Katalog

Katarzyna Matuszewska, 2013-01-28
Police

Matematyka, Konspekty

Kalendarz i czas

- n +

Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV
Data:
Tytuł rozdziału podręcznika M+: Systemy zapisywania liczb.

TEMAT: : Kalendarz i czas
IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Katarzyna Matuszewska
Przewidywany czas realizacji: 2 godziny lekcyjne.

CEL GŁÓWNY:
Utrwalanie wiadomości i umiejętności dotyczących kalendarza i czasu:

CELE OPERACYJNE:
Doskonalenie umiejętności:
• zapisywania dat,
• poznanie sposobu określania liczby dni w miesiącach
• ćwiczenia w wykonywaniu obliczeń kalendarzowych
• zamiany jednostek czasu,
• obliczania liczby dni między poszczególnymi datami,
• obliczania godziny po upływie określonego czasu,
• zapisywania godzin za pomocą cyfr,
• uczenie sensownej dyskusji i wykorzystania wynikających z niej wniosków do pracy indywidualnej.


Utrwalanie:
o pojęć: kwartał, kwadrans, rok zwykły i rok przestępny,
o znajomości liczby dni poszczególnych miesięcy.

Metody:
o praca indywidualna
o elementy wykładu
o pogadanka
o zabawa dydaktyczna
o PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA WPROWADZAJĄCA
a) Sprawdzenie obecność
b) Omówienie i kontrola pracy domowej
c) Zapisanie tematu lekcji podanie celu lekcji
Na początku nauczyciel przedstawia uczniom informacje dotyczące kalendarza:
W starożytności ludzie starali się uchwycić czas. Zauważali wschód i zachód Słońca, jego pozorną dzienną wędrówkę po niebie, powtarzającą się w różnych porach roku. W wyniku tych spostrzeżeń powstała jednostka służąca do pomiaru czasu, jaką jest doba. Dwa inne zjawiska zachodzące powtarzalnie, lecz w powolniejszym tempie, to miesięczny ruch Księżyca i roczny ruch Słońca, które były wykorzystane do zliczania następujących po sobie dni. Na nich oparto rachubę kalendarzową. Tak powstały systemy kalendarzowe. Za kalendarz uważa się zatem system podziału czasu na dłuższe i krótsze jednostki, takie jak: dni, miesiące, lata oraz ich uporządkowanie w określony sposób. Podstawową jednostką jest doba, która wyznacza czas, w jakim Ziemia wykonuje pełny obrót wokół własnej osi. Miesiąc jest kalendarzową jednostką czasu, w jakim księżyc kończy pełny cykl zmienności faz. Z kolei rokiem nazywamy okres czasu, w jakim Ziemia okrąża Słońce
Przypomina również podstawowe informacje dotyczące tygodnia i doby.
. Obecnie używany jest kalendarz gregoriański
wprowadzony 15 X 1582 przez papieża Grzegorz XIII
W kalendarzu gregoriańskim lata dzielą się na 365 dni i przestępne 366 dni. Lata przestępne mają wyrównać różnicę między rokiem zwykłym (365 dni). Rok kalendarzowy dzieli się na 12 miesięcy (po 30 lub 31 dni każdy, z wyjątkiem lutego- 28 dni rok zwykły i 29 - przestępny).
Ruch obiegowy Ziemi dookoła Słońca
• orbita Ziemi ma kształt lekko wydłużonej elipsy
• pełen obieg Ziemi dookoła Słońca trwa 365 dni 5 godzin i 48 minut i 46 sekund (rok zwrotnikowy)
• Ziemia obiega Słońce w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara (patrząc od północy)




FAZA REALIZACYJNA
Uczniowie pracują z podręcznikiem Matematyka z plusem dla klasy czwartej. Rozwiązują ćwiczenie C ze stron podręcznika
Nauczyciel zapisuje notatkę lekcji na tablicy uczniowie przepisują.
III.



Następnie uczniowie wykonują zadanie:1,3, 4 ze str. 70 podręcznik
Nauczyciel w zadaniu 3 wyjaśnia uczniom jak określa się wieki.
Wybrani uczniowie wykonują zadani przy tablicy
Uczniowie wykonują zadania: 2 i 3 z ćwiczeń str. 49.
Nauczyciel podaje informacje dotyczące czasu
Zapisuje schemat na tablicy
Nauczyciel zapoznaje uczniów z rodzajami zegarów (załącznik)

Uczniowie przepisują schemat do zeszytów
Nauczyciel wyjaśnia uczniom jak wykonuje się obliczenia zegarowe,(na podstawie zadania 12 str. 71 podręcznik).

Następnie chętni uczniowie przy tablicy wykonują zadanie: 11,13,14,15 ze str. 71,72 podręcznik
Nauczyciel ocenia pracę uczniów.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Zajęcia zostają zakończone grą dotycząca obliczeń zegarowych.
Najaktywniejsi uczniowie zostają nagrodzeni oceną bardzo dobrą.
Nauczyciel zadaje pracę domową ćwiczenia str50,51.
Nauczyciel żegna uczniów.


Załącznik



Zegar wodny

Jest znacznie starszy do klepsydry. Woda wycieka w określonym czasie. Tak jak klepsydra, odmierza pewien przedział czasu, ale nie może być używany do podawania godziny.

Klepsydra
Cały piasek z części górnej naczynia przesypuje się do części dolnej w ściśle określonym czasie. Obecnie posługujemy się klepsydrą do odmierzania czasu gotowania jajek lub przy niektórych gracz towarzyskich

Zegar słoneczny
Używany od Starożytności. Gdy świeci Słońce, wskazówka rzuca cień na tarczę. Czas można odczytać z zaznaczonych na tarczy kresek oznaczających godziny. Nie wskazuje czasu w dni pochmurne albo nocą. Ziemia obraca się wokół własnej osi. W ciągu dnia Słońce zmienia swoje położenie na niebie. Rano Słońce jest na wschodzie. Cień na zegarze znajduje się po lewej stronie. W południe Słońce jest najwyżej na niebie. Cień na zegarze jest pionowy. Przed wieczorem Słońce jest na zachodzie. Cień jest po prawej stronie.

Stoper
Nie wskazuje godzin, tylko mierzy odcinki czasu. Uruchamia się go na przykład na początku biegu czy wyścigu i zatrzymuje na zakończenie

Wyświetleń: 4603


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.