Katalog

Anna Skrzypnik, 2013-04-22
Katowice

Chemia, Scenariusze

Scenariusz lekcji chemii - hospitacja diagnozująca

- n +

Scenariusz lekcji chemii
Klasa IIa Technikum …….
Czas trwania 45 minut


Temat: Właściwości chemiczne alkenów.


Prowadząca: ……

Cel główny: Zapoznanie uczniów z właściwościami chemicznymi alkenów
i sposobami ich otrzymywania.

Cele operacyjne:
W kategorii wiadomości:
Uczeń:
wymieni właściwości chemiczne alkenów,
wymieni metody otrzymywania alkenów,
wyjaśni mechanizm reakcji addycji, eliminacji i spalania,
wyjaśni regułę Markownikowa.

W kategorii umiejętności:
Uczeń:
zapisze równania reakcji addycji, eliminacji i spalania,
zapisze wzory sumaryczne i strukturalne otrzymanych produktów reakcji,
nazwie otrzymane produkty reakcji.

W kategorii wychowania na poziomie działania:
Uczeń potrafi:
brać aktywny udział w lekcji,
wyrażać opinie i poglądy na temat własnej pracy,
współpracować w zespole klasowym,
współuczestniczyć w odkrywaniu podstawowych praw przyrody,
estetycznie zapisywać równania reakcji chemicznych.

W kategorii wychowania na poziomie postaw:
Uczeń potrafi:
dostrzec hierarchię zdobywanej wiedzy i rolę nauczyciela w procesie wychowania i nauczania,
rozwijać uczucia i postawy moralne,
dbać o logiczność wypowiedzi,
dbać o kulturę języka.

Metody :
podająca: wykład, rozmowa dydaktyczna, pogadanka,
eksponująca: film,
aktywizująca: burza mózgów.

Formy pracy:
praca indywidualna,
praca z całą klasa.

Środki dydaktyczne:
tablica i kreda,
film,
podręcznik.

Zasady nauczania:
trwałości wiedzy,
przystępności,
świadomego i aktywnego udziału uczniów.






Tok lekcji

Czynności organizacyjne:
przywitanie klasy,
sprawdzenie listy obecności,
zapisanie tematu lekcji.

Część właściwa lekcji:
Faza wprowadzająca:
przypomnienie wiadomości niezbędnych do lekcji o budowie
i nazewnictwie alkenów,
powtórzenie wiadomości o właściwościach fizycznych alkenów.

Faza realizacyjna:
poznanie metody otrzymywania alkenów,
poznanie mechanizmu reakcji addycji i spalania,
poznanie reguły Markownikowa,
ćwiczenie zapisu reakcji addycji, eliminacji i spalania.

Faza podsumowująca:
podsumowanie zdobytych wiadomości i umiejętności,
ocena pracy uczniów na lekcji,
podanie i zapisanie pracy domowej.











Notatka własna:
Zadania i ćwiczenia do przeprowadzenia na lekcji:
Otrzymaj propen.
Używając wzorów sumarycznych przedstaw reakcję spalania całkowitego, półspalania i spalania niecałkowitego butenu.
Uzupełnij równania reakcji, nazwij substraty i produkty
CH₃ - CH = CH - CH₃ + Br₂ →
CH₂ = CH - CH₂ - CH₃ + HCL →
C₅H₁₀ + H₂ □(→‘Ni )

Praca domowa:
Podręcznik strona 53, zadanie nr 4.





















Karta obserwacji
(arkusz hospitacji diagnozującej)

Założenia hospitacyjne: obserwacja zajęć ukierunkowana na realizację standardów egzaminu maturalnego z chemii.


Imię i nazwisko nauczyciela:
Data zajęć:
Klasa: IIaTB
Ilość uczniów:

Temat: Właściwości chemiczne alkenów.

Cel zajęć:
Uczeń potrafi wymienić właściwości chemiczne alkenów i metody ich otrzymywania. Uczeń potrafi wyjaśnić mechanizmy reakcji: addycji, eliminacji i spalania. Uczeń zna regułę Markownikowa i potrafi ją zastosować do zapisania typowych reakcji chemicznych.




Badane standardy wymagań
i umiejętności. Stopień opanowania badanych wymagań i umiejętności:*
opanowane opanowane częściowo nieopanowane
Znajomość budowy alkenów.
Dostrzeganie zależności między budową
a reaktywnością węglowodorów.
Stosowanie nazewnictwa chemicznego.
Stosowanie symboliki chemicznej.
Zapis wzorów sumarycznych, strukturalnych
i półstrukturalnych związków organicznych (alkeny).
Umiejętność zastosowania poznanych praw do interpretacji reakcji chemicznych.
Zapis równań reakcji chemicznych:
spalania,
addycji H₂,
addycji wodorków,
addycji pierwiastków grupy VII,
eliminacji.
Umiejętność prezentowania
i uzasadniania rozwiązań problemów.
Umiejętność dochodzenia do samodzielnego formułowania praw przyrody.
Umiejętność racjonalnego myślenia.



* w odpowiednią kolumnę należy wpisać znak „plusa” (+).




Dodatkowe spostrzeżenia nauczyciela/dyrektora:

Aktywność uczniów:……………………………………………………………………

Praca zespołowa:………………………………………………………………………..

Dbałość o kulturę wypowiedzi:…………………………………………………………

Postawa nauczyciela:……………………………………………………………………

Relacja nauczyciel – uczeń:……………………………………………………………..

Ocenianie:……………………………………………………………………………….






Zalecenia pohospitacyjne :……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..






……………………... ...…………………...
(podpis nauczyciela) (podpis dyrektora)

Wyświetleń: 944


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.