Katalog

Ewa Bystrońska, 2013-04-22
Skarbimierz-Osiedle

Język angielski, Konspekty

HALLOWEEN

- n +


Jack O'Lantern- the legend

According to Irish folklore a man named Jack, well known for his drunkenness and quick temper got very drunk at a local pub on All Hallows Eve. He met the Devil outside the pub because the Devil wanted his soul. Jack asked him one more drink but he didn't have the money to pay .
So the Devil took the shape of a coin and Jack put it into his wallet that had a cross-shaped catch. Jack agreed to free the Devil under one condition: he should let him live for another year. The Devil accepted. First Jack was good then he slipped back into his evil ways.
The following year the Devil reappeared and asked Jack to accompany him. Jack told the Devil to take an apple from a tree; when the Devil climbed up, Jack carved a cross on the tree and the Devil was trapped again. This time Jack asked the Devil ten more years of life in exchange for his freedom: again the Devil had to accept.
Unfortunately Jack died almost a year later. In paradise he was not accepted. In hell, the Devil recognized him and refused him admission; but, since he wasn't so bad, he gave Jack a piece of coal to help him find his way in the dark of limbo. Jack put the piece of coal into a turnip and it became known as "Lack O'Lantern". On All Hallows Eve you can still see Jack's flame burning as he searches for a home. The Irish used to carve turnips or beets as lanterns and use them on Halloween night as festival lights. When they emigrated to the USA, they brought their traditions with them: they couldn't find turnips in America but they found a lot of pumpkins which were suitable substitutes to make a Jack O'Lantern; since then, pumpkins are an essential part of Halloween celebrations.



Scenariusz lekcji języka angielskiego dla klasy V szkoły podstawowej

Prowadzący: Ewa Bystrońska
Klasa: V
Czas :45 min.

Temat: Halloween – święto strachów.

Cele:
Uczeń: - posługuje się słownictwem związanym ze świętem Halloween
- wygłasza krótka rymowankę „Pumpkin,pumpkin”
- pyta i odpowiada na pytanie „Are you afraid of...?
- potrafi krótko opowiedzieć o święcie Halloween

Metody: podająca, komunikacyjna, praca z tekstem, burza mózgów
Formy: praca indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne: krzyżówki, karty obrazkowe, karty pracy dla uczniów z tekstami o Halloween

Przebieg lekcji:
1. Rozgrzewka językowa: rozwiązanie krzyżówki z hasłem Halloween ( załącznik 1)
2. Prezentacja:
A) uczniowie podają słowa związane ze świętem Halloween: a witch, a spider, a ghost, a bat, a skeleton, a death, a devil, a dragon, a mummy, a vampire, a monster; itp., nauczyciel zapisuje wyrazy na tablicy i ewentualnie dodaje inne wyrazy nie wymienione przez uczniów
B) nauczyciel prowadzi rozmowę z dziećmi o święcie Halloween w oparciu o słownictwo zgromadzone na tablicy i odpowiednie karty obrazkowe: prowadząc rozmowę z dziećmi nauczyciel przekazuje podstawowe informacje na temat tego święta – termin, zwyczaje związane z tą datą oraz bardzo skrótowo : źródła tej tradycji . Następnie prezentuje krótką rymowankę :
‘’Pumpkin,pumpkin,
Round and fat.
Turn into a lantern
Just like that!’’/przy ostatnim wersie wskazuje ilustrację “jack-o’lantern’’ i opowiada legendę o Jack-u/

3. Ćwiczenia praktyczne
A) nauczyciel rozdaje karty obrazkowe ( załącznik 2) , następnie prosi wybranych uczniów o podejście do tablicy i dopasowanie obrazka do odpowiedniego wyrazu (uczeń przypina obrazek pod odpowiednim słowem)
B) uczniowie indywidualne uzupełniają tekst o święcie Halloween ( załącznik 3 )w oparciu o zaprezentowane słownictwo
C) wybrany uczeń głośno czyta tekst , pozostali sprawdzają poprawność wykonania
D) nauczyciel pyta uczniów : „Are you afraid of......”, uczniowie odpowiadają na pytania
E) uczniowie otrzymują od nauczyciela kwestionariusze zatytułowane „Fear survey” (załącznik 4 ) po czym chodzą po klasie , zadają pytania swoim kolegom i wpisują odpowiedzi do tabeli
F) uczniowie sumują wyniki i przedstawiają je ustnie pozostałym uczniom w klasie np.: Ten students are afraid of spiders. itp.

4. Podsumowanie zajęć. Zadanie pracy domowej: uczniowie losują karteczki z pytaniami, na które muszą pisemnie odpowiedzieć w zeszycie ( załącznik 5 ). Na kolejnej lekcji czytają głośno pytania i odpowiedzi, tym samym utrwalają wiadomości na temat święta Halloween



Załącznik 1

1. C H R I S T M A S
2. E A S T E R
3. V A L E N T I N E S
4. F O O L S
5. M O T H E R S
6. W A L E S
7. E G G
8. I R E L A N D
9. J I N G L E

Fill in the missing words:
1. this festival comes on 25th December
2. a popular spring festival
3. this festival comes on 14th February
4. April’s …………………… Day
5. they celebrate their festival on 26th May
6. Cardif is the capital of ………..
7. the symbol of Easter
8. The patron of this country is st. Patrick
9. ………….bells, ……………..bells

Załącznik 2

Hallowe’en
October 31st is Hallowe’en. On this day, children in Britain and in the USA dress up as witches and ghosts. Some children also make lamps out of pumpkins. They put them in the windows at night. In the evening, the children go out in groups and knock at people’s doors. The children call out : “ trick or treat”. Most people then give the children a “treat”. This is usually a sweet, some chocolate or maybe a toffee apple. But some people do not give the children a “treat”. Then the children play a trick on them. Sometimes they ring the doorbell again and then they hide or run away. Or, they come to the house again ten minutes later and put leaves, grass, stones or other things into the letterbox. Children and older people often have special Hallowe’en parties.





Załącznik 3

On October 31st children in the USA and Britain …………….. as …………… and. They also make lamps out ……………………. . At night they put the lamps ………………………. . In the evening the children ……………. in groups. They ………….. at ……………. doors and they ……… out “……… or ……….”. Most people give the ……………. sweets. But some people ……..n’t ……….. the children a ………… . Then the children …………………… on them.


Załącznik 4

'A FEAR SURVEY'
Are you afraid of. ....? YES NO
1. wampires
2. witches
3. darkness
4. ghosts
5. spiders
6. bats
7. skeletons
8. devils
9. monsters
10. death



Załącznik 5

1 When is Hallowe'en celebrated? (give the date) 1 point
2. What does exactly the name "Hallowe'en mean? 1 point
3. What do children say knocking on the door at Hallowe'en? 1 point
4. What do children do if you don't give them anything? 1 point
5. What is a jack-o-'lantern made of? 1 point
6. What are two characteristic Hallowe'en colours? 2 points












Wyświetleń: 1750


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.