Katalog

Anna Skrzypnik, 2013-04-19
Katowice

Fizyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji fizyki

- n +

Scenariusz lekcji z fizyki w klasie drugiej technikum.

Prowadząca : …
Obserwująca: ….
Klasa: ….
Data: …..

Temat : Prawa przepływu prądu elektrycznego.


1. Cele edukacyjne.

 Wiadomości i umiejętności: Uczeń
 Formułuje prawo Ohma
 Formułuje pierwsze prawo Kirchhoffa
 Stosuje poznane prawa i definicje do rozwiązywania zadań i problemów
 Zapisuje prawo Ohma
 Zapisuje pierwsze prawo Kirchhoffa
 Stosuje poznane prawa do wyjaśniania zjawisk występujących w przyrodzie
 Stosuje terminologię fizyczną do opisu zjawisk otaczającego świata


 Postawy i wartości: Uczeń
 Starannie i dokładnie wykonuje obliczenia, sporządza rysunki i schematy
 Jest zaangażowany w zdobywanie wiedzy
 Jest zaangażowany w doskonalenie własnego warsztatu pracy
 Współuczestniczy w odkrywaniu podstawowych praw przyrody


2. Metody
 Wykład
 Rozmowa dydaktyczna
 Eksperyment – film dydaktyczny


3. Formy
 Praca z całą klasą


4. Środki dydaktyczne
 Podręcznik
 Notatki własne uczniów
 Film dydaktyczny







5. Przebieg lekcji

a) Czynności organizacyjne:

 Przywitanie klasy
 Sprawdzenie obecności
 Przypomnienie wiadomości na temat prądu elektrycznego
 Przygotowanie filmu dydaktycznego
 Zapisanie tematu lekcji

b) Część właściwa lekcji:

 Faza wprowadzająca
 Nauczyciel podaje cele lekcji
 Nauczyciel kieruje tokiem rozumowania uczniów
 Uczniowie przypominają przyczyny przepływu prądu elektrycznego
 Uczniowie podają definicję natężenia prądu elektrycznego
 Nauczyciel na bazie filmu demonstruje pierwsze prawo Kirchhoffa
 Uczniowie oglądają film dydaktyczny
 Uczniowie formułują wnioski i treść pierwszego prawa Kirchhoffa


 Faza realizacyjna
 Nauczyciel wyjaśnia pojęcie oporu elektrycznego
 Nauczyciel podaje definicję, wzór na opór elektryczny
 Nauczyciel podaje przykładowe zadanie rachunkowe
 Uczniowie na podstawie rozmowy dydaktycznej sporządzają notatki
 Uczniowie rozwiązują przy pomocy nauczyciela przykładowe zadanie
 Nauczyciel demonstruje uczniom doświadczenie przedstawiające zależność pomiędzy napięciem a natężeniem prądu elektrycznego dla odcinka obwodu na bazie filmu dydaktycznego
 Uczniowie dostrzegają zależność między napięciem a natężeniem prądu
i wyciągają wnioski
 Uczniowie formułują prawo Ohma dla odcinka obwodu


 Faza podsumowująca
 Uczniowie wyjaśniają sposób wyznaczania oporu
 Nauczyciel podaje zadanie domowe
 Nauczyciel ocenia aktywność uczniów




Opracowała ….
Wyświetleń: 1327


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.