Katalog

Joanna Szczepańska, 2013-04-24
Kraków

Różne, Konspekty

"Pudełkolandia" - konspekt zajęć świetlicowych

- n +

Konspekt zajęć świetlicowych



Temat: „Pudełkolandia” – zajęcia rozwijające twórcze myślenie



Cele:
Poznawczy: zapoznanie z techniką twórczego myślenia poprzez aktywny udział
w zajęciach

Kształceniowy: rozwijanie zdolności abstrahowania poprzez wyszukiwanie podobieństw między przedmiotami, kształtowanie zdolności samodzielnego, twórczego myślenia, rozwijanie wyobraźni, kreatywności, zdolności plastycznych i manualnych

Wychowawczy: rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, wdrożenie do bezpiecznego posługiwania się nożyczkami, oszczędnego korzystania z materiałów i estetycznego wykonania pracy

Metody i techniki: pogadanka, pantomima, metoda zajęć praktycznych, burza mózgów, praca plastyczna

Środki dydaktyczne: pudełka, papier kolorowy, folia samoprzylepna, bibuła, nożyczki, kleje


Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie do tematu

1. Zagadka: Spróbujcie odgadnąć co może się znajdować w tym dużym pudle?
Swobodne wypowiedzi dzieci.
Prezentacja zawartości pudełka. (pudełka o różnym kształcie)


II Realizacja tematu

1. Zabawa: „Pudła, pudełka”
Jak można uporządkować te pudełka?
Przykładowe propozycje dzieci:
- według wielkości
- według koloru
- według kształtu
- według przeznaczenia
- według materiału z którego są zrobione

Zabawa: Dobierzcie się teraz dwójkami i każda z par wylosuje karteczkę z dwoma przeciwstawnymi pojęciami, np. mały – duży. Każda z par ma zaprezentować wylosowane pojęcie. Zadaniem pozostałych uczestników jest odgadnąć o jakie pojęcie chodziło.
Inne pojęcia:
Słodki – kwaśny, szybki – wolny, bogaty – biedny, chory – zdrowy, gruby – chudy, niski – wysoki, lekki – ciężki, stary – młody, prosty – krzywy, głośny – cichy, ciepły – zimny, suchy – mokry.

2. Burza mózgów:
- Pomyślcie do czego mogłyby służyć te pudełka?
- Co wam przypominają ich kształty? Do czego są podobne?
- Co można z nich zrobić?

3. Swobodna ekspresja plastyczna: W jaki sposób można ozdobić te pudełka? Co można z nich zrobić?
Rozdanie pudełek.
Dzieci ozdabiają pudełka według własnych pomysłów, wykorzystując różne techniki plastyczne.


III Zakończenie zajęć

1. Prezentacja prac wykonanych przez dzieci
2. Podziękowanie za udział w zajęciach




J. Szczepańska
Wyświetleń: 840


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.