Katalog

Iwona Dera, 2013-01-22
leszno

Zajęcia pozaszkolne, Artykuły

"Radosne czytanie" czyli innowacyjny sposób nauki czytania w przedszkolu

- n +

"Radosne czytanie"
Innowacyjny sposób nauki czytania w przedszkolu - przy muzyce klasycznej, podczas tańca i zabawy!

Od wielu lat pracuję z dziećmi w przedszkolu publicznym. Opracowałam program autorski „Radosne czytanie”, program, który został przetestowany i sprawdził się! Dzieci, które uczyłam - nauczyły się czytać, ale to można uzyskać wieloma innymi sposobami
Ważne jest to jak i kiedy uczy się je czytać!
Jak? Tylko i wyłącznie aktywnie, bez siedzenia przy stolikach, na dywanie, bez składania literek, tylko i wyłącznie podczas zabawy, tańca, śmiechu i radości!
Nauka czytania w mojej metodzie to
RADOSNE CZYTANIE!
Wybrałam czytanie globalne, dzieci uczą się podczas ruchu, tańca i zabaw ruchowych przy muzyce (szczególnie klasycznej).
Taniec i ruch - angażują wszystkie części ciała, wzmacniają je i kształtują. Rozwijają koordynację, łagodzą rozdrażnienie, pozytywnie wpływają na rozwój umysłowy dziecka. Doskonalą uwagę, koncentrację, pamięć, twórczą wyobraźnię, orientację w przestrzeni. Dziecko, które zaspokoiło swoją dzienną dawkę ruchu, jest wesołe, spokojne, chętniej i łatwiej uczy się i pokonuje pojawiające się trudności.
Ruchowi towarzyszy muzyka – zależna od nastroju większości dzieci w grupie, najczęściej radosna, energiczna muzyka klasyczna. Ostatnie badania naukowe (Salame i Baddeley 1989, Iwanaga i Ito 2002) wskazują, że muzyka ma wpływ na procesy pamięciowe, szczególnie wtedy, gdy poprzedza wykonywanie tego zadania, gdyż podwyższa poziom pobudzenia i wprowadza uczącego w odpowiedni nastrój, korzystniejszy z uwagi na wykonywane zadanie. Natomiast kolejne badania( Kari Kallinen z 2002 i Kantor-Martynuska z 2001) wykazały, że "czytanie tekstów z muzyką w tle pogarsza osiągnięcia w zadaniach polegających na czytaniu ze zrozumieniem".
Założenia „Radosnego czytania” są zgodne z najnowszymi badaniami, gdyż dzieci żywiołowo ruszają się i tańczą do muzyki, a czytają w ciszy.
Dziecko, które w przedszkolu nauczy się czytać nabędzie wiarę w siebie i własne możliwości, co będzie miało wpływ na wysokie poczucie swojej wartości i samoocenę; rozwinie także umiejętność radzenia sobie z trudnościami na co dzień.
Poszukując optymalnej metody wprowadzenia dzieci w świat pisma miałam na uwadze prawidłową realizację procesu edukacyjnego w przedszkolu, a przede wszystkim potrzebę wprowadzenia dzieci w świat druku w sposób bezstresowy, poprzez ruch i zabawę.
Rozłożenie nauki czytania w czasie oraz potraktowanie jej przez dziecko jako jeszcze jednego elementu zabawy, wcale nie wiodącego, a więc pozbawionego oceny, eliminuje większość negatywnych czynników współwystępujących w klasycznych metodach nauki czytania.
Uczę także dzieci czytać przy każdej okazji - podczas radosnych ruchowych zabaw, podczas zapoznania z wierszem pokazuję napisy i czytam, podczas nauki tańców umieszczam napisy kolejnych sekwencji ruchowych, rozwieszam napisy w sali... Zabawa z czytaniem to około 4 minutowa zabawa powtarzana kilka razy dziennie przez całe 4-lata. Czytanie w mojej metodzie to przede wszystkim pracowitość i samodyscyplina nauczyciela. Dzieci mają za zadanie tylko tańczyć, śmiać się i bawić!
Dziecko, które szybko nauczy się sprawnie czytać we wczesnym dzieciństwie, nigdy nie będzie się nudzić i zamiast siedzenia przed internetem wybierze ciekawą książkę. Dbam o wszechstronny rozwój moich dzieci, co potwierdziły badania dojrzałości szkolnej (większość dzieci miała bardzo wysokie wyniki). A uczyć czytam dodatkowo. Z całą stanowczością stwierdzam, że można bez problemu świetnie przygotować dzieci do szkoły, nauczyć je czytać i wychować je na mądre, kreatywne, dojrzałe emocjonalnie do podjęcia nauki w szkole.mgr sztuki Iwona Dera

6-letnie Studium Nauczycielskie w Szczecinie, Akademię Muzyczną w Poznaniu (kier. Wychowanie Muzyczne), Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Bydgoszczy, Podyplomowe Studium Oligofrenopedagogiki w Lesznie.

Wyświetleń: 800


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.