Katalog

Angelika Sambok, 2013-02-18
Żary

Zajęcia artystyczne, Scenariusze

Pantomima "Sport to zdrowie"

- n +

PANTOMIMA
„SPORT TO ZDROWIE”
w Miejskim Przedszkolu nr 8 w Żarach


Miejsce : Żarski Dom Kultury Luna
Uczestnicy: nauczyciele, rodzice, pracownicy niepedagogiczni oraz dwójka dzieci, z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Żarach
Czas trwania : ok. 6 minut

Cele:
- zachęcenie do prowadzenie zdrowego trybu życia
- pokazanie pozytywnych emocji
- pokazanie dorosłych w roli „aktora”, ( dziecko w roli widza, poza dwójką biorących udział)
- pokazanie naszej społeczności przedszkolnej jako „pozytywnie zakręconej” (dzieci dobrze się bawiły widząc swoją panią w roli prosiaka czy niedźwiedzia)
- integracja między pracownikami przedszkola i rodzicami

Środki dydaktyczne: scenografia lasu, krzesła i leżaki na polanie leśnej, stroje: misiów, zajęcy, wiewiórki, myszy polnej, jeża, sowy, Misia Uszatka, prosiaczka, pieska, kogucika, lali, beczek z „miodem” dla misiów, rekwizyty do uprawiania sportu np. piłki, skakanki. Muzyka: Country dance, Eyes of the tiger, Rondo (J.Rameau), Wyginam śmiało ciało, Wimba way.


Gwoli wyjaśnienia:
W pantomimie biorą udział trzy drużyny. Pierwsza drużyna to dorosłe niedźwiedzie brunatne i dwa niedźwiadki. Druga to zwierzęta leśne np. zając, wiewiórka, mysz polna, jeż, sowa. Ta drużyna ma nazwę sportowców. Trzecia to drużyna Misia Uszatka, bo taką też nazwę nosi nasze przedszkole (Misia Uszatka - Przyjaciela Przyrody), w tej drużynie wystąpili: Miś Uszatek, prosiaczek, zając, piesek, kogucik i lala. Muzykę można wybrać wedle upodobania. W pantomimie wszystko pokazaliśmy za pomocą ruchów ciała, gestów, mimiki twarzy oraz w niektórych scenach przy użyciu rekwizytów.


Przebieg pantomimy:

Scena I.
Muzyka Country dance od 00:33 do 1:01. Na scenę wchodzą misie, niosą słoje z miodem i jedzą, siadają na krzesła, kto chce to leżakuje. Cały czas jedzą miód. Zostają na scenie.

Scena II.
Muzyka Country dance od 1:02 do 1:30. Na scenę wybiega drużyna sportowców. Zwierzęta dobrze się bawią, są radosne i wysportowane. Ćwiczą i co jakiś czas zachęcają misie do przyłączenia się, ale misie są grube i leniwe i nie chcą ćwiczyć, tylko siedzą, leżą i jedzą. Wszyscy zostają na scenie.

Scena III.
Muzyka Eyes of the tiger od 0:11 do 0:50. Muzyka się rozpoczyna, a zwierzęta na scenie robią wielkie oczy (co się dzieje?) i wtedy wchodzi drużyna Misia Uszatka, każdy w ciemnych okularach, dumny ze swojego wyglądu i sprawności. Przechadzają się przed niedźwiedziami i „sportowcami” i zachęcają wszystkich do przyłączenia się. "Sportowcy" natychmiast to czynią lecz miśki nie mogą wstać ze względu na swoje objedzenie miodem. Sportowcy próbują im pomóc, ale nic z tego nie wychodzi. Ostatecznie drużyna Misia Uszatka i sportowców wychodzą, a na scenie zostają misie.

Scena IV.
Muzyka Rondo (J. Rameau) od początku do 00:23. Misie siedzą na scenie i płaczą, że nie dały rady. Nagle najmłodsze misie wstają i pokazują starszym misiom, że tak łatwo nie mogą się poddać, zachęcają do powstania . Misie powoli, niezdarnie wstają.

Scena V.
Muzyka Wyginam śmiało ciało od początku do 00:30 zaczyna grać. Misie powoli i niezdarnie zaczynają ćwiczyć. Po chwili idzie im coraz lepiej. W tym czasie zając z drużyny Misia Uszatka patrzy co się dzieje i woła resztę zwierząt pokazując, że misiom się udało. Obie drużyny wchodzą na scenę do misiów i dają im „piątki", w radości, że jednak się im udało. Wszyscy ustawiają się do tańca w trzy rzędy.

Scena VI.
Muzyka Wimba way – cała.
Układ taneczny:
Układ I.
1. 4 kroki w lewo, 4 kroki w prawo, ręce i palce „wyrzucamy” przed siebie
2. Jakby przysiady, ręce z boku tułowia- 4x2 zaczynamy od lewej strony
3. 2 kroki do przodu, obrót, dwa kroki do tyłu

Robimy rękami tak jakbyśmy myli okna, ruchy koliste, powoli schodzimy do przysiadu i wstajemy

Układ II.
1. „Pływamy”- 4 kroki w lewo, 4 kroki w prawo
2. Obrót wokół własnej osi – jedną nogę dostawiamy
3. „Ciągniemy linę” 4 kroki do przodu

Robimy rękami tak jakbyśmy myli okna, ruchy koliste, powoli schodzimy do przysiadu i wstajemy

Ponownie układ I.

Falowanie rękami w lewo, w prawo

Robimy rękami tak jakbyśmy myli okna, ruchy koliste, powoli schodzimy do przysiadu i wstajemy.

Ponownie układ II.

Robimy rękami tak jakbyśmy myli okna, ruchy koliste, powoli schodzimy do przysiadu i wstajemy.

Ukłon

Koniec pantomimy

Scenariusz przygotowała:
mgr Angelika Sambok
Wyświetleń: 2062


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.