Katalog

MAŁGORZATA SAFAREWICZ, 2013-04-15
KŁODZKO

Pedagogika, Scenariusze

Mikołajki

- n +

Scenariusz zabawy mikołajkowej

Cele:
- poznanie legendy o Świętym Mikołaju oraz zwyczajów związanych z tym świętem
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań
- poznanie roli tradycji w kształtowaniu życia społecznego i tożsamości kulturowej
- buduje poczucie własnej wartości w wyniku sukcesów osiągniętych w konkursach

1. Przywitanie zgromadzonych uczestników.

Prowadzący przedstawia osobę Świętego Mikołaja.
Św. Mikołaj to postać, która naprawdę istniała. Żył w IV w. naszej ery. Pochodził z zamożnej rodziny zamieszkałej w prowincji Azji Mniejszej. Był biskupem ubogiej diecezji, gdzie zasłynął świętością, cudami i zapałem.
O Mikołaju krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że to młody człowiek, który zdecydował się poświęcić swoje pieniądze na działalność charytatywną. Chętnie ludzi biednych i dzieci obdarowywał prezentami.
Święty Mikołaj jest znany na całym świecie. W Anglii nazywany jest FATHER CHRISTMAS, w USA SANTA CLAUS, we Włoszech BABBO NATALE, w Niemczech HEILIGE NICOLAUS, w Chinach STARUSZKIEM BOŻONARODZENIOWYM.

Właśnie dziś, 6 grudnia, obchodzi imieniny. Przywitajmy Go ciepło i serdecznie:

„Przyjdź do Nas, przyjdź Święty Mikołaju…!!!!!!”

2. Przywitanie Św. Mikołaja
Św. Mikołaj wita się z zebranymi i zasiada na honorowym miejscu.

3. Zabawa – „MIKOŁAJKOWY POCIĄG”

Prowadzący rozpoczyna zabawę. W tle słychać świąteczne piosenki. Uczestnicy wstają i tworzą pociąg odliczając kolejno od 1 do 5. Każdy musi zapamiętać swój numerek. Pociąg rusza ze stacji KROSNOWICE w daleką podróż, podróż dookoła świata….

STACJA 1 – ROSJA

Tu Święty Mikołaj nazywa się Dziadkiem Mrozem. Prezenty przynosi ze swoją córką Śnieżynką w Sylwestra. Ponieważ Rosja to kraj prawosławny, dlatego święta przypadają tu 2 tygodnie później niż w Polsce. Rolę wigilijnego opłatka pełni kutia.

W Rosji jest mroźno i zimno. Dlatego też teraz musimy się rozgrzać. Proszę o wystąpienie „1” i wykonanie po 10 pajacyków każdy. Po tak ciężkim zadaniu przydałoby się zjeść coś słodkiego… Jedną z wigilijnych potraw jest kutia. Proszę na arkuszu papieru podać składniki kutii i głośno odczytać Mikołajowi.

Po wykonanym zadaniu „1” wsiadają ropociągu i ruszamy w dalszą podróż.


STACJA 2 – WIELKA BRYTANIA

Tutaj prezenty przynosi święty w nocy z 24/25 grudnia. Głównym daniem na wigilijnym stole jest pieczony z owocami i warzywami indyk, pudding, ciasta i słodycze.

Proszę o wystąpienie „2”. Zadanie dla nich nie będzie łatwe. Aby pociąg mógł ruszyć dalej muszą one przejść po cienkiej kładce ( prowadzący układa wąską kładkę w postaci odwróconej ławeczki lub cienkiej listwy )po której kolejno przechodzą wyznaczone osoby. Pierwszeństwo mają osoby najstarsze, dlatego proszę ustawić się od najstarszego do najmłodszego.

Po wykonaniu zadania pociąg rusza dalej.

STACJA 3 – FRANCJA

Tutaj też dzieci czekają na prezenty… Jedne dostają je 6 grudnia, inne w Boże Narodzenie, a dorośli obdarowują się w Nowy Rok. Zależy od regionu w którym przebywamy. Najpopularniejszym symbolem i dekoracją związaną z tradycją obchodów Bożego Narodzenia we Francji jest szopka bożonarodzeniowa.

Specyficzną potrawą Francuzów są „żabie udka”, które niekoniecznie znajdują się na wigilijnym stole… Proszę o wystąpienie „3” i niczym żabki uciekające przed kucharzem skaczemy w stronę Świętego Mikołaja. Skoro jesteśmy przy Świętym pokażcie, że potraficie liczyć.
Policzcie się, następnie do tej liczby dodajcie 3, a potem pomnóżcie przez 2. Od otrzymanego wyniku odejmijcie 10, a następnie liczbę podnieście do potęgi drugiej. Ile to wynosi?

Pociąg rusza dalej a my dojeżdżamy do STACJI 4 – EGIPTU.

W tym tradycyjnie, muzułmańskim państwie, istnieje około 10% mniejszość chrześcijańska, która jak większość wyznawców Chrystusa, obchodzi właśnie Święta Bożego Narodzenia.
Święto Bożego Narodzenia przypada tu 7 stycznia. 6 grudnia odprawiane są w Kościołach specjalne msze świąteczne, po których całe rodziny udają się na tradycyjne kolacje, podczas których wyznawcy spożywają tradycyjną potrawę - fatta (ryż z chlebem, grzankami, octem i czosnkiem).
Następnego ranka pojawiają się pod choinkami puste opakowania od prezentów, a same prezenty rozdawane są dopiero w Nowy Rok.
Proszę, aby wystąpiły „4” i na arkuszu papieru w 5 zdaniach przybliżył postać Mikołaja ( jak wygląda, czym się zajmuje, gdzie mieszka, itp. )

Pociąg po wykonaniu zadania rusza dalej.

STACJA 5 – SZWECJA

Na wigilijnym stole przeważają potrawy mięsne i smakołyki wypieczone przez domowników. Najważniejszym deserem jest okazały piernikowy domek Baba Jagi, który pieką dzieci na kilka dni przed Gwiazdką. Choinkę zdobią przede wszystkim pierniczki.

Zadanie dla „5” jest następujące:
Jedna osoba zostaje. Pozostałe w towarzystwie Śnieżynki wychodzą zza drzwi. Prowadzący czyta bajkę ( załącznik 1 ) pierwszej osobie. Ta musi opowiedzieć zasłyszaną bajkę własnymi słowami kolejnej przyprowadzonej przez Śnieżynkę osobie. I tak do ostatniego uczestnika, który opowiada historię Mikołajowi. Na zakończenie prowadzący czyta oryginalną wersję.

Uczestnicy wsiadają do pociągu, który zmierza do LAPONII.

Laponia to kraina leżąca w północnej Finlandii, w części poza kręgiem polarnym. Jest miejscem dzikim i słabo zaludnionym , do którego dostępu broni surowy klimat i groźna przyroda. Zamieszkują ją twardzi hodowcy reniferów. Głównym celem turystów bywa zazwyczaj stolica Laponii - Rovaniemi. Przyciąga ich tam niesamowite pragnienie odwiedzenia Wioski Świętego Mikołaja leżącej 8 km od miasta.
Wioska prezentuje się bardzo okazale. Jest tutaj Główne Biuro Świętego Mikołaja, Poczta Główna Świętego Mikołaja, restauracja Świętego Mikołaja, Oficjalny Port Lotniczy Świętego Mikołaja. W wiosce oprócz szczodrego Świętego można również spotkać jego skrzaty oraz pogłaskać renifery (te, które ciągną sanie Mikołaja).
Zgodnie z tabliczką zawieszoną na drzwiach biura w okresie świątecznym Święty Mikołaj urzęduje od godziny 9 nawet do 19.

Jesteśmy już u celu podróży – dom świętego Mikołaja!!
Aby otrzymać prezent zaśpiewajcie Mikołajowi świąteczną piosenkę!!

4. Św. Mikołaj rozdaje prezenty w międzyczasie wesoło gawędzi z dziećmi.
Uczestnicy żegnają Mikołaja, zapraszając go za rok.

Ten dzień na pewno utkwi w pamięci na długo……!!!



Opracowała:

M. Safarewicz
M. Gajek
D. Szymańska
Wyświetleń: 1024


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.