Katalog

Anna Papiernik-Zgórniak, 2013-02-18
Łódź

Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji - nierówności liniowe, klasa I liceum

- n +

Temat lekcji: Nierówności liniowe


Cele operacyjne lekcji:

a) uczeń zna:
• pojęcie nierówność
• pojęcie rozwiązania nierówności
• sposoby przekształcania nierówności
• pojęcia przedziału otwartego i domkniętego


b) uczeń rozumie
• pojęcie nierówność
• pojęcie rozwiązania nierówności
• sposoby przekształcania nierówności
• pojęcia przedziału otwartego i domkniętego

c) stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
uczeń potrafi
• rozwiązać nierówność pierwszego stopnia
• zaznaczyć zbiór rozwiązań nierówności pierwszego stopnia na osi liczbowej

d) stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
uczeń potrafi
• rozwiązać zadanie tekstowe prowadzące do nierówności pierwszego stopnia

Metody pracy:

• czynnościowa,
• pogadanka,
Formy pracy:
• praca indywidualna,
• praca z całą klasą.

Środki dydaktyczne:
• tablica multimedialna
• e-podręcznik do matematyki przygotowany przez firmę Young Digital Planet SA w ramach projektu „e-podręcznik - przyszłość szkoły zaczyna się dziś”
• Podręcznik do matematyki dla klasy I szkoły ponadgimnazjalnej „Prosto do matury” – Nowa Era
Przebieg lekcji:

Faza wstępna

Czynności nauczyciela
1. Nauczyciel wyjaśnia cel zajęć, sprawdza listę, pracę domową oraz podaje temat lekcji.
2. Powtórzenie pojęć związanych z rozwiązywaniem równań pierwszego stopnia.

Faza realizacyjna

1.Nauczyciel przypomina uczniom znaczenie znaków >, <, ≥, ≤ wykorzystując ćwiczenia na zakładkach 2 i 3 tematu nierówności liniowe w e-podręczniku
2. Nauczyciel wyjaśnia sposoby rozwiązywania nierówności oraz przedstawiania rozwiązania na osi liczbowej. Przypomina pojęcia przedział otwarty i przedział domknięty. Prezentuje przykłady rozwiązywania nierówności zamieszczone w e-podręczniku w zakładce 4 tematu nierówności liniowe.
3. Uczniowie rozwiązują zadania umieszczone w zakładce 5 e-podręcznika polegające na rozwiązaniu prostych nierówności liniowych i zaznaczeniu ich rozwiązania na osi liczbowej.
4.Nauczyciel prezentuje przykłady rozwiązywania trudniejszych nierówności zamieszczone w e-podręczniku w zakładce 6 tematu nierówności liniowe.
5. Uczniowie rozwiązują zadania umieszczone w zakładce 7 e-podręcznika polegające na rozwiązaniu prostych nierówności liniowych i zaznaczeniu ich rozwiązania na osi liczbowej.
6. Uczniowie rozwiązują zadanie z treścią (6.12 ze strony 47 w podręczniku do matematyki dla klasy I szkoły ponadgimnazjalnej „Prosto do matury” – Nowa Era)

Faza podsumowująca

1. Nauczyciel podsumowuje wiadomości dotyczące rozwiązywania nierówności liniowych.
2. Zadanie pracy domowej:
Zadania 6.2 i 6.3 ze strony 46 w podręczniku do matematyki dla klasy I szkoły ponadgimnazjalnej „Prosto do matury” – Nowa Era
Wyświetleń: 1567


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.