Katalog

Kamila Ewa Szerszenowicz, 2013-04-05
Białystok

Język angielski, Scenariusze

Healthy eating. Ordering food and drink in a cafe.

- n +

Scenariusz lekcji języka angielskiego
I. Informacja ogólna
Typ szkoły: liceum uzupełniające
Numer programu: DKOS-4015-117/02
Semestr: III
Czas trwania: 1,5h
Nauczyciel: Kamila Ewa Szerszenowicz
Temat lekcji: Healthy eating – reading. In a cafe – ordering food and drink. / Zdrowe odżywianie – rozumienie tekstu czytanego. W kawiarnii – zamawianie jedzenia i picia.
II. Informacje dydaktyczne dotyczące zajęć

1. Typ zajęć:
• wprowadzający nowe treści;
• utrwalający treści.
2. Forma organizacyjna:
• praca typu nauczyciel-uczeń/uczniowie, uczeń/uczniowie-nauczyciel, uczeń-uczeń, uczeń-uczniowie.
3. Metoda:
• pogadanka;
• ćwiczenia;
• rozmowa;
• inscenizacja;
• praca z książką.
4. Cel ogólny:
Słuchacz potrafi:
• przeczytać teksty dotyczące żywienia ze zrozumieniem;
• zamówić jedzenie oraz picie w kawiarnii.
5. Cele szczegółowe:
Słuchacz potrafi:
• wypowiedzieć się na temat zdrowej diety i stylu odżywiania;
• określić główną myśl tekstu;
• wybrać poprawną odpowiedz na podstawie przeczytanego tekstu;
• wpisać poprawną odpowiedz na podstawie wysłuchanego tekstu;
• podać i zapytać o cenę.



III. Środki dydaktyczne

• podręcznik „Matura Solutions” elementary
• płyta z nagraniami dialogów
• interaktywny podręcznik iTools
• transkrypcja dialogu
• zestaw ćwiczeń z zeszytu ćwiczeń
• Multirom

IV. Przebieg zajęć
Część wstępna:
Słuchacze przypominają i utrwalają wiadomości z poprzednich zajęć z wykorzystaniem Multiromu, na którym zawarte są ćwiczenia powtórkowe w wersji elektronicznej. Poprzednia lekcja poświęcona była produktom żywieniowym, liczebnikom policzalnym i niepoliczalnym oraz prawidłowemu użyciu some, any oraz pytań how much/ how many. Następnie nauczyciel podaje cele bieżących zajęć.
Część główna:
Słuchacze wypowiadają się na temat zdrowego odżywiania na podstawie pytań przygotowanych przez nauczyciela:
Do you always have breakfast?
Do you try not to eat after 6p.m.?
How often do you drink fizzy drinks or fast food?
How many meals do you have a day?
How often do you eat sweets?
How many portions of fruit and vegetables do you eat daily?
Nauczyciel wyświetla piramidę żywieniową podzieloną na różne kategorie produktów: fats and sugars, fruit and vegetables, dairy products, cereal, meat and fish zawartą w interaktywnym podręczniku. Słuchacze wspólnie z nauczycielem określają nazwy produktów żywieniowych w niej zawartych. Następnie tworzą listę produktów, które spożywają najczęściej w ciągu dnia i dopasowują dania do właściwej grupy produktów.
Kolejnym etapem lekcji jest rozumienie tekstu czytanego. Słuchacze na podstawie tytułu tekstu, ilustracji oraz wskazówki maturalnej wybierają zdanie najlepiej określające główną myśl tekstu. Następnie czytają tekst oraz weryfikują wybór odpowiedzi, zapoznają się z pytaniami do tekstu oraz trzema odpowiedziami do wyboru (multiple choice). Czytają tekst po raz drugi i wybierają najlepszą odpowiedz spośród podanych. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania, słuchacze wskazują ten fragment tekstu, który wskazał na tę odpowiedz a nie inną.
Kolejnym etapem zajęć są ćwiczenia mające na celu nabycie umiejętności składania zamówienia w kawiarni. Nauczyciel zadaje pytanie: What is your favourite restaurants/bar? What kind of food do they serve? Słuchacze pracując w parach udzielają odpowiedzi. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania poprzez wyrywkowe wezwanie słuchaczy do zdania relacji z rozmowy.
Słuchacze zapoznają się z przykładowym menu, nauczyciel wyjaśnia znaczenie niektórych słów. Słuchacze słuchają przykładowego dialogu pomiędzy kelnerką a klientami. Ich zadaniem jest zapisanie zamówionych przez klientów produktów w notesie kelnerki.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę odczytywania cen, słuchacze głośno odczytują przykładowe ceny pracując w parach. Klasa czyta wskazówkę dotyczącą aktywnego słuchania, a następnie w trakcie słuchania kolejnego dialogu mającego miejsce w kawiarni, notuje najważniejsze informacje (zamawiane produkty, cenę). Nauczyciel rozdaje transkrypcję dialogu, tak aby uczniowie mogli sprawdzić poprawność wykonania zadania.
Pracując w grupach trzy osobowych słuchacze przygotowują dialog zamawiając wybrane przez siebie produkty i prezentują je na forum całej klasy.
Część końcowa:
Nauczyciel zadaje pytania utrwalające treści z zajęć oraz zadaje pracę domową z zeszytu ćwiczeń.


Wyświetleń: 1324


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.