Katalog

Barbara Depa, 2013-01-28
Głogów Małopolski

Lekcja wychowawcza, Artykuły

referat Czy warto propagować obchody święta Halloween wśród dzieci i młodzieży?

- n +

Czy warto propagować obchody święta Halloween wśród dzieci i młodzieży?


Juliusz Słowacki obserwując bezkrytyczne naśladowanie mody cudzoziemszczyzny w XX w. w słowach pełnych sarkazmu mówił: „ Polsko, byłaś pawiem i papugą narodów”. Mówił tak w zatroskaniu o Ojczyznę, przekonany, że nie wszystko to, co obce, wzbogaca naszą obyczajowość, podnosi naszą kulturę na wyższy poziom; nieraz wręcz przeciwnie, degraduje nas jako naród czy wręcz ośmiesza, spychając nasze dziedzictwo na plan dalszy.
Z tej przestrogi jednego z naszych narodowych wieszczów i w dobie dzisiejszej płynie nauka, bowiem jak pokazuje współczesność, podobne zagrożenia istnieją także w obecnych czasach. Weźmy pod uwagę choćby święto Halloween, które jest obecnie w krajach zachodnich czy też w Stanach Zjednoczonych. Cóż to za święto Najkrócej rzecz ujmując, ukazuje ono w sposób żartobliwy problem śmierci i z nim związane przekonania o istnieniu duchów, wampirów i tych wszystkich istot, które do nas przychodzą ze świata zmarłych.
Wraz ze zmianami po 1989 roku obchody tego święta dotarły także do naszej Ojczyzny i zaczęto je nawet propagować w środkach masowego przekazu, również przekaz o nim znalazł się w programach szkolnych, choćby z racji nauczania języka angielskiego, by uczniom przybliżyć obyczajowość anglojęzycznego kręgu kulturowego. I tu rodzi się problem. Czy poprzestać na przekazie wiedzy o tym święcie, czy też należy rozpropagować i przenieść na polski grunt. Na tak postawione pytania trzeba spojrzeć w poczuciu odpowiedzialności nauczyciela za wychowanie ucznia. I tu powstają wątpliwości, a nawet poważne zastrzeżenia, o czym głośno mówią teologowie, którzy mają pełną wiedzę na temat święta Halloween. Zwracają oni uwagę na niebezpieczeństwa, jakie ze sobą niesie to święto jeśli w sposób wejdzie ono w polską obyczajowość. Są to zastrzeżenia na tyle poważne, że należy z całą powagą je potraktować.
Jak zaznaczają znawcy tematu- teologowie, to święto przede wszystkim wypacza samo pojęcie śmierci, deprecjonuje ją. Tymczasem w naszej kulturze obyczajowej śmierć jest tajemnicą, do której trzeba podejść z całą powagą. Każdy z nas kiedyś musi się z nią zmierzyć i do tej chwili musi być od strony duchowej przygotowany. Jeśli zaś problem śmierci zacznie funkcjonować w kategoriach żartu i tak zostanie przyjęty przez człowieka, to niejako automatycznie będzie to działać destrukcyjnie na to, co ogólnie nazywamy przygotowaniem do śmierci. Istnieje zatem niebezpieczeństwo wypaczenia śmierci i to nie tylko w tej sferze religijnej, ale w ogóle jeśli chodzi o nasz krąg kulturowy, w którym Polska od wieków się znajduje.
Kolejnym zagrożeniem w propagowaniu święta Halloween, jest niebezpieczeństwo prób wejścia w kontakt młodego człowieka z duchami zmarłych, a chodzi tu o ich wywoływanie. Takie lekkomyślne zabawy w tym kierunku mogą przynieść szkody natury duchowej czy psychicznej jak ostrzegają egzorcyści. Tych ostrzeżeń nie można lekceważyć, bo w przeciwnym razie może to doprowadzić młodego człowieka do nieszczęścia.
Biorąc pod uwagę te zasygnalizowane niebezpieczeństwa związane ze świętem Halloween odpowiedzialny nauczyciel potrafi uczniom w całej prawdzie je uzmysłowić. W przeciwnym wypadku obciąża swoje sumienie, mówiąc językiem religijnym grzechem sumienia. Inaczej mówiąc sprzeniewierza się swojej misji nauczycielskiej, bo każdy przyzna przecież, że nauczycielstwo jest powołaniem bardziej niż zawodem, a w każdym razie takim powinno być.
Powiedzmy sobie jeszcze jedno. Nasi wychowankowie to w zdecydowanej większości katolicy i rodziców rola jest taka by nie działać przeciwko ich przekonaniom, bo to jest przecież działanie na ich szkodę. Ten aspekt nauczyciel-wychowawca także powinien wziąć pod uwagę, jeśli rzetelnie chce podejść do tego problemu.
Reasumując stwierdzić należy, że święto Halloween w naszym kręgu kulturowym może przynieść niepowetowane szkody. Zatem informujmy o nim ucznia w sposób odpowiedzialny i w żadnej mierze nie zachęcajmy do aktywnego uczestnictwa w nim.
Wyświetleń: 702


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.