Katalog

Ewa Smuga, 2013-02-05
Tomaszów Mazowiecki

Uroczystości, Scenariusze

Scenariusz uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę

- n +

Scenariusz uroczystość szkolnej przeprowadzonej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Tomaszowie Maz w 2010 r
„Mam biało-czerwone serce…”

Cele:
• kształtowanie postaw patriotycznych,
• rozbudzanie szacunku dla dziedzictwa narodowego,
• rozwijanie umiejętności pracy w grupie,
• doskonalenie umiejętności czytania i recytowania
• utrwalanie najważniejszych wydarzeń historycznych z przeszłości narodu polskiego,
• kultywowanie tradycji narodowych (uroczyste obchodzenie rocznic narodowych).

Środki dydaktyczne : napisy z datami rozbiorów, konturowa mapa Polski, motto, prezentacja multimedialna przedstawiające najważniejsze wydarzenia historyczne, podkłady muzyczne
Przebieg uroczystości
Uczeń :
Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 92 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności . 11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa
Uczeń Wiersz” Opowiedz nam moja ojczyzno” J.Szczepkowski
Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną
o wiekach chwały i stawy.
O wojach Mieszka nam powiedz,
o słupach nad Odrą stawianych.
Niech niesie Twoją opowieść
wiatr halny i morskie szkwały.
Matczynej ucz nas miłości,
jak ojciec w życie wprowadzaj,
nie żałuj serdecznej troski,
za trudy szczodrze nagradzaj.
Biel śniegu i żar czerwieni
i orły dumne, piastowskie,
to wieczne symbole tej ziemi
najbliższej sercu, bo polskiej!
Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
skąd czerwień i biel sztandarów.
Niech ludzie żyją tu w dumie,
że taki wydał ich naród.
Uczeń

Historia naszej ojczyzny to lata chwały ale i cierpienia..
Tragedia naszego narodu rozpoczęła się w XVIII wieku kiedy trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zawarły między sobą sojusz i dokonały rozbiorów Polski.
Było to w 1772, 1793 i 1795 roku.
Polska przestała istnieć na mapach świata

Pantomima - Rozbiory Polski

Trzej uczniowie ubrani na czarno symbolizują trzech zaborców. Biało-czerwona mapa symbolizuje Polskę. Zaborcy podchodzą do mapy, oglądają ją, krążą wokół niej. Biorą do ręki, każdy próbuje ciągnąć w swoją stronę, szarpią mapę, aż wreszcie rozrywają. Każdy bierze swoją część. Rozerwanie mapy symbolizuje rozbiory.
Muzyka: groźna, przejmująca

Uczeń : W.Szymborska „Gawędą o miłości ….”
Bez tej miłości można żyć
Mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.
(...)
Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pustobrzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.

Uczeń
Społeczeństwo polskie nie poddało się i podjęło walkę z wrogiem. Przeciwstawiało się skutecznie wynarodowieniu, zakazowi używania języka polskiego.
Domy i rodziny były szczególnymi stróżami polskości.
Dbano, by dzieci mówiły po polsku, by znały polskie obyczaje i obrzędy. Wychowywano je w duchu patriotyzmu i szacunku dla bohaterów narodowych

Wysłuchanie pieśni „Rota”M.Konopnickiej

Uczeń

Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć. Bohater narodowy Polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją.
Na śmierć szli i młodzi i starzy
Szli na śmierć , byśmy dziś mieli wolny i własny kraj
A że wolność krzyżami się mierzy, pozostawili po sobie wiele mogił.

W tle Piosenka „ Biały krzyż ” Krzysztofa Klenczona

Uczeń „Biały Krzyż”
Gdy zapłonął nagle świat,
Bezdrożami szli
Przez śpiący las.
Równym rytmem młodych serc
Niespokojne dni
Odmierzał czas.


Gdzieś pozostał ognisk dym,
Dróg przebytych kurz,
Cień siwej mgły ...
Tylko w polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi ......

Uczeń
Polacy podejmowali próby ratowania naszej wolności i niepodległości
Niestety zaborcy byli silniejsi. Upadają kolejne zrywy niepodległościowe: Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe.

Uczeń
I przyszedł wreszcie taki czas na początku XX wieku, kiedy to skłócone państwa zaborcze stanęły ze sobą do walki. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa
W sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi wyzwolenie.
Józef Piłsudski wyruszył do boju ze swymi legionami. Rozpoczął się ostatni etap walki o wolność.

Uczeń R Bergel „Piechur”

Wielkie nazwiska i wielkie imiona
Utrwali pamięć w księgach i marmurze,
Lecz twoje imię w zapomnieniu skona,
Szary piechurze!
Inne twe laury i inna twa chwała,
Trwalsza nad głoski wyryte w marmurze,
Bo w czynach twoich Polska zmartwychwstała,
Szary piechurze

Pieśń Legiony

Uczeń
Jedenastego listopada 1918 roku Niemcy podpisały kapitulację.
Polska odzyskała Niepodległość
Mamy wolną Polskę!.
Państwo polskie po 123 latach niewoli odradzało się!


Uczeń w trakcie czytania wchodzi na scenę z flagą biało- czerwoną- pantomima

Uczeń Leć orle biały! A .Amatys

Leć orle biały nad polską ziemię
Chroń twemi skrzydłami prastare plemię
I ponad szare Giewontu skały
I ponad Bałtyk leć orle biały.

Leć orle biały nad bujne łany,
Które uprawia nasz lud kochany,
Leć ponad Wisłę ponad Wartę
Skrzydła swe białe trzymaj rozwarte


Dzisiaj zniknęły wrogie nam trony,
Powiewa sztandar biało-czerwony
Powiewa sztandar ten pełen chwały
W polu czerwonym nasz orzeł biały.
Orle nasz biały, nasz lud Ci śpiewa
Niech pieśń do śmiałych lotów cię wzywa.
Orły, sokoły dziś się zleciały
Aby cześć polskiej pieśni oddały
Uczeń

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku nie było bowiem końcem walki o nią.
O tym, jak trudno było tę wolność utrzymać, a potem na nowo wywalczyć wiemy z kart naszej tragicznej historii.

Uczeń
W 1939 roku wybuchła II wojna światowa .
Nasza wolność , znów została zagrożona.
Wojna trwała 6 długich lat. W 1945 roku skończyła się i Polacy mogli zacząć odbudowywać swoje domy, zniszczone miasta.


Uczeń :
Miłości do ojczyzny, patriotyzmu Polacy uczyli przez wieki.
Inaczej ją okazywali żołnierze, poeci inaczej dziś my wyrażamy szacunek do Polski.

Uczeń Czesław Janczarski” Ojczyzna „
Ojczyzna nasza to wieś i miasto,
i las, co szumi piosnkę o zmroku,
obłok i słońce, co świeci jasno,
zboże co w polu rośnie wysoko.
Ojczyzna nasza to dom i szkoła
I szara wstęga drogi za domem,
I wszystko, wszystko, co jest dokoła,
Tak bliskie sercu, drogie, znajome.
To mowa, którą od dziecka znamy,
to ludzie, których nikt nie pokona.
Gorącym sercem Ciebie kochamy,
Polsko, Ojczyzno, ziemio rodzona


Uczeń :
11 listopada 1918 to już historia .Ale nasza historia,
Historia Polski to nie przeszłość lecz teraźniejszości i przyszłość .I to my tą przyszłość tworzymy
To jaka ona będzie za 10 , 100 lat czy tysiąc zależy tylko od nas. Nie wstydźmy się słów ojczyzna , patriotyzm ,bo to nasza chluba.
nie zapominajmy o swych korzeniach, o swych przodkach .
Bo Polska i Ojczyzna to my


Utwór w wykonaniu uczniów kl II kraw/mal ZSZ pt” Mam biało-czerwone serce” Zespołu Twierdza Nasza Tożsamość

Opracowała Ewa Smuga
Wyświetleń: 901


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.