszyczków z życzeniami.
Wyświetleń: 2755


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.