![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Anna Majchrzak-Barabasz Fizyka, Scenariusze Co pływa, a co tonie?Co pływa, a co tonie?CEL OGÓLNY:-poznanie mechanizmu pływania ciał . Cele operacyjne : -uczeń dostrzega różne zachowanie przedmiotów zanurzonych w wodzie. -wyjaśnia ,że pływanie ciał nie zależy od ich ciężaru ale od stosunku ciężaru ciała do siły wyporu , -próbuje sformułować prawo Archimedesa, -wyjaśnia w jaki sposób jest wykorzystywana siła wyporu . Metody: Obserwacyjne - ćwiczenia, Słowne -pogadanka,elementy dramy. Formy pracy: grupowa ,zbiorowa , indywidualna. Środki dydaktyczne : instrukcje do doświadczeń , karty pracy , naczynia z wodą, plastikowy korek, kamyk kawałek drewna, gumowa lub metalowa kulka, pudełko po lekarstwach (z przymocowanym plasteliną patykiem ), dynamometr, metalowy odważnik, plastelina, dwa jajka, sól . PRZEBIEG LEKCJI 1.ZAANGAŻOWANIE -Sprawy organizacyjne. -Podział klasy na grupy . -Podanie tematu lekcji -Uświadomienie celów lekcji. -Członkowie grupy dokonują podziału ról w grupie. -Wstępne zapoznanie się uczniów z przydzielonymi zadaniami. Umiejętności kluczowe : komunikowanie się. Uwagi : wszystkie zespoły otrzymują karty pracy. 2.BADANIE , PRZEKSZTAŁCANIE. -Uczniowie zapoznają się z instrukcją pracy, ustalają kolejność pracy , przydzielają funkcje. -Wykonują doświadczenia. -Zapisują wnioski. Umiejętności kluczowe : -komunikowanie się. -czytanie ze zrozumieniem. -współdziałanie w zespole. -rozwiązywanie problemów w twórczy sposób Uwagi: nauczyciel obserwuje przebieg pracy , może udzielać pomocniczych wskazówek. 3.PREZENTACJA -Przedstawiciele wszystkich grup przedstawiają doświadczenia i odczytują wnioski. -Uczniowie oceniają swoje zaangażowanie w pracę całej grupy podnosząc odpowiednią ilość palców od 1do 5 -Po omówieniu wyników doświadczeń uczniowie z pomocą nauczyciela formułują prawo Archimedesa . -Uczniowie ustalają warunki pływania ciał . -Uczniowie przedstawiają krótką scenkę : Odkrycie Archimedesa . -Uczniowie zastanawiają się nad praktycznym wykorzystaniem siły wyporu. Umiejętności kluczowe: -komunikowanie się, -rozwiązywanie problemów w twórczy sposób, -ocenianie własnego uczenia się. Uwagi: -uzupełnianie lub korygowanie odpowiedzi przez nauczyciela. 4.REFLEKSJA -Uczniowie indywidualnie wykonują ćwiczenia -karty pracy (samokontrola) -Uczniowie otrzymują pracę domową. Umiejętności kluczowe : -ocenianie własnego uczenia się. Uwagi -Jest to czas na zastanowienie się czego nauczyliśmy się na lekcji. Opracowanie: Anna Majchrzak-Barabasz Zgłoś błąd Wyświetleń: 3337
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |