Katalog

Elżbieta Węcławik, 2013-03-15
Uchanie

Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji otwartej z matematyki w klasie V :Temat: Mnożenie ułamków zwykłych

- n +

Konspekt lekcji otwartej z matematyki w klasie V
Temat: Mnożenie ułamków zwykłych

Czas trwania zajęć: 1 godzina lekcyjna

Cele operacyjne:
Uczeń zna:
Skracanie i rozszerzanie ułamków
Dodawanie ułamków o takich samych mianownikach

Uczeń rozumie:
Obliczanie ułamka danej liczby
Mnożenie ułamków zwykłych
Zamianę liczby mieszanej na
ułamek zwykły, w mnożeniu ułamków zwykłych przez liczby mieszane.
Uczeń potrafi:
Nazywać odpowiednie części ułamka,
Rozwiązać praktyczne zadania dotyczące ułamków zwykłych,
Pracować samodzielnie
Współdziałać w grupie.
Wykorzystać zdobytą wiedzę
Rozwiązać zadanie z treścią dotyczące mnożenia
ułamków.
Metody pracy: pogadanka, pokaz, przypomnienie potrzebnych wiadomości; aktywizująca, praca z tekstem matematycznym
Formy pracy:
praca zbiorowa
praca indywidualna uczniów
praca w grupach dwuosobowa, zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
-prezentacja w programie PowerPoint Point „Mnożenie ułamków zwykłych”,
laptop, rzutnik
-podręcznik, ćwiczenia „Matematyka wokół nas” dla klasy V, część I
- kartki z zadaniami dla grup- plansze do zadań, karty pracy,
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1.Przywitanie gości, sprawdzenie obecności uczniów.
2.Sprawdzenie zadania domowego- ćwicz. 8 s.72/ ćwicz. 6 s.71a i b
3.Przypomnienie wiadomości o ułamkach
-wstęp do nowego tematu – praca zbiorowa
I. Skracanie ułamków-karty pracy
II. Rozszerzanie ułamków-karty pracy
III. Dodawanie ułamków –karty pracy
Sprawdzenie poprawności wykonania zadań na tablicy.
4.Podanie tematu lekcji – Mnożenie ułamków zwykłych.
Zapisanie na tablicy i w zeszytach.
5. Prezentacja w PowerPoint „Mnożenie ułamków zwykłych”
Zapisanie w zeszytach definicji.
II. Cześć główna-Realizacja tematu lekcji
6.Rozwiązywanie zadań- praca grupowa, dwuosobowa, zróżnicowana
(kolorowe kartoniki do obliczeń) .Praca na podstawie podręcznika.

Zad. 4 strona 89 a)
Zad.2 strona 89 a), b),
Zad.2 strona 89c) i zad.4 d)

Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, w razie potrzeby tłumaczy uczniom jak poprawnie rozpocząć rozwiązywanie zadania.
7.Rozwiązywanie zadań z treścią- praca indywidualna, zróżnicowana
z podręcznika
I. Zad.6 s.89
Pani Agata kisi ogórki w pojemnikach. Do każdego z nich wkłada po 3 2/5 kg ogórków. Ile kilogramów ogórków potrzeba do pięciu takich pojemników?
II.Zad.7 s.89
Ile metrów drewnianego płotka należy kupić aby ogrodzić kwadratową grządkę z ziołami o boku 6 1/2 m?
Przedstawienie efektów pracy i rozwiązanie na tablicy.
III. Podsumowanie lekcji:
poprzez pytania podsumowujące.
Dziś nauczyłem się…………………
Przypomniałem sobie, ……………………
Zaskoczyło mnie, że …………………………
Zadanie pracy domowej – wykorzystywanie wiedzy w praktyce.
Wklej do zeszytu kolorowe kartki z zadaniami.
Oblicz:
Ćwiczenie 1 strona 73
Ćwiczenie 2 strona 74
Pożegnanie i podziękowanie
Opracowała: Elżbieta Węcławik






Wyświetleń: 2300


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.