Katalog

Anna Skrzypnik, 2013-04-19
Katowice

Chemia, Scenariusze

Scenariusz lekcji chemii

- n +

Zespół Szkół ……..






Obserwacja na lekcji chemii w klasie pierwszej technikum …
















Przygotowała …







Scenariusz lekcji chemii.

Klasa I, czas trwania 45 minut.


Temat: Nazewnictwo, otrzymywanie i właściwości tlenków.





I. Cele edukacyjne:
a) Wiadomości i umiejętności. Uczeń:

 Formułuje definicję tlenków
 Przedstawia budowę tlenków
 Analizuje i zna podstawowe metody otrzymywania tlenków
 Zapisuje równania reakcji chemicznych otrzymywania tlenków
 Zapisuje wzory sumaryczne tlenków
 Zapisuje wzory strukturalne tlenków
 Omawia właściwości fizyczne tlenków
 Omawia właściwości chemiczne tlenków
 Podaje cechy charakterystyczne tlenków kwasowych, zasadowych
i amfoterycznych
 Wymienia przykłady powyższych tlenków


b) Postawy i wartości. Uczeń:

 Współuczestniczy w odkrywaniu nowych praw przyrody
 Współpracuje w zespole
 Organizuje pracę zespołu i klasy
 Estetycznie zapisuje notatkę z lekcji
 Starannie zapisuje równania reakcji chemicznych, wzory sumaryczne
i strukturalne
 Jest zaangażowany w doskonalenie własnego sposobu uczenia się
 Wyciąga wnioski i kojarzy fakty
 Jest zaangażowany w zdobywanie wiedzy










II. Metody:
a) Podające:
 Wykład
 Rozmowa dydaktyczna
 Pogadanka

b) Eksponujące:
 Plansze dydaktyczne
 Film
 Podręcznik

c) Aktywizujące:
 Burza mózgów
 Praca w grupie

III. Formy:
a) Praca z całą klasą
b) Praca w grupie

IV. Środki dydaktyczne:
a) Podręczniki
b) Plansze dydaktyczne
c) Film dydaktyczny


V. Przebieg lekcji:

a) Czynności organizacyjne
 Przywitanie klasy
 Sprawdzenie obecności uczniów
 Przypomnienie wiadomości o tlenkach z gimnazjum
 Zapisanie tematu lekcji













b) Część właściwa lekcji:

Faza lekcji Zagadnienia Czynności uczniów Czynności nauczyciela
Wprowadzająca
1. Definicja tlenków
2. Nazewnictwo tlenków
3. Przypomnienie zasad tworzenia tlenków
4. Różnice między właściwościami tlenków kwasowych, zasadowych amfoterycznych 1. Bacznie oglądają film i tworzą samodzielne notatki
2. Aktywnie słuchają nauczyciela, sporządzają notatki
3. Definiują pojęcie tlenku
4. Podają właściwości tlenków zasadowych, kwasowych i amfoterycznych
5. Podają konkretne przykłady tlenków o wyżej wymienionych właściwościach 1. Po obejrzeniu filmu nauczyciel podaje cele lekcji
2. Wprowadza do nazewnictwa
i budowy tlenków
3. Naprowadza na podanie przez uczniów różnic wynikających z charakteru chemicznego tlenków
4. Podaje tok poprawnego myślenia
Realizacyjna 1. Tworzenie wzorów tlenków
2. Zapis reakcji otrzymywania tlenków
3. Zapis wzorów strukturalnych tlenków 1. Czynnie wykonują zadane zadania.
2. Wykonują samodzielnie
wzory strukturalne tlenków
3. Przeprowadzają reakcje otrzymywania tlenków
4. Podchodzą do tablicy i przedstawiają reszcie klasy swoje wyniki 1. Nadzoruje tok pracy uczniów
2. Podaje kolejne zadania do samodzielnej realizacji
3. Kontroluje samodzielność uczniów i przebieg ich pracy.
Podsumowanie 1. Zapisują zadanie domowe 1. Wykonuje podsumowanie lekcji
2. Podaje zadanie domowe

VI. Notatka własna


1. Definicja tlenków

Tlenki to związki chemiczne dwuskładnikowe, powstałe z połączenia pierwiastka z tlenem.

2. Nazewnictwo tlenków

Nazwy tlenków są dwuczłonowe. Pierwszy człon informuje o przynależności związku do danej grupy związków chemicznych, drugi człon nazywa pierwiastek z tlenem połączony. Na końcu w nawiasie podajemy wartościowość pierwiastka, np.

Tlenek magnezu ( II ) MgO
Tlenek potasu ( I ) K2O
Tlenek żelaza ( III ) Fe2O3


3. Właściwości fizyczne tlenków

a) Stan skupienia

Tlenki gazowe Tlenki ciekłe Tlenki ciała stałe
CO2, NO, NO2, CO, SO2, N2O H2O, Cl2O, ClO2, Mn2O7 SiO2, SO3, N2O5, większość tlenków metali grupy pierwszej układu okresowego


b) Rozpuszczalność w wodzie


Tlenki rozpuszczalne w wodzie Tlenki nierozpuszczalne w wodzie
Tlenki metali grupy pierwszej układu okresowego oraz CaO, BaO CO, SiO2, SO2


4. Właściwości chemiczne tlenków

Tlenki kwasowe Tlenki zasadowe Tlenki amfoteryczne
Reagują z zasadami, nie reagują z kwasami. Rozpuszczalne w wodzie, po reakcji z nią tworzą kwasy, np.: SO3 Reagują z kwasami, nie reagują z zasadami. Rozpuszczalne w wodzie, po reakcji z nią tworzą zasady, np.: BaO, Na2O Reagują z mocnymi kwasami i mocnymi zasadami, np.: Al2O3, Cr2O3, ZnO



5. Otrzymywanie tlenków:

Tlenki otrzymujmy w bezpośredniej reakcji łączenia (syntezy) z pierwiastków.


Zad. 1

Otrzymaj następujące tlenki oraz przedstaw ich wzór strukturalny:
 Tlenek wapnia (II)
 Tlenek węgla (II)
 Tlenek sodu
 Tlenek potasu
 Tlenek litu
 Tlenek siarki (IV)
 Tlenek żelaza (III)
 Tlenek glinu (III)



Zadanie domowe

Napisz zastosowanie tlenków w życiu codziennym człowieka.
Zapisz reakcje otrzymywania następujących tlenków oraz przedstaw ich wzory strukturalne:
 Tlenek magnezu(II)
 Tlenek baru(II)
 Tlenek manganu(VII)
 Tlenek azotu (V)








Obserwator: ….



Wyświetleń: 1166


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.